Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Americká hysterie

diskuse (98)

Už před dvaceti lety jsme s jedním kolegou během několikatýdenního pobytu v USA každou neděli dopoledne sledovali v televizi přímé přenosy různých kázání a bohoslužeb. Už si nevzpomínám, jaké to byly církve. Jsou jich v Americe desítky, ne-li stovky a všechny ty obřady se vzájemně podobaly jako vejce vejci. Mohu vás ubezpečit, že je to pro zahraničního diváka taková zábava, že návštěva prvotřídního cirkusu je proti tomu jenom slabým odvarem.

Hlavním účinkujícím byl vždy kazatel obdařený nepřekonatelným nadáním směsice exhibicionismu a hysterie. Jeho kázání zpravidla pozvolna nabývalo na gestikulační a hlasové síle. Impozantní byly i detailní záběry na obličejovou mimiku. Když mluvil o hříšnících doprovázel to nenávistnými škleby, při líčení pekelných hrůz přecházel do fistule a očima kroutil skoro jako naši aktivisté, když běhají po ulicích v amoku omotaní tibetskou vlajkou.

Účinek na americké věřící neměl daleko k reakcím fanatických posluchačů řvoucího Adolfa Hitlera. Zejména ženská část publika, zřejmě hystericky predestinovaná, se nejen bila v prsa a málem si rvala paruky z hlavy, ale kazatel je často přinutil i ke skandovaným pokřikům freneticky vykřikujícím Ježíš, Ježíš, Ježíš a k hrozbám pěstmi zlému svádějícímu Satanovi.

Vzpomněl jsem si při tom řevu na studii sociologa Eliase Canettiho „Masa a moc“, který právě sborovým pokřikem charakterizuje manipulovaný dav. Sborový pokřik byl dříve obvyklý při veřejných popravách, když kat zvedl uťatou hlavu do výše, nebo pokřik, který známe ze sportovních utkání, když se někomu podaří tak na první pohled nesmyslná akce umístit nafouknutý míč nebo kulatý kousek gumy do předem vyhrazeného prostoru zvaného branka. Stejně řvaly každou neděli ty americké baby při kázání a škoda, že takovouto nedělní show neumožňuje taky naše televize, když nás těmi záběry z americké hokejové ligy občas počastuje. Věřte, že to mávání červenými kartami a házení syrovými vejci je jenom slabým odvarem toho skutečného davového šílenství.

Ale včera večer jsem si to docela pěkně užil. Dávali ukázky z vystoupení jakési americké hvězdy, která je prý nejlepší televizní moderátorkou a nejbohatší Američankou a jmenuje se Oprah. Je to afroamerická hysterka, kterou z neznámých důvodů prý zbožňuje celá Amerika. Při svém vystoupení následovala příkladu výše uvedených náboženských kazatelů. Stejně koulela očima, mávala rukama a svíjela se. Dokázala pak převážně dámské publikum strhnout k davovému řevu. Divačky nekřičely Ježíš, Ježíš, ale me-too, me-too. U davového šílenství je totiž především zapotřebí nepřítel. Tentokrát to nebyl ďábel, ale mužské pohlaví. Boj nebyl náboženský nebo třídní, ale genderový.

Nevím, zda se to třeba neujme i v České republice. Myslím však, že se od USA přece jen trochu lišíme. Přestože ty sportovní tribuny dokáží jaksepatří bouřit a na veřejných shromážděních občas nějaké to syrové vejce letí, v televizním talk show vítězí vstřícná laskavá umírněnost páně Šípova nad mírně dryáčnickým projevem ředitele zeměkoule Jana Krause. A v prezidentském klání dáváme přednost distingovanému vzdělanému prošedivělému panu profesorovi před tím americkým hysterikem s obarvenou kšticí.

Zkrátka jsou ti Američani tak trochu jiní. Více než padesát procent jich prý věří v peklo a na každé dolarové bankovce mají nápis náboženského memu In God We Trust. Dovedete si představit naše koruny s připomenutím, že věříme v Boha? Snad by se spíš hodilo Věříme v Gotta. A potom už jenom každou neděli chodit řvát do kostela.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Saúdská Arábie bude v roce 2025 hostit premiérový ročník olympijských her v esportu. Nedávné...

ČTK, klak Klára Karchňáková
23. 7. 2024

Šest desetiletí poté, co se původní panenka Barbie objevila na pultech obchodů, uvádí její výrobce...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté vstupují do kvalifikace o Ligu mistrů. V irském Dublinu hrají od 21 hodin s...

Lukáš Karbulka
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) přišel s návrhem, který by změnil výuku na základních školách....

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek chytil v půli prázdnin roupy. Otřepal se z kauzy předražený byt,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz