19.3.2024 | Svátek má Josef


VÁLKA: Na okraj zprávy AI o Ukrajině

11.8.2022

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svého vyjádření „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

Ve čtvrtek 4. srpna vydala kritickou zprávu o počínání ukrajinské armády během jšjí současné obrany před brutální ruskou agresí. Vyvolala tím značnou kontroverzi. Zprávu odmítlo ukrajinské vedení v čele s prezidentem Zelenským a kde kdo v zahraničí; šéfka ukrajinské pobočky AI Pokalčuková kvůli vyznění zprávy odstoupila. Podle ní se „zpráva stala nástrojem ruské propagandy“, což je samozřejmě pravda.

Připomeňme z webu české pobočky AI (5. 8. 202), co bylo kritizováno: „ … ukrajinské síly operující na Donbasu, Charkově a Mykolajivu ohrožovaly civilisty tím, že se zdržovaly v civilních budovách, v hustě obydlených oblastech, a útočily z nich. Mezi ně patří školy, nemocnice i obytné budovy. Tím byli ukrajinští civilisté vystaveni vážnému nebezpečí. Podle mezinárodního humanitárního práva (válečného práva) jsou útoky na civilní budovy zakázány. Pokud jsou však civilní budovy využívány k vojenským účelům, mohou tuto ochranu ztratit a stát se cílem ruských sil. Zahájení útoků z obydlených oblastí také vystavuje civilisty riziku odvetných útoků.“

Nehodlám se nechat vtáhnout do pasti zaujetím stanoviska, zda či nakolik má nebo nemá AI v této záležitosti pravdu. Považuji nicméně za nanejvýš opovážlivé, dovolí-li si někdo, kdo nestojí tváří v tvář ruským agresorům, Ukrajincům radit, jak si mají vojensky počínat, aby byli aktivisté v organizacích typu AI spokojeni, případně způsob jejich obrany kritizovat.

Zajímá mě něco jiného. AI svojí „ukrajinskou zprávou“ nastavila určitý metr. Stejným by měla hodnotit i jiné konflikty. V této souvislosti obrátím pozornost čtenářů na názorový článek Michaela Starra publikovaný v listu The Jerusalem Post. V nadpise se M. Starr ptá: Odsoudí Amnesty taktiku Islámského džihádu stejně jako odsoudila Ukrajinu? („Will Amnesty condemn Islamic Jihad’s tactics as it did Ukraine?/7. 8. 2022).

Autor připomíná, že Islámský džihád (v Pásmu Gazy) očividně používá naprosto stejnou taktiku, z níž AI nařkla Ukrajinu. Pokud nevládní organizace (AI) neodsoudí teroristickou skupinu (Islámský džihád) za tyto činy, ukáže světu nejen svou politickou zaujatost, ale také ohromující projev pokrytectví.

Neboť teroristé v Pásmu Gazy, nejen Islámský džihád, ale také vládnoucí Hamas, mají odpalovací stanoviště raket v husté civilní zástavbě. M. Starr připomněl, že letos na konci července zveřejnila izraelská armáda dokumentaci ukazující sklad zbraní Hamasu v sousedství nemocnice Al Shifa Hospital a tunel používaný teroristy přímo pod školou provozovanou organizací UNRWA (Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě). Autor také konstatuje, že nic nenasvědčuje tomu, že by Islámský džihád vyzýval civilisty k evakuaci lokalit, které využívá v boji proti Izraeli (tj. míst, která mohou být cílem odvetných akcí izraelské armády) – totéž dává AI za vinu Ukrajincům. Svůj článek uzavírá připomínkou, že do nedělního rána (7. 8.) AI nevydala žádný komentář k taktice používané Islámským džihádem v Pásmu Gazy, ani k operaci („Breaking Dawn) jako takové.

Za sebe dodám, co můžeme od AI v záležitosti palestinských teroristů útočících na Izrael očekávat, když letos posledního ledna publikovala drsnou a jednoznačně proti Izraeli formulovanou zprávu, která demokratický a právní Izrael označila jako stát apartheidu. Ten, kdo publikuje takovéto nehorázné lži a nesmysly bude při hodnocení nenáviděného, byť teroru se bránícího Izraele na jedné a teroristických agresorů na druhé straně sotva objektivní. To dříve projde velbloud uchem jehly.

AI jistě udělala v minulosti na poli lidských práv mnoho užitečného, to nelze popřít. Současně se ale některými svými postoji zbytečně zdiskreditovala - a stále v tom pokračuje. Ke své vlastní škodě.