19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Bloomberg na bílém koni?

21.2.2020

Existují argumenty pro i proti demokratovi milionáři. Kdo by teď ale chtěl přepřahat...

Největším překvapením Iowy a New Hampshire nebylo, že obojí vyhrál Bernie Sanders z levicového, socialistického křídla strany – to se podle průzkumů čekalo –, nýbrž tři výsledky další.

Za prvé, jak dobře, tedy těsně za Sandersem skončil bývalý starosta malého města jen osmatřicetiletý Pete Buttigieg. Za druhé, jak v obou státech naprosto propadl do té doby hlavní favorit primárek, bývalý viceprezident Joe Biden, centrista. A za třetí, dvojí vítězství Sanderse a propad Bidena nejenže katapultovalo Sanderse na pozici nového favorita primárek, ale vedlo i k tomu, že do hry vstupuje centrista nový, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Sázkové kanceláře nyní favorizují Sanderse a na druhém místě Bloomberga, který zatím v žádných primárkách nekandidoval. Všichni však čekají, že se vrhne na takzvané superúterý 3. března, kdy se bude volit ve více než tuctu států, včetně těch nejlidnatějších, Kalifornie a Texasu.

Miliardář proti miliardářovi

Ale nepředbíhejme. V sobotu se bude konat volební shromáždění v Nevadě, státě, kde kdysi v průzkumech vedl Biden, ale nyní Sanders. Podle letošních pravidel Demokratické strany však delegáty dostává nikoli jen ten, kdo v daném státě vyhraje, nýbrž každý, kdo získá alespoň 15 procent. Takže delegáty má šanci získat Sanders i Biden.

Týden poté, v poslední den únorový, se budou konat primárky v Jižní Karolíně, státě s velkým počtem černošských Američanů, kteří doposud věrně podporovali Bidena (byl viceprezidentem prvního černošského prezidenta USA). A v Jižní Karolíně Biden v průzkumech vede. V tomto státě vyhrát musí, má-li mít vůbec šanci nominaci získat.

Tři dny poté, 3. března, nastane „superúterý“. V Kalifornii vede Sanders, v Texasu Biden. Jenže tady vstoupí do hry Mike Bloomberg a jeho miliony. Jeho majetek je dvaašedesát miliard dolarů a slíbil, že na porážku Trumpa dá miliardu. Zatím utratil už čtyři sta milionů: na rozhlasovou a televizní reklamu. Na všech místních stanicích svou placenou reklamou praktikuje něco jako kobercové bombardování voličů ve snaze přesvědčit je ve svůj prospěch.

Mnozí mu dávají velké šance; tipují, že po „superúterý“ ti dva hlavní soupeři v demokratických primárkách budou Sanders a Bloomberg. Dokonce už zazněl signál, že získá-li nominaci Bloomberg, jako svou kandidátku na viceprezidentku si vybere… Hillary Clintonovou.

Získá ale nominaci?

Nejsilnější faktory pro jsou jeho peníze. A dále možnost, že Joe Biden „to nedá“ a nejpozději v „superúterý“ jeho kandidatura zkolabuje. A v neposlední řadě i to, že je centrista.

Jaké jsou nejsilnější faktory proti Bloombergově nominaci? Jeden je psychologický a zdůrazňují jej Sandersovi stoupenci: skutečně chtějí demokraté proti současnému prezidentovi, miliardáři (tři mld. dolarů) a magnátovi z New Yorku, postavit miliardáře (62 mld.) a magnáta z New Yorku?

Získá-li nominaci, budou ho stoupenci Sanderse podporovat? Těžko; dvanáct procent Sandersových voličů z roku 2016 volilo Trumpa, protože nesnášeli Hillary. Jak teprve letos budou nesnášet Bloomberga!

Navíc coby trojnásobný starosta New Yorku (2002–13) naštval republikány i demokraty. Republikány tím, že všude, i na volném prostranství, zakázal kouření a chtěl zakázat i velké kelímky slazených nealko nápojů (je to fanatik do zdravé výživy); což už i na Newyorčany bylo příliš: posměšně mu říkali „chůva Bloomberg“. Demokraty naštval svou politikou „zastav a prohledej“, kterou zdědil od předchůdce Rudyho Giulianiho. O co šlo?

Nejčastějšími oběťmi násilné kriminality v New Yorku (a dalších amerických velkoměstech) jsou barevní mladíci; nejčastějšími pachateli jsou taky barevní mladíci. Proto Giuliani a Bloomberg nasměřovali policii do jejich čtvrtí, kde namátkově zastavovala mladíky a prohledávala je, zda nemají nelegální zbraně a drogy. Politika to byla úspěšná, vedla k poklesu vražd a záchraně životů příslušníků barevných menšin, leč podle levice byla rasistická a Bloomberg se za ni nyní omlouvá.

Přeseniorováno

Kdyby však nominaci získal (je tam velké „ale“), pochybuji, že si za kandidátku na viceprezidentku vybere Hillary Clintonovou. Je spojena s až příliš mnoha skandály. Sandersisté ji nenávidí. V den voleb bude Trumpovi 74 let a na svůj věk je hyperaktivní. Bloombergovi bude 78 let, Clintonové 73 (Sandersovi 79, Bidenovi 77); kdyby se oběma něco zdravotně přihodilo, další v pořadí na prezidentský úřad by byla předsedkyně sněmovny Pelosiová – které ale bude 80 let.

Takže získá-li Bloomberg nominaci, za spolukandidáta či kandidátku si vybere někoho mladšího, možná ženu, nejlépe z nějaké etnické menšiny a rozhodně z levého křídla strany, aby usmířil sandersisty.

Ale ať už demokratickou nominaci získá kdokoli, v situaci, kdy se Americe ekonomicky daří a není v nepopulární válce, favoritem je vždy prezident, který usiluje o znovuzvolení.

LN, 19.2.2020

Autor je ředitel Občanského institutu