18.8.2022 | Svátek má Helena


Balaš nastupující

28.6.2022

Premiér Petr Fiala jednal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Ujednáno, že prezident ve středu jmenuje ústavního právníka Vladimíra Balaše ministrem školství. Zatím není známo, že nový ministr též nafasoval kryptovaný mobil, jak se to stalo součástí kvalifikace mezi předáky STAN. Spíš se mluví o tom, že jeho znalosti oboru nejsou hluboké, je to ústavní právník. Pravda, v devadesátkách zakládal právnickou fakultu v Plzni, ale to není nic, čím by bylo záhodno se ohánět. Slíbil, že odborně půjde ve šlépějích Gazdíkových a ten pokračoval v programu navrženém Babišovým ministrem školství Robertem Plagou – mimořádně úspěšným politikem minulé sestavy, svědčí o tom i to, že se stal Gazdíkovým politickým náměstkem. Uvidíme, zda si ho nový ministr Balaš ponechá. Zjevně by to bylo rozumné a to je spíš argument proti než pro.

Mezi prioritami jmenoval nastupující ministr i přeplněnost středních škol s tím, že se koncepce měnit nebude.

Tady je třeba se pozastavit. V dozvucích covidalypsy a ve stínu ukrajinské války si široká veřejnost moc nevšímala katastrofy, která dolehla na desetitisíce uchazečů a uchazeček o středoškolské vzdělání. Když se mluví o neschopnosti bývalého komunistického režimu, připomíná se fakt, že režim nebyl schopen spočítat anální otvory obyvatel a vynásobit je daty o spotřebě toaletního papíru a zajistit odpovídající produkci. Něco podobného se stalo ve školství. Počty dětí opravdu nejsou střežené státní tajemství. Středoškolské vzdělání je základní předpoklad k jakékoli náročnější práci, než je kopáš příkopů. Pro děti nebylo kam jít a je to důkaz mírné povahy Čechů, že náměstí velkých měst nejsou plná demonstrujících zuřivých rodičů a děcek. Ukazuje se dokonce, že neštěstí postihlo i premianty, kteří si mysleli, že jedničky na vysvědčení a dobré průběžné výsledky jim zaručí, že projedou peřejemi zkoušek CERMAT bez havárie. Kdo nepodstoupil nákladné (placené) předběžné školení, měl proti nástrahám a chytačkám CERMATu pramalou šanci.

Nastupující ministr Balaš o tom asi neví, jinak by tak lehkomyslně nepustil do veřejnosti zprávu, že systém nehodlá měnit. Měl by ho změnit. Sakra rychle. CERMAT zrušit. Zoufalá situace se bude napřesrok opakovat a to lidi už budou hodně nabroušení po Putinově zimě. Pak možná nebudou demonstrace a přejde se rovnou k defenestracím.

V kterém patře má kancelář ministr kultury?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!