23.6.2021 | Svátek má Zdeňka


USA: Zbytečná úmrtí

8.5.2021

Čtyři případy související s policií a jejich kontext

Světem hýbou tři úmrtí připisované policii: zabití George Floyda bývalým policistou Derekem Chauvinem; zastřelení Daunte Wrighta bývalou policistkou Kim Potter; a zastřelení 13letého Adama Toleda policistou Erikem Stillmanem v Chicagu. Je tady ale také čtvrté úmrtí, kterému nebyla věnována srovnatelná pozornost – policista Darian Jarrott byl chladnokrevně zavražděn profesionálním zločincem Omarem Felixem Cuevou, jehož auto dopravní policista zastavil a zdvořile jej požádal o předložení osobních dokladů.

Tyto čtyři případy názorně ilustrují velké rozdíly mezi případy úmrtí souvisejícími s policií. Každý případ představuje jiná fakta, jiné právní úvahy, jiné morální závěry a jiná ponaučení do budoucna. Tyto čtyři případy si zaslouží, abychom je individuálně a do detailu rozebrali.

Smrt George Floyda není možné odůvodnit jakýmkoliv standardem zákonnosti, morálky nebo chování policie při výkonu svých povinností. I když byl Derek Chauvin zpočátku oprávněn zakleknout George Floyda, tak poté, co byl George Floyd už v poutech a nekladl odpor, už k tomu nebyl žádný důvod. Když George Floyd ztratil vědomí a přestal reagovat, tak měl Derek Chauvin s klečením na jeho krku a rameni okamžitě přestat. Právní otázky jsou v tomto případě otázkou míry: byla Floydova smrt způsobena výhradně Chauvinem, nebo zde byly i jiné již existující příčiny? Pokud smrt George Floyda způsobil jen Derek Chauvin, byla to vražda nebo zabití? Toto jsou složité otázky, které by měla vyřešit správně a detailně poučená porota, nikoliv zuřivý dav vedený kongresmankou Maxine Waters — dav, který žádá odsouzení za vraždu a vyhrožuje násilnostmi!

Nešťastné zastřelení mladíka Daunte Wrighta policistkou Kim Potter jednoduše nebylo zločinem podle žádného uznávaného standardu práva a spravedlnosti. Byla to tragická chyba zkušené policistky s více než 20letou praxí ochrany nevinných před vinnými. Na Wrighta byl vydán zatykač kvůli obvinění z pokusu o ozbrojenou loupež, při níž byla přepadena jedna žena. Kim Potter by neměla být obviněna a v případě, že stane před soudem, by měla být osvobozena. Rozhodnutí ji obvinit nebylo podloženo zákonem, ale požadavkem rozvášněného davu.

Případ zastřelení Adama Toleda není jednoduchý. Je to kontroverzní a sporná záležitost. Třináctiletý mladík — jehož přezdívka v gangu prý byla „Zabijáček“ — vystřelil z pistole, kterou měl ještě stále v ruce, když ho policie s jeho 21letým komplicem v tmavé postranní uličce zastavila. Toledo prý odhodil zbraň za plot. Není však jasné, zda policista Stillman věděl, že Toledo již není ozbrojen, když stiskl spoušť méně než vteřinu poté, co Toledo odhodil zbraň za plot, mimo Stillmanův zorný úhel.

Vražda policisty Dariana Jarrotta naproti tomu není vůbec kontroverzní. Dopravní policista Darian Jarrott zastavil Omara Cuevu a zdvořile ho požádal, aby vystoupil z auta. Cueva poté vytáhl zbraň a několikrát do Jarrotta vystřelil. Po policistovi Darianu Jarrottovi zůstala manželka a tři malé děti.

Neochota radikálních fanatiků uznat nebezpečí, kterým čelí slušní, čestní, nerasističtí policisté — jichž je drtivá většina — ohrožuje nás všechny. Nejvíc ze všeho to však ohrožuje komunity s vysokou kriminalitou. Musíme lépe školit policisty, abychom minimalizovali použití nadměrné síly, jako v případě Dereka Chauvina, a chyby jako v případě Kim Potter. Výcvik však stojí peníze a v důsledku drastického snížení financování policie (“defunding the police“) budou policisté méně školeni a důsledkem toho bude více zbytečných úmrtí.

Spravedlnost je dvousečná ctnost. Potřebujeme spravedlnost pro oběti špatného chování policistů a potřebujeme i spravedlnost pro policisty, kteří jsou falešně nebo nepřiměřeně obviněni ze špatného chování. Bible nám nařizuje: „Spravedlností, spravedlností se musíte řídit.“ Toto opakování slova „spravedlnost“ potvrzuje potřebu spravedlnosti jak pro žalobce, tak pro obviněného. Kongresmanka Maxine Waters, demokratka z Kalifornie, neusiluje o spravedlnost ani pro jednoho, ani pro druhého. Žádá jen a jen pomstu — bez spravedlnosti, bez řádného procesu a bez morálky.

Policie musí nést odpovědnost za úmyslné použití nadměrné, zejména smrtící síly proti jednotlivcům a příslušníkům menšin. Policistům však musí být také přiznána presumpce neviny a musí jim být zaručen řádný zákonný proces. (Manažer města Brooklyn Center v Minnesotě Curt Boganey byl zjevně vyhozen z funkce jen za svůj výrok, že s Kim Potter bude veden řádný proces!) Všechny případy musí být projednány dle zákona, aniž by vážky spravedlnosti ovlivňoval rozzuřený dav v ulicích.

Autor je emeritní držitel profesury Felixe Frankfurtera na Harvard Law School, autor knihy „Guilt by Accusation: The Challenge of Proving Innocence in the Age of #MeToo“ (Skyhorse Publishing, 2019) a spolupracovník Gatestone Institute sponzorovaný Charitativní nadací Jacka Rotha. Na Spotify, Apple a YouTube můžete sledovat jeho nový videokanál „The Dershow“.

Překlad původního textu:Four Police-Related Deaths and the Importance of Context
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Převzato z webu Gatestone Institute
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.