23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


USA: Chlívák prezidentem

15.12.2017

Vadí predátor Trump, ale nevadil predátor Clinton

Tři americké dámy vyzvaly Kongres, aby začal vyšetřovat prezidenta Trumpa za jeho někdejší sexuální útoky. Na tom jistě něco je. Už proto, že všechny tři s ním prodělaly nepříjemnou zkušenost. Též proto, že vrcholí kampaň Me Too. A hlavně proto, že Donald Trump přímo ztělesňuje typ, jemuž se v lidové češtině říká chlívák. Jenže celá věc nabádá k širšímu pohledu.

Za prvé. Trump se sice opravdu dokáže chovat jako sexuální predátor, jenže to už každý dávno ví. Vyšlo to najevo nejpozději při jeho volební kampani, když se na starých záznamech chlubil, kam všude ženám sahal. Ale dávat to do souvislosti s jeho zvolením, natož s výkonem úřadu?

Za druhé. Kampaň Me Too nabádá k lecčemus. I k přepjatosti. Paní Holveyové vadilo, že když se účastnila soutěže krásy, Trump ji okukoval „jako kus masa“. Při vší úctě k její újmě, co čekala? Soutěže krásy jsou přitroublé, ať se klidně zruší. Ale dokud legálně existují, dobrovolnice se do nich hlásí právě proto, aby se nechaly okukovat. To je, jako kdyby šla žena na nudistickou pláž a pak si stěžovala, že ji viděli nahou.

Za třetí. Ať kongresmani zapomenou na svou stranickou příslušnost a začnou Trumpa vyšetřovat za nevhodné sexuální chování, říká paní Crooksová. Zlatá slova o nestrannosti, ale mají zpoždění dvacet let. Připomeňme, jak se na přelomu let 1997 a 1998 klubala aféra Lewinská, jak se provalilo, že prezident Bill Clinton si dopřával sex se stážistkou v Bílém domě. Tehdy nešlo jen o to, kam sahal, ale kam co strkal a čím potřísnil šaty, že. A také o lhaní pod přísahou.

Hon na čarodějnice, inkvizitor, fanatik. Tak se mluvilo o Kenu Starrovi. Hovořili tak lidé, kteří ze stranické příslušnosti učinili důvod k obhajobě demokratického prezidenta Clintona i jeho eskapád. Tehdy se upevňovaly tábory fanoušků podle stranického klíče. A proto typově stejní lidé, kteří před dvaceti lety hájili Billa Clintona i jeho sexuální apetit, teď žádají vyšetřování Donalda Trumpa.

LN, 13.12.2017
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.