27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


USA: Vynucený návrat strategií

12.6.2015

Blesková cesta amerického ministra zahraničí Johna Kerryho do Soči, kde se setkal s Vladimírem Putinem a svým protějškem Sergejem Lavrovem, vyvolala v americkém tisku značnou nevoli.

Přátelský tón ministrových prohlášení, žádné kritické výtky z jeho strany na adresu ruských státníků a vítězoslavné reakce ruského tisku znepokojily západní komentátory do té míry, že vlivný deník Washington Post opatřil redakční úvodník titulkem Spojené státy opět posílají Rusku nesprávný signál.

Deník varuje Bílý dům a osobně prezidenta Obamu před iluzí, že mu obnovení spolupráce s Ruskem umožní vyřešit takové prioritní zahraničněpolitické úkoly jako dosažení jaderné dohody s Íránem a odražení eskalace napětí na Ukrajině.

Ruského vůdce přitom může zastavit jen přesvědčivý důkaz, že další agrese se setká s pádnou odpovědí přímo na bojišti. Iniciativa Johna Kerryho mohla pouze upevnit Putina v názoru, že Obamova vláda nakonec bude nucena spolknout jeho požadavky a přijmout jeho podmínky, píše deník. Vědom si své klesající popularity, pokusil se Barack Obama rozptýlit dvojsmyslnost svých kroků. Během setkání s hlavou NATO Jensem Stoltenbergem poznamenal americký prezident, že agresivita chování Moskvy v ukrajinské otázce neustále narůstá.

Do nápravy se vložil také viceprezident Biden, když v půlhodinové přednášce v Brookingském institutu ujistil posluchače, že Bílý dům nehodlá upustit od předchozí strategie, jež spočívá v tom, že ruská agrese musí být zastavena za každou cenu a sankce zůstanou v platnosti, až do úplného naplnění Minských dohod.

Washington nadále nevylučuje dodávky obranných zbraní Kyjevu, ale zároveň se nevzdává kontaktů s Moskvou v jiných otázkách. Jinými slovy se viceprezident pokusil vyvrátit podezření, že Bílý dům v podstatě nemá žádnou strategii chování vůči Rusku.

Známý politolog Leon Aron zveřejnil na stránce kanálu CNN komentář, v němž kritizuje ministra zahraničí Kerryho za jeho, jak píše, kontraproduktivní výlet do Soči. Leon Aron se domnívá, že k prioritám současného prezidenta patří především utlumení hrozby ze strany jaderného Íránu.

Chtěl by samozřejmě vstoupit do dějin jako někdo, kdo se může prokázat úspěchy na Blízkém východě, třeba stabilizací Sýrie, chtěl by zlepšit vztahy s Čínou a obnovit americké pozice v Evropě.

Tím pádem si politolog myslí, že ukrajinský problém je Barackem Obamou vnímán jako překážka pro uskutečnění jeho strategických plánů vůči Rusku.

Pár měsíců po svém zvolení prezidentem v projevu, který Obama pronesl v Praze, formuloval svůj hlavní zahraničněpolitický sen – dosáhnout bezjaderného světa. Ve vztazích s Ruskem vždy s přehledem dominovala právě tato otázka a vše, co se netýká omezení jaderných zbraní, bylo pro Obamu vedlejší, domnívá se americký politolog Leon Aron ve svém komentáři.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus