27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


VÁLKA: Východiska Ukrajiny

12.6.2023

Ukrajina je nešťastná země, kterou události Majdanu uvrhly do vleklé občanské války, která vyvrcholila otevřenou ruskou agresí v r. 2022. Umírají lidé a Ukrajina se za pomocí Západu překvapivě dobře brání silnějšímu Rusku. Žádné rychlé řešení tedy nenastalo a konflikt zatěžuje všechny strany. Nikdo nevítězí a konflikt se začíná nebezpečně podobat zákopové první světové válce. Jen posunut na vyšší úroveň novými a nebezpečnějšími zbraněmi, které vraždí i civilisty.

Jaké jsou vyhlídky z hlediska Ukrajiny? Ta se teď upíná k dlouho připravované protiofenzivě, kterou, jak proklamuje, chce vyhnat Rusy i z Krymu. Ale, co když selže? Němci se také dlouho a pečlivě připravovali u Kurska a čekali na nové tanky, čímž dali i Rusům čas se důkladně připravit a pak je odrazit. Neúspěch pak definitivně změnil charakter války. Neúspěch ukrajinské protiofenzivy by nejen prodloužil celý konflikt, ale vedl by také postupně k ochlazování pomoci Západu. Nikdo nechce vkládat prostředky do bezedné jámy a ani jich v dnešní krizové době tolik nemá.

A i když bude protiofenziva úspěšná, tak jistě nedosáhne vůči jaderné mocnosti propagandisticky proklamovaných cílů. To by znamenalo vážné riziko použití taktických nukleárních zbraní. Od destrukce přehrad je k nim už jenom krůček. A to nikdo nechce.

Už silné vojensko-hospodářské oslabení Ruska by Západu mohlo stačit a snad s ním nebude bojovat do posledního Ukrajince. Začal by tlačit na mírová jednání. Mírová jednání jsou vždy ošidná, protože jsou nepříjemná pro obě strany, z nichž ani jedna nevyhraje. Je tedy s kompromisem nespokojená. Příkladem budiž Korejský poloostrov. Když žádná ze stran neustoupí ze svých pozic, hrozí dlouholeté zamrznutí konfliktu. Čas od času pak některá ze stran nabude dojmu, že má navrch a konflikt oživí. Obdobná situace je i na Kypru, či v Gruzii a také v moldavském Podněstří. Konflikty se dnes spíše neřeší, ale zamrzají.

Ukrajina má ještě jedno hrozivé východisko. Vzpomeňme, jak se W. Churchill v prosinci 1941 zaradoval, když Japonci přepadli havajský Pearl Harbor a Hitler vyhlásil válku USA. V tu chvíli už věděl, že nakonec zvítězí. V obavě z hrozící porážky může Ukrajinu napadnout vyvolat ozbrojený konflikt mezi NATO a Ruskem. Říkáte si, že to není možné? Dnes v době hybridních hrozeb, kdy napevno nikdo neví, kdo odpálil Nord Stream či přehradu, kdo útočí na atomovou elektrárnu? To riziko tu je a my bychom měli být opatrní a snažit se mu všemi silami zabránit.

Přejeme a pomáháme slabšímu, ale našim hlavním cílem by měl být mír, aby přestalo nesmyslné zabíjení lidí a ničení hodnot. Snad protiofenziva nebude Ukrajinu stát mnoho životů a získá tím výhodnější pozici pro mírová jednání. Jedno je propagandistická rétorika a druhé realita. Můžeme jim fandit, ale rozumně myslící člověk ví, že to bude o kompromisu.