28.11.2023 | Svátek má René


ARCHITEKTURA: Brněnské vily

27.6.2006

Slavné brněnské vilyDvakrát jsem psal v poslední době o nových knihách o architektuře - viz zde a zde. Takže do třetice: dnes představím knížku Slavné brněnské vily, kterou vydal Foibos v edici, v níž už vyšly Slavné pražské vily a Významné stavby Prahy 5.

Významných brněnských vil je velké množství. Ta vůbec nejslavnější je Tugendhat, o níž jsem psal kdysi třeba zde a jejíž obrázky, které jsem tam nafotil před začínající rekonstrukcí, přidávám k tomuto článku. Už obálka ale ukazuje, že v Brně je i jedna realizace tamního světoznámého rodáka Adolfa Loose - jde o interiér tzv. Bauerova zámečku na brněnském výstavišti.

K slavným vilám v moravské metropoli patří také domy pro bohaté klienty od Ernsta vila Tugendhat 6Wiesnera, Reissigova vila krnovského rodáka Leopolda Bauera, označovaná kdysi za první moderní dům, pohádkový vlastní dům Dušana Jurkoviče, funkcionalistické vily Fuchsovy, Krohovy…

Autoři publikace Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková a Jindřich Vybíral shromáždili samozřejmě celou řadou zajímavostí nejen o architektech, ale i stavebnících. Jistě, Brno bylo evropským centrem moderní architektury především od konce XIX. století do druhé světové války, ale kvalitní příklady soudobé produkce tu najdeme také.

Na závěr pozvánka na poslední předprázdninovou Psí vycházku, která se koná tuto sobotu. Už delší době jsme nebyli v areálu Pražského hradu, kde jsou nějaké novinky. Projdeme tedy severní předpolí. Sraz je u čerstvě opraveného kamene s nápisem Chotkovy sady/Chotkova silnice v Chotkových sadech. Jistě ho snadno najdete :- ). Sraz v 10 hodin, samozřejmě jen, pokud nebude pršet.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998