27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


VZPOMÍNKA: Stuarts Point (19)

18.10.2013

Já nemám skákání dle pískotu jiných rád, a tak jsem se na návrh své ženy, abychom si vzali stavitele, díval dost skepticky a s nevolí. Já to zvládnu sám, chvástal jsem se, ale aby žena neřekla (a ona neřekne, stačí když pískne...), tak jsem slíbil, že se staviteli promluvím. Čím víc jsem však promlouval, tím více se mi ten nápad nelíbil...

První, co každý stavitel udělá, když ho požádáte o kvótu na postavení domu, je, že vám řekne, že nemá čas. Má takovou spoustu práce, že si to neumíte ani představit. Jó, kdybyste přišli dříve... ale teď se to opravdu nedá stačit... Slušně poděkujete, narazíte si klobouk a když odcházíte, stavitel řekne: "Zkusili jste Jima?" Odpovíte, že ne, protože žádného Jima neznáte, a dozvíte se, že Jim by vám snad mohl pomoci. Taky dobrej stavitel, ale někdy tolik práce nemá... víte? Pak se ještě dozvíte, že Bill by snad také mohl vyhovět, určitě by za šanci dát vám kvótu stál. Ovšem na Billa si musíte dát pozor, protože ten toho tolik ještě nepostavil....

Každý stavitel, který u stavebnictví zůstane, zkrátka přežije začátky, se automaticky stává i dobrým salesmanem. Musí, jinak by v branži nevydržel. Největším uměním ve stavebnictví je přesvědčit zájemce o postavení domu, že to, co chce, je tak těžké a neobvyklé, že si větší problém ani nedovede představit. Teprve pak se stavitel svěří, že dotyčný zájemce má obrovské štěstí, neb narazil na někoho, kdo nejen stavět umí, ale navíc ještě miluje těžkosti, které s vaším domem budou. Tím vás nejen varuje před různými variacemi, které při stavění mohou vždy nastat, ale hlavně před tím, že ty variace budete muset zaplatit extra. Kontrakty se staviteli jsou úplně na draka, a to včetně data ukončení stavby. Pokud trváte dogmaticky na datu a chcete v dokumentu mít, že se toho a toho dne hodláte do domu nastěhovat, šikovný stavitel vám to klidně podepíše. Stěhovat se ovšem do svého domu budete, až to bude vyhovovat jemu, a za tím účelem se každý chytrý stavitel pojistí v kontraktu paragrafy, které jasně určují výjimky. Výjimky jsou v podstatě tyto:

Počasí. Pokud počasí zamezí výstavbě, musí se kontrakt posunout o zamezenou dobu časově. Dále nespecifikováno, což znamená, že když je horko, když je zima, když prší, když je sucho, mokro, blbě i krásně, může se pan stavitel na práci vykašlat a pokračovat v ní, až uzná počasí za způsobilé. Samozřejmě, že takhle vám to presentovat nebude, ale jen jako kdyby bily hromy a blesky...

Stávky. Pokud začnou dělníci stávkovat nebo se na stavbu nedostaví, jedná se o další výjimku, za kterou pan stavitel nemůže a jejíž časové trvání se do doby kontraktu nezapočítává. Na téhle větě je zajímavá vsuvka "nebo se na stavbu nedostaví", ta totiž zahrnuje vše, včetně toho kdyby se nedostavili, páč jim to pan stavitel nařídil.

Dodavatelé. Pokud dodavatelé nedodají materiál ke stavění v určeném termínu, dá rozum, že i tato doba se musí v kontraktu nastavit. Navíc se v této klauzuli dozvíte, že jakékoliv zvýšení cen hradíte vy, i kdybyste si materiál objednali včas a před zdražením. Dalším bodem, který vám vyrazí dech v tomto odstavci, je skromné přiznání, že kdyby materiál, který jste si vybrali (řekněme bílé cihly) nebyl v tu dobu zrovna k mání, má stavitel právo ho nahradit materiálem podobným s přibližně podobnou cenou. Takže místo domu bílého můžete teoreticky skončit s domem žlutým...

Tohle se vám určitě nestane, ale že třeba místo pěkných a solidních dveří skončíte s lacinými překližkovými, aniž by se snížila cena, o tom ani nepochybujte.

