25.6.2021 | Svátek má Ivan


UKRAJINA: V Krasnoarmejsku střílejí do lidí

13.5.2014

... aby jim zabránili hlasovat v referendu o nezávislosti Doněcké lidové republiky. Stříleli ozbrojenci najatí vládou v Kyjevě a jsou tam mrtví a ranění. Tuto zprávu přinesla před hodinou BBC, z místních proruských zdrojů. Působilo to trochu jako studená sprcha. Poté, co se média šťourala v technických otázkách, zda má formulář pro referendum správnou podobu, zda se kontroluje, aby někdo nehlasoval dvakrát, nebo zda mají organizátoři aktuální seznam voličů... Náhle toto.

Vlajka separatistické republiky

Pracoval jsem zrovna na článku pro ECHO24 o vůdcích separatistů, takže jsem si chtěl o této události zjistit něco víc. A ano, skutečně se v Krasnoarmejsku něco stalo. Dle zpráv místní polovojenské organizace Lidová domobrana (Narodnoje opolčenie) prý místní radnici obsadili vojáci jakéhosi oddílu, kterému říkají "Kolomijského zvláštní trestní batalion". Pak se na náměstí začali shromažďovat místní lidé, aby proti příchodu ozbrojenců protestovali. Šlo prý neozbrojené civilisty. Z důvodů, které nikdo uspokojivě neobjasňuje, začali do nich ozbrojenci střílet. Ale tady se údaje trochu rozcházejí. Samy místní ruské zdroje uvádějí dvě rozporuplné varianty. Buď byl zabit nejméně jeden člověk a dva zraněni, nebo byl jen jeden muž zraněn do nohy. Fotografie zraněné nohy je na webu separatistů náležitě detailně vyfotografovaná z různých úhlů, takže o závažnosti úrazu nelze pochybovat. Ale ta rána vypadá opravdu ošklivě, navíc ten člověk má očividně prostřelený hrudník. Ale byl to opravdu neozbrojený demonstrant? Nebo ozbrojený příslušník místní Lidové domobrany?

Kdo střílel?

Zbývá objasnit otázku, kdo byli vlastně ti záhadní ozbrojenci. V ruskojazyčných zprávách je označují za Kolomijského zvláštní trestní batalion, což ale evidentně není oficiální název. Podle všeho jde o jeden z polovojenských oddílů na ochranu Ukrajinců, které začal 14. dubna 2014 zakládat předseda správy Dněpropetrovské oblasti Igor Kolomijskij. Jejich skutečný název ovšem zní souhrnně "Dněpr". Tyto oddíly jsou vyzbrojeny ze zdrojů ministerstva vnitra a ministerstva obrany. Velet jim mají veteráni, zvaní v místních zdrojích jako "afghánci". Nemají prý být pod kontrolou politiků (což Kolomijskij vydává za skvělou zprávu), má jít skutečně o ozbrojený lid. Zdá se, že obě strany konfliktu se rozhodly uskutečnit roztomilé sny našeho chartisty Petra Uhla o ozbrojení lidu. Nebude armád pod kontrolou zkorumpovaných politiků, nebude je řídit tak zločinná instituce, jako je stát. Budou jen ozbrojené lidové oddíly, které se budou samy rozhodovat, koho zabijí a proč. A nebudou se nikomu zodpovídat, protože mají vlastní morální důvody, proč to dělají a nikdo nemá právo je soudit. To je přímá a skutečná demokracie. Závěrem dodávám, že ti ozbrojenci prý z Krasnoarmejska prý odešli v obavách před střetem se "Strelkovým oddílem".

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.