29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


USA: Mediální kuriozita

14.4.2022

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová je na odchodu. Již drahnou dobu se ve Washingtonu proslýchá, že tato nevlídná mediální bytost s dojemnou přezdívkou „furie“ bude měnit zaměstnavatele a hodlá opustit tým Joea Bidena. Otázkou není, kam odchází – není žádným veřejným tajemstvím, že Jen Psakiová mění Bílý dům za levicově liberální televizní kanál MSNBC –, nýbrž kdy se tak stane.

Jen Psaki

S vedením kanálu její agent vyjednává platové podmínky již dávno, ona sama přitom zůstává prezidentovou hlásnou troubou. Ne že by se mluvčí orgánu státní správy nemohl vrátit do sdělovacích prostředků, odkud pochází – tatáž Psakiová byla do Bílého domu povolána z televize CNN.

Problém je v tom, jak dlouho ještě může informovat novinářskou veřejnost o oficiálních postojích vlády a být přitom provázána s jednou konkrétní mediální institucí. Není to náhodou tak trochu konflikt zájmů? Na to se jí na posledních tiskovkách často ptají kolegové.

Naposledy jí impertinentní otázku, zda je to vůbec slučitelné, položila reportérka z NBC Kristen Welker, aby se dozvěděla z úst Psakiové, že na situaci není nic znepokojivého:

„Dělám vše pro to, aby nová práce ani trochu neovlivňovala starou práci. Absolvuji za tím účelem zvláštní kurs mediální etiky. Co se týče délky mého působení v Bílém domě, je to čistě má osobní věc, do které vám nic není.“

Na výtky, že studium mediální etiky nyní, po půldruhém roce okřikování novinářů během krátkých tiskovek v Bílém domě, zdá se být poněkud zpozdilým, odpověděl za ni volební štáb Demokratické strany, který náhodou zrovna teď sbírá peníze na životní potřeby budoucí moderátorky MSNBC:

„V případě Jen Psakiové se nikdy nemůže jednat o konflikt zájmů. O správné etice ví víc než kdokoli z kritiků. Vždyť to byla ona, kdo vrátil lidem víru ve svobodný tisk po nesnesitelných útocích Trumpovy vlády na nezávislá média. I ve své nové funkci v řadách reportérů MSNBC bude neúnavně odhalovat nebezpečí pravicových republikánů pro americkou společnost“.

Jaké metody používá roduvěrná demokratka ve své funkci pro odhalování nebezpečí pravicových republikánů? To jsme se mohli dozvědět z protestního prohlášení řady opozičních členů novinářského poolu Bílého domu. Minulý měsíc se nespokojenci rozhodli bojkotovat tiskové konference Psakiové právě kvůli jejím autoritářským manýrům jednání s dopisovateli.

Mluvčí totiž oznámila, že odteď bude vyvolávat k otázkám jen ty z přítomných, kteří sedí v prvních dvou řadách. A kdo smí, či nesmí sedět v prvních dvou řadách, o tom bude rozhodovat jen a jen ona sama. Jinými slovy, právo položit otázku ohledně politiky amerického prezidenta dostanou jen vybraní žurnalisté, kteří s touto politikou zásadně souhlasí.

Tento vtipný krok rozhodně sníží nebezpečí záludných a nevlídných dotazů ze strany opozičních novinářů. S takovou pokrokovou představou, jak má tisková svoboda vypadat v praxi, bude Jen Psakiová opravdovou posilou pro liberální televizní kanál MSNBC.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusPečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...