ARCHITEKTURA: Psí vycházka Karlínem
Sobotní vycházka se konala jako obvykle za bezvadného počasí. Navazovala na tuto loňskou, která vedla Petrskou čtvrtí, a taky na ještě starší, která se pohybovala po secesním Karlíně (na webu bohužel už nedostupná). Dostavili se lidé i psi různých ras. U hotelu Hilton (dříve Atrium) jsem připomněl, že kdysi soutěžily týmy architektů Karla Pragera (pyramida) a Stanislava France. Zatímco Prager oslavoval vítězství v Paříži, konkurenti mu projekt vyfoukli. Hotel se moc nepovedl, do Karlína je poněkud neforemný. Kolem jsou další nové stavby: Kotíkova a Králíčkova administrativa na trojúhelníkovém půdorysu (málem nás zatkli – prý se nesmí fotit - myslel jsem, že tento oblíbený totáčový zvyk už se nenosí…) a směrem k Těšnovu (kde se možná znovu postaví zbořené nádraží – viz příště) a další kancelářské budovy od Loxie (KPMG) a arch. Aulického (mašina Miele/Allianz). Na začátku Sokolovské je pak pěkný funkcionalistický palác Atlas (Gočárovi žáci František Stalmach a Hanuš Svoboda).
Šli jsme pak Pobřežní ulicí kolem starých továrniček z éry prvních manufaktur po území, kde kdysi byla pole, pak tam – za městské hradby – vyvezli nemocné morem, aby je neviděl císařpán při své návštěvě Prahy, pak logicky morový hřbitov, poté zábavní park. Po nové lávce (autory neznám, nicméně nefunguje tu výtah pro vozíčkáře, takže pán, který se pravidelně účastní Psích vycházek, musel objíždět jinudy), pak směrem severním na Rohanský ostrov, který zanikl zasypáním ramene Vltavy (ing. Schwanzer) v letech 1929-30. Tady měl vyrůst v 70. letech olympijský areál (projekt stadionu prof. Jaroslav Paroubek 1968). Navážela se sem léta zemina z metra. Dodnes tu stojí nádražní budova (a taky tu zůstane). Přístav samozřejmě zmizel. Na některých domech v Pobřežní mají dodnes pod střechou rumpál na vytahování nákladů z vody.
Nyní se zde staví. Po „lodi“ – paláci Danube (atelier Kohn Pedersen Fox) následoval šedivý Nile a ještě se postaví Amazon. Okolí je už dnes hezky upraveno, je tu kašna a přes novou ulici Karolinskou (připomíná královnu, po níž byl Karlín kdysi pojmenován (Karolinental, k Praze pak připojen jako Praha X). Je tu taky přístup k řece přes protipovodňový val, po němž vede cyklostezka. A dál směrem k východu už je dokončený areál s luxusními byty (arch. Šafer Hájek).
Pak jsme zamířili k jihu a na Karlínském náměstí si šli prohlédnout neorománskou baziliku Cyrila a Metoděje od vídeňského architekta prof. Karla Rössnera. Potom Křižíkovou ulicí kolem kasáren, pod oblouky Negrelliho viaduktu, který se má postupně vyčistit a opravit (dosud je tu podivuhodná hospoda drsných rysů) k opravenému Varieté – dnes Hudebnímu divadlu (arch. Otto Ehlen, interiér v opulentních formách je dílem prof. Friedricha Ohmanna). A tady vycházka skončila. Za obrázky děkuji Veronice a Filipovi, další si můžete prohlédnout na stránkách Zdeňka Tichého.
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998