30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


USA: Hlavní město jako test pravdomluvnosti?

30.9.2016

Pro Trumpa možná ano

Donald Trump pohnul žlučí už kde komu, nejnověji palestinským Arabům. Ti zuří, zatímco Izraelci tleskají.

S Trumpem se to má jako s Milošem Zeman. V mnohém je nám jejich jednání a výrazivo proti srsti, v ledasčem jim ale musíme dát za pravdu. Shodou okolností to druhé se u obou týká Izraele.

Jsem považován za kritika českého prezidenta, nicméně pokud jde o jeho vztah k Izraeli, má správný názor a zdravý úsudek. Totéž platí o Donaldu Trumpovi.

Když se s ním ve zlatem vyzdobeném pokoji v newyorské Trump Tower (obr. 3) setkal v neděli (25/9) izraelský premiér Netanyahu (obr. 1), Trump řekl, že uznává sjednocený Jeruzalém jako věčné hlavní město židovského národa a bude-li zvolen, jeho administrativa konečně uvede do života zákon z roku 1995 (!) známý jako Jerusalem Embassy Act, kterým Kongres drtivou většinou hlasů (Sněmovna reprezentantů 374:37 / Senát 93:5) nejenže uznává jednotný Jeruzalém jako hlavní město Státu Izrael, ale stanoví, že do 31. 5. 1999 se má US ambasáda v Izraeli přestěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Píšeme rok 2016 - a stále se tak nestalo. Americké velvyslanectví v Izraeli dodnes sídlí v telavivské ulici Hayarkon (obr. 2). Jak je to možné? Mohou šéfové Bílého domu dlouhodobě ignorovat právní normu přijatou Kongresem?

Odpověď: Věc je složitější, než by se na první pohled zdálo. Zahraniční politiku USA určuje prezident a existuje právní názor, že Jerusalem Embassy Act je z tohoto hlediska neústavní. Všichni američtí prezidenti od roku 1999, Clinton, Bush mladší i Obama, zastávali stanovisko, že takovéto angažmá Kongresu představuje nepřípustné zasahování do ústavních pravomocí prezidenta.

Existuje ale ještě jeden důvod, proč dosavadní prezidenti zákon Jerusalem Embassy Act mohli ignorovat. Je to paradoxně článek 7 téhož zákona (oddíl Presidential Waiver), v němž se praví, zjednodušeně řečeno, že od 1. října 1998 mohou prezidenti o půl roku odložit realizaci přemístění ambasády, a to opakovaně, pakliže by tím byly ohroženy bezpečnostní zájmy Spojených států. A protože US ambasáda stojí stále v Tel Avivu, je zřejmé, že této možnosti využili bez výjimky všichni.

Jestli Donald Trump svému slovu dostojí, bude jasné po 20. lednu 2017. Samozřejmě pouze v případě, že letos 8. listopadu porazí Hillary Clintonovou. Pokud ano, bude Jeruzalém pro nového prezidenta čímsi jako testem pravdomluvnosti.

obr. 1

obr. 1/ Donald Trump a Benjamin Netanjahu 25. září 2016 v New Yorku. (Zdroj: Flickr izraelského premiéra)

obr. 2

obr. 2/ Americké velvyslanectví v Tel Avivu. Budova v popředí. (Zdroj: Tabletmag.com)

obr. 3

obr. 3/ Trump Tower na Páté Avenue v New Yorku. (Zdroj: Conservativepost.com)

Stejskal.estranky.cz