19.3.2024 | Svátek má Josef


SÝRIE: Na severu netrpí jen Kurdové

18.10.2019

Egyptský anglickojazyčný týdeník Al Ahram Weekly přináší ve svém vydání ze 17/10 zajímavý článek týkající se důsledků turecké invaze na sever Sýrie. Jeho autorem je damašský reportér listu Bassel Oudat.

To nejpodstatnější z článku zveřejnil o den dříve web Ahramonline. Zde nabízím výběr toho, co mě zaujalo.

Autor začíná tím, co není překvapením: Nejničivějším důsledkem vojenské ofenzívy zahájené minulou středu (9/10) tureckými silami ve spojenectví se syrskou opozicí je humanitární katastrofa na severu Sýrie. Překvapením není ani konstatování, že tato katastrofa se každým dnem zhoršuje.

Týden po zahájení operace Peace Spring proti kurdským silám opustilo své domovy řádově 200 tisíc civilistů. Podle Syrské observatoře pro lidská práva jich je více než čtvrt milionu, místní zdroje ale uvádějí číslo o něco nižší: 200 tisíc.

Autor zmiňuje dva hlavní uprchlické proudy.Většina míří z pohraničního Ras Al Aynu (označen číslem 2 na mapě níže) do Hasaky (č. 4), zatímco cílem těch, kdo opustili rovněž pohraniční Tel Abyad (č. 1), je Rakka (č. 3) a okolní vesnice.

Abyad

1 - Tel Abyad, 2 - Ras Al Ayn, 3 - Rakka, 4 - Hasaka. (Podklad: Google Maps)

Pozoruhodná je následující informace, kterou Bassdelu Oudatovi poskytly místní zdroje. Ti, kdo byli nuceni opustit své domovy (ze strachu z toho, co by jim způsobila válka), nepatří pouze ke kurdskému etniku. Jsou to i Arabové, Arméni, Čečenci. Přitom hlavní vojenské operace jsou vedeny v oblastech s většinou arabského obyvatelstva. Arabové představují v Ras Al Aynu 60procentní a v Tel Abyadu dokonce 90procentní majoritu. Naproti tomu kurdskou většinu nacházíme ve vesnicích obklopujících obě města. (Erdogan sice tvrdí, že bojuje proti kurdským milicím, ale obětí jeho arogantní politiky jsou samozřejmě všichni civilisté bez ohledu na národnost – LS.)

Humanitární krizi přiznávají i Rusové, spojenci Asada a jeho režimu. Šéf Ruského centra pro usmíření v Sýrii (Russian Reconciliation Centre for Syria) Alexej Bakin uvedl, že na severu země přestalo fungovat zdravotnictví, obchod a služby. Vyzval syrskou vládu, aby znovu získala nad regionem kontrolu a předešla tak další humanitární katastrofě způsobené kolapsem zdravotnických služeb, sociální a hospodářské infrastruktury. (Dobrá rada nad zlato, chce se dodat.)

Bassel Oudat dále píše, že v Tel Abyadu, prvním cíli turecké vojenské kampaně, byla uzavřena nemocnice podporovaná organizací Lékaři bez hranic. Z prostého důvodu: většina zdravotnického personálu oblast i se svými rodinami opustila. Toto zařízení bylo přitom pro místní obyvatele klíčové.

Nejde ale jen o zdravotní péči. Turecká vojenská operace má také neblahý ekonomický důsledek. Obyvatelstvo uprchlo ze svých domovů velice často bez prostředků, tedy bez možnosti koupit si jídlo a vodu. Při tak velkém počtu lidí jde o problém obludných rozměrů.

A jak Bassel Oudat uvádí v závěru článku, v současné době v Ras Al Aynu, Tel Abyadu a jejich okolí neexistují fungující organizace nabízející humanitární pomoc. Po stažení Američanů se 22 mezinárodních humanitárních organizací kvůli nepříznivým okolnostem komplikujícím jejich práci přemístilo do Iráku.

Tolik výběr z pohledu na situaci na severu Sýrie po tureckém vpádu, který přináší egyptský týdeník Al Ahram Weekly. Je to další kamínek do mozaiky zobrazující to, co se na severu Sýrie v těchto dnech děje.

Stejskal.estranky.cz