Takže není divu, že stavba, kterou vám pan stavitel měl odevzdat do čtyř měsíců, se protáhne na osm a to vše pěkně legálně, stačí jen poslechnout páně stavitelovo zdůvodnění. "Pršelo. Pak byly šílený vedra a dělníci v tom odmítali pracovat. Dodavatelé dodávali pozdě a v lednu neměli bílý cihly, takže jsme počkali do února... chtěl jste bílý ne? V červenejch byste to měl dřív... ostatně, podle paragrafu...."

Nemá cenu se hádat, hrozit a spílat. Kupec má vždy jen dvě možnosti. Buď koupí a kontrakt podepíše, nebo se stane "owner builderem" a postaví si dům sám. Pokud podepíše, radil bych aby si vymohl, že kontrakt bude psán na obzvlášť jemném papíře.. a jinak... děj se vůle Páně (stavitelova), konec konců jednou to dostavět musí a když bude mít kupec trochu štěstí, bude se pan stavitel snažit, aby to měl co nejdříve s krku.

Já jsem zvolil druhou možnost a stal se owner builderem. Což zde, ve státě NSW, moc neznamená, owner builderem se tu může stát každá bezúhonná osoba. V Queenslandu to je horší, tam musíte chodit nejprve do tříměsíčního kurzu a licenci ke stavění získat. Na druhou stranu pak o stavění (ale hlavně o papírování) něco víte...

Když jsem takto odmítl nabídky místních stavitelů a tím si je popudil, začala se na mne sypat prohlášení, formuláře a mnohé jiné papírování lokální byrokracie a já si s tím nevěděl rady. Ne, že bych neuměl vyplňovat formuláře, ale pochopil jsem, že se nevyznám v záludnosti otázek a jejich pravdivé vyplňování by mne mohlo zavléci někam, kde by se vše pěkně prodražilo. Ostatně, že z toho nevyklouznu lacino, mně začalo být jasné, hned jak přišly prvé kvóty zpět. Přece jenom jsme malé hnízdo, kde každý zná každého... a fakt, že jsem nový a zelený, se nedal utajit a ceny podle toho vypadaly. Cítil jsem, že padám... prostě se řítím někam, kde to neznám, a tak jsem se rozhodl, že v cizím a zároveň novém prostředí musím získat spojence. Prostě někoho, kdo to tu zná a bude mi nejen rádcem, ale hlavně bude na mé straně. Promluvil jsem s chlapy v hospodě a obrátil místní poměry ve svůj prospěch. V malém místě každý každého zná, víte... I vytipoval jsem si zkušeného kluka, který pracoval ve stavebnictví a stavitelem se stát chtěl, ale neměl ještě papíry, a šel jsem za ním a na rovinu mu řekl, oč mi jde. Prostě jsem mu nabídl, že když mi pomůže, postavíme dům spolu a já mu za práci zaplatím a on se navíc může schovat za mou nálepku stavitele (owner builder) a tu funkci si vyzkoušet.

Tušil jsem, že tohle ho samo o sobě nezláká, a tak jsem ještě navrhl, že pokud mi pomůže ušetřit peníze se stavěním, dám mu jeden pozemek v mé subdivizi, na kterém si může postavit dům na prodej a pozemek mi zaplatí, až dům prodá. Steve si vymínil večer na rozmyšlenou s manželkou a druhý den mi řekl, že tak pěknej návrh mu ještě nikdy nikdo nedal a plácli jsme si. Víte, když padáte, tak musíte skočit.... a já jsem skočil, jak nejlépe jsem mohl... a tím skokem jsem se stal nejen stavitelem a bossem s šekovou knížkou, ale zároveň i stavebním dělníkem, který musí poslouchat rozkazy a dělat, co se mu řekne. Takže jsem nejen skočil, ale dál skáču dle pískotu jiných... a ... dobře mi tak!

**************************************
Poznámka redakce:
Nakladatelství Šulc a Švarc vydalo v těchto dnech další knížku Stanislava Moce: Kde létají andělé.
Napínavý román o lidech, kteří emigrovali z Evropy do Austrálie a v tropických podmínkách Severního teritoria našli nový domov a smysl života.