19.2.2020 | Svátek má Patrik


Bourání pilíře

13.11.2014

Od Nového roku už nebude platit tzv. druhý pilíř penzijní reformy. Šlo o to, že na zvláštní konto odcházela tři procenta částky, kterou lidé odvádějí státu, a museli k tomu přidat dvě další procenta ze svého. Tak vznikala postupně suma, která měla sloužit k přilepšení běžné penze.

Byla to v podstatě důmyslná forma dotace spoření a podnět ke spoření, ovšem mělo to od samého začátku fatální problém. Za uplynulých sto let se zde vystřídala monarchie, demokracie, německá vražedná okupace, polodemokracie, komunistická diktatura završená další okupací a znovu demokracie, ovšem taková, kde nová vláda zničí to, co vymyslela vláda předchozí. Takže jestli je něčeho v této zemi nedostatek, pak je to důvěra ve vládu, v její soudnost, solidnost a smysl pro fair play.

Zrušení druhého pilíře dalo důvěře taky pěknou ránu, ale fatální to není, protože s pohledem na předchozí nesolidnosti se k němu přidalo jen málo lidí a vládní rozhodnutí vše zrušit jen dalo za pravdu těm, kdo jsou přesvědčeni, že nemá smysl důvěřovat čemukoli, co kterákoli vláda nabídne.

Referendum o euru

Je pikantní, že referendum prosazuje Jan Zahradil z ODS, tedy ze strany konzervativní, která prosazuje standardní demokratické postupy. Referendum je vždy součástí manipulace a referenda a plebiscity vyvolaly nejedno padoušství v moderních dějinách. V lidovém hlasování mají lidé hlasovat o tom, čemu rozumí a co se jich bezprostředně týká. Má se stavět ve Zvoli zimní stadion (dávám jako příklad, není to na pořadu dne) ano / ne, to by byl rozumný příklad referenda. Měnové otázky jsou čistě expertní záležitostí.

Nechť si vystoupení z EU vezme ODS do programu a jde s tím do příštích voleb, to by byl čistý korektní a standardní demokratický přístup. Vymáhání trvalé výjimky, petice a humbuky jsou nestandardní postup blízký aktivistické praxi. Možná, že to dopadne tak, že Jan Zahradil nakonec taky poleze po komínech jako ekofašisté. Přeju mu, aby nespadl, ale téhle zemi nepřeju, aby byla řízena referendy. S lidovým hlasováním máme už před očima odpuzující příklad, zvolení alkoholického megalomana do funkce hlavy státu.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
FYZIOTERAPEUT

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.