5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


USA: Show Péti Buttigiega skončila ve městě East Palestine v Ohiu

25.3.2023

Na snímku: Ministr dopravy USA Pete Buttigieg hovoří 23. února 2023 s médii na místě vykolejení nákladního vlaku společnosti Norfolk Southern u města East Palestine ve státě Ohio.

Americký ministr dopravy Pete Buttigieg zjišťuje, že zastávat vládní funkci není jen tak a že se v této funkci nemůže jen tak ulejvat.

Když tuto funkci Pete Buttigieg přijímal, tak si možná myslel, že to pro něj bude skvělá platforma, na které si bude moci vyzkoušet dopad svých sdělení na veřejnost a jejich ohlas v médiích po celé zemi. Nepochybně to chápal jako přípravu na budoucí prezidentskou kampaň – jako když se před premiérou na Broadwayi nějaká show vydá na turné po zemi.

Poslední události však naznačují, že „show Péti Buttigiega“ měla ve městě East Palestine v Ohiu svoji derniéru.

Shodněme se na tom, že jeho ministerstvo nemá za úkol odstraňovat ekologickou katastrofu, která vznikla v důsledku vykolejení dlouhého nákladního vlaku kvůli přehřátým ložiskům. Shodněme se dále na tom, že existuje skutečná stranická debata o tom, kdo usiloval a kdo neusiloval o další nezbytné bezpečnostní předpisy pro železniční nákladní dopravu. (Poznámka překladatele: Vlak byl dlouhý 2,8 km a bylo v něm zapojeno 150 vagonů.)

Není však pochyb o tom, že úkolem ministra dopravy je – zejména v době krize – poskytnout jasné, přesvědčivé a inspirativní vedení a v tomto Buttigieg dramaticky selhal.

Buttigieg později přiznal, že když obyvatelé města East Palestine čelili zkáze způsobené toxickými látkami uniklými do ovzduší při likvidaci nebezpečného nákladu, tak se měl vyjádřit ihned a empaticky. „Je to pro mě poučení,“ řekl kajícně v rozhovoru pro CBS News.

Poučení? Tak tomu říkám intuitivní reakce člena vlády, kterého Kongres schválil do čela odvětví důležitého pro ekonomiku a blahobyt Spojených států.

Jeho reakce na katastrofu ve městě East Palestine byla bohužel předvídatelná.

Když technické potíže Federálního úřadu pro letectví (Federal Aviation Administration, FAA) způsobily v lednu výpadek v letecké dopravě, mohl Buttigieg reagovat rozsáhlým programem investic, reforem a inovací. Mohl tuto politováníhodnou epizodu využít k lobbování za jmenování stálého šéfa FAA, který by měl schopnosti, prostředky a temperament, aby v tomto chaosu udělal pořádek.

Buďme ale spravedliví, skutečnou odpovědnost za Buttigiegovo problematické působení ve funkci ministra dopravy nese prezident Biden. Řada Bidenových předchůdců si uvědomovala potřebu chytrých a schopných ministrů, kteří by řídili svá ministerstva, jako by na jejich práci závisela budoucnost republiky. Stačí se podívat na „kabinet soupeřů“ prezidenta Abrahama Lincolna, který sehrál strategickou roli při zachování Unie, nebo na „mozkový trust“ prezidenta Franklina Delano Roosevelta, jehož členové pomohli Americe překonat Velkou hospodářskou krizi, abychom si uvědomili, jakou kvalifikaci musí mít americký ministr dopravy. Pro Péťu Buttigiega už opona spadla. On si toho ale ještě nevšiml.

Lawrence Kadish je členem správní rady Gatestone Institute.

Překlad původního textu: The Pete Buttigieg Show Closes in East Palestine, Ohio
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Poskytl Gatestone Institute