27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


USA: Karta se obrací

7.4.2022

Rockefeller. Vanderbilt. Carnegie, Henry Ford, taky Tesla a Edison, spolu s několika jinými. Kapitalisté. Vizionáři, kteří svou výjimečností dali Ameriku na mapu moderního světa. Jejich zásluhou našly miliony občanů své místečko v obrovském soukolí, které dali jmenovaní giganti do pohybu. Každý podle svých schopností a odhodlanosti. Místa pro toho, kdo by se mezi tyto skvělé lidi svým nápadem či schopnostmi vyhoupl, bylo (a je) stále dost. Svědčí o tom vlna nových jmen, která zcela odnedávna figurují na listině velmi bohatých. Jsou však dnešní magnáti v high-tech, a specielně ti ve sdělovacích prostředcích, podobní svým nahoře jmenovaným předchůdcům? Patří k nim slovo kapitalisté? Dnes často používaný název oligarcha se mně zdá příhodnějším.

Nepatří mezi ně ten nejůspěšnější - Elon Musk. Vizionář s klukovským úsměvem. Jeho satelity krouží kolem Země jako čmeláci, elekrická auta s jeho značkou vidíš všude. V nedělních zprávách o něm bylo hodně slyšet; stal se totiž nejbohatším mužem naší planety. Smál se jako vždycky, jakoby nic. Velmi vážený novinář Howard Kurtz o něm na zprávách mimo jiné řekl: „Za celou dobu, co se Elon objevil na scéně, jsem nepoznal, jestli se hlásí k demokratům, či republikánům. Amerika je pro něho nejdůležitější.“ Amerika? V tomto politicky korektním světě? V tomto momentálním světě, kde právě tradiční Amerika se svým stále ještě jakž takž fungujícím kapitalismem je trnem v oku „progresivistům“, pro které je slovo kapitalismus terčem jejich nenávisti?

Když po úspěšném, všemi společnými silami odstranění prezidenta Trumpa, který na čtyři roky skluz k progresivistické nirváně, socialismu, přibrzdil, chtěli nově nastolení demokraté-socialisté v čele s nepříliš bystrým prezidentem Bidenem zajistit volební hlasy do budoucna podplacením svých voličů pětimiliardovým příspěvkem, který honosně nazvali „Built Back Better“, jakoby zvedali Trumpem zpustošenou zemi z prachu. Přidali by těch pět miliard k obrovskému národnímu dluhu. Ti, kteří by tuto úlitbu neplatičům zaplatili na svých daních, začali dost hlasitě protestovat. Obvyklá mantra, že ty peníze mají pomoci na nohy těm nejchudším už je tak omletá, že ji nikdo ani neposlouchá. Proti tomuto stranickému rozhazování se mezi jinými postavil také Elon Musk. Přinesl logické argumenty proti navrhovanému zákonu. I s jeho přispěním byl návrh zákona Parlamentem vhozen do koše.

Ještě před dvěma lety byla Amerika soběstačná co se energie týče. Snad stejný den, kdy Biden nastoupil do úřadu, zrušil všechna Trumpova rozhodnutí, kterými Trump předtím rozvázal ruce našim naftařům. Konjunktura, tisíce pracovních míst pro vysoce kvalilifikované lidi, ale hlavně naše nezávislost byla škrtem pera pryč. Agresivní Zelení se radovali a Biden poslouchal jejich pohádky o tom, jak nebude zapáchajících aut a kouřících komínů. . .Jinak se na to dívá řemeslník, který každé ráno skočí do svého nákláďáčku a jede třicet mil někomu pokrýt střechu či vymalovat barák. Když zastaví u pumpy natankovat na příští den, nesměje se moc, když zjistí, že polovinu vydělaných peněz utratí za benzin, který je, kvůli prezidentovu škrtu pera, o polovinu dražší než před dvěma lety. Zelení mu na jeho stěžování doporučí, ať si koupí elektrické auto... Co na to Elon Musk, který elektrická auta vyrábí a prodává? Je to čtrnáct dní, kdy se k problému vyjádřil: „Nerad to říkám, ale situace je velice vážná. Musíme energetické krizi čelit tím, že znovu začneme okamžitě těžit z našich existujících zdrojů a použít všechno, abychom byli zase nezávislí.“

No a do třetice o Muskovi: „Absolutní svoboda je nenahraditelným základním kamenem funkční demokracie,“ řekl. „Věříte, že Twitter odpovídá tomuto principu?“ zeptal se pak. (Pro ty, kdo možná neví, Twitter vyloučil ze svých stránek pro komunikaci ty, kteří nezastávají, nebo oponují progresivistickým, neomarxistickým trendům, reprezentujícím ideologii Demokratické strany. Je tak postižených hodně prominentních novinářů, politiků a organizací. Mezi nimi je i prezident Trump.)

Na Muskovu otázku odpovědělo záporně 74 % na Twitteru zúčastněných lidí, 29 % procent odpovědělo kladně.

V těchto dnech pomalu leze na povrch, jak monopolistická média koordinovaně zametla před minulými volbami skandál Bidenova syna, bratra a celé rodiny. Za Bidenových osm roků v roli Obamova viceprezidenta, se díky jeho jménu jeho syn a celá rodina nesmírně obohatili na Ukrajině. Když tam začala být situace nejistá, přestěhovali svůj byznys do Číny. V pondělí tuto situaci pojmenoval senátor Grassley ve svém projevu v senátu jako vrchol korupce na nejvyšší úrovni v americké politice. O konspiraci médií nevyjít s tímto případem před volbami už dnes mluví i jeden z tehdejších viníků, New York Times. Sedmnáct procent z dotazovaných voličů demokratů se vyjádřilo, že by nikdy Bidena nevolilo, kdyby tu médii utajenou informaci tehdy znali.

Po zvážení této situace se v pondělí rozhodl Musk, že cenzura do demokracie nepatří. Za 3,7 miliardy dolarů koupil většinu v podílu Twitteru. Tím bude mít rozhodující slovo. Podílníci na Twitteru se zaradovali, protože na burze vyskočila cena této organizace o 28 %.

Zdá se, že část monopolu, který ovládá informace pro občany, půjde od válu a každý se bude moci vyjádřit k čemukoliv. Možná ta všemožná omezení, taky cenzura, na což si už pomalu někteří začali zvykat, půjdou do smetí, kam patří, a lidé si konečně uvědomí, že si svou svobodu musí v budoucnosti hlídat. Kdoví, jestli se zase objeví někdo jako Elon Musk nebo Donald Trump, který jim připomene, že partajní politika či ideologie nikdy nesmí v důležitosti odsunout Ameriku, její prosperitu a tím prosperitu a taky bezpečnost jejich občanů, na druhé místo.