2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


ARCHITEKTURA: Kozákovy Nuselské mosty (a další témata)

23.1.2007

Kozák - Nuselský most 1927Ilustraci k dnešnímu dílu Architektury tvoří obrázky soutěžních projektů dvojice arch. Bohumír Kozák – ing. Stanislav Bechyně na nový Nuselský most v Praze. Zvu tak na přednášku v pražském Kaštanu, o níž se dočtete níže. Absolvent pražské techniky Kozák (1885-1978) prošel složitým vývojem od secese (dům Riva na Letné), přes art déco (např. telefonní a telegrafní ústředna na Žižkově) k funkcionalismu (nemocniční areál v Krči). Byl také urbanistou, památkářem a respektovaným kreslířem. Vypracoval postupně několik projektů na překlenutí Nuselského údolí – v letech 1918, 1927, 1933 a 1938, vždy ve spolupráci s respektovaným konstruktérem prof. Stanislavem Bechyněm. Nejznámější je jejich projekt ze soutěže 1927 s mohutnými betonovými oblouky a garážemi dole. Mně se ale vždy víc líbil nadčasový návrh ze 3. soutěže, kde je navržen stav vlastně totožný s tím dnešním (arch. Stanislav Hubička, 70. léta). Stejný tvar a profil, samozřejmě s tubusem metra pod vozovkou, stanice s prosklenými stěnami… Jediným rozdílem je to, že most se ještě ve vzduchu rozvětvuje ve tvaru písmene „Y“. Je to nadčasový a na svou dobu velmi progresivní návrh. Možná nám sem nějaký konstruktér k tématu napíše nějaké další zajímavosti:- ).

Dnes bych chtěl po čase zase udělat přehled svých přednášek o architektuře. Běží Kozák - Nuselský most 1938opět dva paralelní cykly: v Grand café Orient v kubistickém domě U Černé matky Boží na Ovocném trhu je každý třetí čtvrtek v měsíci od 19 hodin možno navštívit cyklus přednášek o moderních architektonických stylech, který začal loni v září. Zatím to byly díly věnované historismu, secesi, moderně a art déco, 15. února to bude neoklasicismus – tedy zejména Plečnik a Wagnerovi žáci Engel, Roith, Hübschmann, 15. března to bude konstruktivismus a funkcionalismus, 19. dubna pak tzv. sorela (socialistický realismus), 17. května architektura 60. až 80. let a konečně 21. června architektura po roce 1989. Vstupenky je možno si koupit přímo v kavárně, ale v předstihu, bývá vyprodáno.

Druhý cyklus běží v Kaštanu v Břevnově (u stanice tramvaje U Kaštanu na Bělohorské ulici). Tady představuji už dva roky nejvýznamnější osobnosti české moderní Nuselský most 2006 aarchitektury, nyní po dvojicích. Přednášky jsou zde zpravidla každé první úterý v měsíci od 18:30, lístky si je možno rezervovat cca 14 dní předem prostřednictvím internetu (www.kastan.cz), pár vstupenek se doprodává vždy před přednáškou. 6. února představím dva reprezentanty snad všech stylů první poloviny XX. století Ladislava Machoně a již zmiňovaného Bohumíra Kozáka, 6. března dva avantgardisty s tragickým osudem Bedřicha Feuersteina a Františka Zelenku, 3. dubna další avantgardní dvojici Fragner / Gillar, 15. května stále spolupracující pražské německy hovořící architekty Ernsta Mühlsteina a Victora Fürtha a konečně 5. června dva architekty, kteří mj. ovlivnili tvář Pražského hradu Otto Rothmayera a Jana Sokola.

Někdy v květnu nebo červnu budu mít na Dobešce taky přednášku o newyorských mrakodrapech, termín včas sdělím. Na jaře se můžete těšit na další Psí vycházky, operativně napíšu kdy a kam. Na závěr ještě zvu na naši výstavu o kubistické architektuře, která stále probíhá ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí v Praze (doprovází ji i malá publikace - viz zde).

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998