29.4.2024 | Svátek má Robert


Bruselská byrokracie v praxi

25.11.2009

Pak to najednou šlo, ale "operátoři" to sabotují. Zkuste to, schválně. Jak dlouho to bude trvat, jak vás budou tahat za fusekli, vydírat a buzerovat.

Podle toho, co v úterý schválil Evropský parlament, to "operátoři" budou muset udělat o 24 hodin.
Byrokratický socialistický Brusel už nejednou zasahoval do telekomunikační politiky. Například když donutil "operátory" zásadně upravit jejich gangsterské roamingové tarify. Vtip je v tom, že tito "operátoři", kteří parazitují na přidělených rádiových frekvencí, což je de facto přírodní bohatství toho kterého státu, monopolisticky určují ceny, bezpochyby v kartelové dohodě s "konkurenčními operátory". Taková je smutná pravda. Za tohoto stavu věcí jsem rád, že máme "omezenou suverenitu" - tato "suverenita" spočívá v tomto případě v nátlaku a v korupci. Ztratil jsem iluze od té doby, když byl z našeho trhu vytlačen Orange usilující o statut třetího operátora. Ano, od té doby našim orgánům nevěřím nos mezi očima.

Abych shrnul: toto je příklad, kdy mají zásahy EU naprosto oprávněný smysl. Narušují monopolistické vazby, které si jednotlivé národní sekce nadnárodních gigantů vytvořily pomocí korupce a osobních vazeb na území jednotlivých evropských států. Jsou oblasti podnikání, kde je přirozená konkurence iluze. Telekomunikace z povahy věci samé do toho patří.

A to je začátek.
Čteme:
Zaměstnanci ČEZ a finanční skupiny J&T zažili krušné ráno. Do jejich kanceláří vtrhli inspektoři Evropské komise, kteří hledali důkazy o porušování pravidel soutěže a omezování konkurence. Brusel totiž podezřívá české firmy z kartelu.
Uvidíme, co se z toho vyklube. Třeba je to bouře ve sklenici vody, třeba je to něco, co vyšumí. Ale pokud skutečně bude ČEZ usvědčen z netržního jednání a donucen k miliardovým pokutám, pak se budeme ptát: kde byly naše národní suverénní orgány, které tomu nečinně přihlížely? Proč musel "socialistický Brusel" zasáhnout proti netržnímu chování?