21.10.2020 | Svátek má Brigita


USA: Bloomberg na bílém koni?

21.2.2020

Existují argumenty pro i proti demokratovi milionáři. Kdo by teď ale chtěl přepřahat...

Největším překvapením Iowy a New Hampshire nebylo, že obojí vyhrál Bernie Sanders z levicového, socialistického křídla strany – to se podle průzkumů čekalo –, nýbrž tři výsledky další.

Za prvé, jak dobře, tedy těsně za Sandersem skončil bývalý starosta malého města jen osmatřicetiletý Pete Buttigieg. Za druhé, jak v obou státech naprosto propadl do té doby hlavní favorit primárek, bývalý viceprezident Joe Biden, centrista. A za třetí, dvojí vítězství Sanderse a propad Bidena nejenže katapultovalo Sanderse na pozici nového favorita primárek, ale vedlo i k tomu, že do hry vstupuje centrista nový, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Sázkové kanceláře nyní favorizují Sanderse a na druhém místě Bloomberga, který zatím v žádných primárkách nekandidoval. Všichni však čekají, že se vrhne na takzvané superúterý 3. března, kdy se bude volit ve více než tuctu států, včetně těch nejlidnatějších, Kalifornie a Texasu.

Miliardář proti miliardářovi

Ale nepředbíhejme. V sobotu se bude konat volební shromáždění v Nevadě, státě, kde kdysi v průzkumech vedl Biden, ale nyní Sanders. Podle letošních pravidel Demokratické strany však delegáty dostává nikoli jen ten, kdo v daném státě vyhraje, nýbrž každý, kdo získá alespoň 15 procent. Takže delegáty má šanci získat Sanders i Biden.

Týden poté, v poslední den únorový, se budou konat primárky v Jižní Karolíně, státě s velkým počtem černošských Američanů, kteří doposud věrně podporovali Bidena (byl viceprezidentem prvního černošského prezidenta USA). A v Jižní Karolíně Biden v průzkumech vede. V tomto státě vyhrát musí, má-li mít vůbec šanci nominaci získat.

Tři dny poté, 3. března, nastane „superúterý“. V Kalifornii vede Sanders, v Texasu Biden. Jenže tady vstoupí do hry Mike Bloomberg a jeho miliony. Jeho majetek je dvaašedesát miliard dolarů a slíbil, že na porážku Trumpa dá miliardu. Zatím utratil už čtyři sta milionů: na rozhlasovou a televizní reklamu. Na všech místních stanicích svou placenou reklamou praktikuje něco jako kobercové bombardování voličů ve snaze přesvědčit je ve svůj prospěch.

Mnozí mu dávají velké šance; tipují, že po „superúterý“ ti dva hlavní soupeři v demokratických primárkách budou Sanders a Bloomberg. Dokonce už zazněl signál, že získá-li nominaci Bloomberg, jako svou kandidátku na viceprezidentku si vybere… Hillary Clintonovou.

Získá ale nominaci?

Nejsilnější faktory pro jsou jeho peníze. A dále možnost, že Joe Biden „to nedá“ a nejpozději v „superúterý“ jeho kandidatura zkolabuje. A v neposlední řadě i to, že je centrista.

Jaké jsou nejsilnější faktory proti Bloombergově nominaci? Jeden je psychologický a zdůrazňují jej Sandersovi stoupenci: skutečně chtějí demokraté proti současnému prezidentovi, miliardáři (tři mld. dolarů) a magnátovi z New Yorku, postavit miliardáře (62 mld.) a magnáta z New Yorku?

Získá-li nominaci, budou ho stoupenci Sanderse podporovat? Těžko; dvanáct procent Sandersových voličů z roku 2016 volilo Trumpa, protože nesnášeli Hillary. Jak teprve letos budou nesnášet Bloomberga!

Navíc coby trojnásobný starosta New Yorku (2002–13) naštval republikány i demokraty. Republikány tím, že všude, i na volném prostranství, zakázal kouření a chtěl zakázat i velké kelímky slazených nealko nápojů (je to fanatik do zdravé výživy); což už i na Newyorčany bylo příliš: posměšně mu říkali „chůva Bloomberg“. Demokraty naštval svou politikou „zastav a prohledej“, kterou zdědil od předchůdce Rudyho Giulianiho. O co šlo?

Nejčastějšími oběťmi násilné kriminality v New Yorku (a dalších amerických velkoměstech) jsou barevní mladíci; nejčastějšími pachateli jsou taky barevní mladíci. Proto Giuliani a Bloomberg nasměřovali policii do jejich čtvrtí, kde namátkově zastavovala mladíky a prohledávala je, zda nemají nelegální zbraně a drogy. Politika to byla úspěšná, vedla k poklesu vražd a záchraně životů příslušníků barevných menšin, leč podle levice byla rasistická a Bloomberg se za ni nyní omlouvá.

Přeseniorováno

Kdyby však nominaci získal (je tam velké „ale“), pochybuji, že si za kandidátku na viceprezidentku vybere Hillary Clintonovou. Je spojena s až příliš mnoha skandály. Sandersisté ji nenávidí. V den voleb bude Trumpovi 74 let a na svůj věk je hyperaktivní. Bloombergovi bude 78 let, Clintonové 73 (Sandersovi 79, Bidenovi 77); kdyby se oběma něco zdravotně přihodilo, další v pořadí na prezidentský úřad by byla předsedkyně sněmovny Pelosiová – které ale bude 80 let.

Takže získá-li Bloomberg nominaci, za spolukandidáta či kandidátku si vybere někoho mladšího, možná ženu, nejlépe z nějaké etnické menšiny a rozhodně z levého křídla strany, aby usmířil sandersisty.

Ale ať už demokratickou nominaci získá kdokoli, v situaci, kdy se Americe ekonomicky daří a není v nepopulární válce, favoritem je vždy prezident, který usiluje o znovuzvolení.

LN, 19.2.2020

Autor je ředitel Občanského institutuMáte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.