27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


RUSKO: Rusové také utíkají

21.11.2015

Podle posledních oficiálních údajů počet občanů Ruské federace, kteří v roce 2015 požádali o politický azyl ve Spojených státech, dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 20 let.

Přes 1500 ruských občanů prohlásilo, že ve své vlasti se stali oběťmi pronásledování ze strany moci a že jejich život a zdraví jsou v nebezpečí. Ve srovnání s počty uprchlíků z blízkovýchodních válečných zón je to možná titěrné číslo, ale je dvakrát větší, než bylo v loňském roce.

Podle názorů advokátů a lidsko-právních organizací skutečný počet žadatelů o azyl bude asi mnohem větší. Pouze část z nich má ještě problémy se samotným podáním žádosti, přičemž politická situace v Rusku většinu z nich skutečně opravňuje k získání útočiště.

Za poslední dva roky se mezi ruskými utečenci znatelně zvýšil podíl představitelů sexuálních menšin. Pracovníci americké přistěhovalecké služby se k takovým žadatelům staví se zvýšenou pozorností. Ovšem mezi ruskými utečenci jsou také poměrně nečekané kategorie lidí, kteří na první pohled, ale jen na první, nemají důvody utíkat. Jsou to právníci, podnikatelé, univerzitní profesoři a dokonce spolupracovníci policejního sboru.

Právnička Larisa Tenbergová, která se již 17 let zabývá zastupováním migrantů před imigračními úřady, žasně nad tím, jak prudce roste jejich počet a jak různorodé důvody pro to uvádějí: „Za poslední rok mnozí žadatelé usilují o azyl kvůli svému neruskému původu, který se stal zdrojem jejich nepříjemností.

Má-li občan jiný původ než ruský a vyjadřuje se veřejně proti Putinovi, dříve nebo později se stává terčem pronásledování a v Rusku mu hrozí nebezpečí. Mám klienta ukrajinského původu, který byl tak neopatrný, že veřejně neschvaloval válku na Ukrajině. Stal se okamžitě terčem ústrků ze strany policie, zaměstnavatele, sousedů.

V poslední době narůstá kategorie novinářů, kteří odmítli ve svých tiskovinách chválit Putina a museli opustit vlast. Někteří z nich pracovali v provinčním tisku, jiní jsou publicisté zvučných jmen z hlavních deníků a elektronických médií. Běžně musím zastupovat lidi netradiční sexuální orientace.

Zrovna teď mám na stole poměrně kuriózní případ, kdy žadatel se stal obětí represí, i když vůbec nebyl gay. Vedl jako vesnický učitel kroužek lidové tvořivosti a inscenoval ve školním divadle hru, která podle názoru ředitele, obsahovala jakési narážky na homosexualitu. Vedení školy okamžitě zavolalo policii, učitel, až do vysvětlení, putoval do vězení.

Bývalí policisté, kteří požádali v Americe o azyl, tvrdí, že už nechtěli pracovat v atmosféře totální zkorumpovanosti. Vyprávějí, že nadřízení je nutili přijímat úplatky a dělit se o výtěžek s nimi. Mnozí byli donuceni vytloukat ze zadržených či svědků falešná doznání. Kdo se odmítl podřídit, musel žít ve strachu z hrozícího propuštění, ale také ve strachu o život,“ říká Larisa Tenbergová.

Zhoršení situace ve všech sférách bez výjimky konstatuje také lidsko-právní organizace Freedom House. Ta v poslední zprávě přeřadila Rusko z kategorie zemí v oblasti internetu částečně svobodných do kategorie nesvobodných a konstatovala posílení cenzury obecně v oblasti svobody slova a vyjadřování. Ve stejném duchu vyznívají výroční zprávy organizací Human Rights Watch a Amnesty International.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus