29.4.2024 | Svátek má Robert


Babiš obviněn

10.10.2017

Policie předala obvinění Andreji Babišovi ve věci dotačního podvodu kolem Čapího hnízda. Babiš se brání prostředky práva – co víc k tomu dodat? Vše už bylo řečeno. Vliv na předvolební atmosféru je zřejmý, Babišovu hnutí klesají preference. Bezprostřední efekt vidíme v nárůstu preferencí protestních stran, zejména Okamurova spolku a Pirátů. 

Jestliže se preference skutečně promítnou do volebních výsledků, budeme mít na talíři bezprostřední efekt Sobotkovy volební strategie. Ale to jsou spekulace, podstatný bude další průběh dějů. K zahájení soudního řízení je ještě daleko – a v této souvislosti opět těžko si nevzpomenout na OLAF, ten má dotační podvod vyšetřovat, jak to, že se zatím k ničemu nerozhoupal?

Lithium a Indiáni

Inženýr Jaroslav Hanák je bezpochyby úctyhodný muž a v roli prezidenta Svazu průmyslu a dopravy je jistě na svém místě. Jeho rozčilení nad tím, že se z lithia dělá politika, ale na místě není. On říká: Ve světě je zvykem, že když k něčemu přijdu a zapíchnu tam vlajku, tak mám právo první těžby. To snad platilo v devatenáctém století v Africe někde mezi Hotentoty, ale i ti Indiáni se bránili, když jim běloši chtěli těžit na jejich lovištích. V téhle době není nic, co by nebylo politikum, a tudíž politikum je i koncept zapíchnuté vlajky. Ono jak kde, ve světě. Čtu ve Wikipedii, jak je to s tou norskou ropou: zásadním hlediskem je udržet těžbu těchto zdrojů plně pod kontrolou Norska - což znamená v maximální možné míře vyloučit vliv nadnárodních světových koncernů v této oblasti. A musí být výtěžky z těžby ropy a zemního plynu využity na pevnině k investicím, které by sloužily zemi i v době „ponaftové“.

Tak tomuto bych rozuměl, kdežto princip vetknutí vlajky do země doposud v rukou divokých kmenů je mi poněkud proti mysli. Sympatičtější je mi postoj Indiánů. Ovšem nejvíc těch Norů, že.

Aston Ondřej Neff