Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RUSKO: Jeho hitparáda – cesta k pochopení ruské duše

diskuse (70)
Po ruském útoku na Ukrajinu začaly být hojně slyšet názory vyjadřující překvapení ve stylu: „Putin se změnil, jak se to mohlo stát?“, jako by ruský útok byl něco nového a nečekaného. Případně to bylo rozvinuto ve stylu: „To je jen ten iracionální Putin, ale prostí Rusové jsou mírumilovní Slované s něžnou duší a určitě s válkou nesouhlasí.“ Z toho pak vyrůstaly neoprávněné naděje, že když si Rusové nebudou moci koupit nejnovější iPhone, tak začnou protestovat a přinutí Putina se zklidnit.

Po ruském útoku na Ukrajinu začaly být hojně slyšet názory vyjadřující překvapení ve stylu: „Putin se změnil, jak se to mohlo stát?“, jako by ruský útok byl něco nového a nečekaného. Případně to bylo rozvinuto ve stylu: „To je jen ten iracionální Putin, ale prostí Rusové jsou mírumilovní Slované s něžnou duší a určitě s válkou nesouhlasí.“ Z toho pak vyrůstaly neoprávněné naděje, že když si Rusové nebudou moci koupit nejnovější iPhone, tak začnou protestovat a přinutí Putina se zklidnit.

Studenou sprchou na tyto spekulace pak byly výsledky průzkumů veřejného mínění, které konstantně ukazovaly podporu drtivé většiny Rusů pro Putinovo vojenské dobrodružství. Jistě, lze mít pochybnosti o vypovídací hodnotě těchto průzkumů, stejně jako u oficiálních průzkumů, které u nás v dobách předlistopadových mapovaly postoj obyvatelstva k vedoucí úloze komunistické strany. Přesto však dosavadní vývoj ukazuje, že ti Rusové, kteří v Rusku protestují (a jsou za to trestáni) proti Putinově válce představují sice statečnou a obdivuhodnou, ale zároveň velmi malou menšinu, jež ničeho nedosáhla a, pokud se situace výrazně nezmění, ani nedosáhne.

Myšlenková akrobacie

Působivou sondu do „ruské duše“ nabízí série rozhovorů, které vedl ruský novinář s lidmi v Rusku (v českém překladu zde první a druhá část). Oba články určitě stojí za přečtení a kromě jiného je možné v nich pozorovat působivé ukázky myšlenkové akrobacie. Polovina oslovených rozhovor odmítla, což naznačuje, že za částí ruské názorové jednoty stojí tradiční obava z gumoléčby aplikované kverulantům pověřenými soudruhy z bezpečnostních složek. Ovšem druhá polovina naopak reagovala velmi výmluvně a aktivně prezentovala své postoje, které se dají shrnout do hesla: „Podporuji svého prezidenta, protože ten nejlépe ví, co dělat.“ To je připomínkou, že kromě strachu z represí existuje i další rovina, kterou má za cíl níže ilustrovat i tento text.

Přirozeně se jedná o „starou dobrou“ propagandu. S tou se často setkáváme na téma, co Rusko udělalo nebo neudělalo a proč to vždycky bylo správně (příklady třeba zde a zde). Kromě této reaktivní složky však dlouhodobě funguje i propaganda proaktivní, jež má za úkol posluchače preventivně „naočkovat“ proti budoucím pochybnostem. Jelikož její hlavní cílová skupina se nachází v Rusku, je pro neruské čtenáře, kteří ji cíleně nevyhledávají, méně viditelná, což je škoda, protože její tématické zaměření leccos vysvětluje. Níže uvedený výběr, který samozřejmě není a nemůže být kompletní, představuje ilustrativní sondu do „ruské duše“. Záměrně však do něj byly vybrány ukázky z doby předspeciálněoperační, konkrétně z let 2011 – 2017, což ukazuje, že se nejedná o nějaké dočasné válečné vzedmutí emocí a že ten, kdo chce sklízet vydatnou úrodu, musí zasít a pěstovat s dostatečným předstihem.

Výběr hitů

Na šestém místě se nachází titul Putinova armáda. Navzdory militantnímu názvu je obsah veskrze mírový. Nejedná se dokonce ani o píseň, nýbrž o video, kde půvabná studentka se vyznává z toho, že má ráda člověka, který je „slušný politik a úžasný chlap“, kterého milují miliony lidí a pouze hrstka lidí ho nenávidí, protože se ho bojí nebo mu kvůli své neschopnosti závidí. Studentka s kamarádkami vyhlašuje soutěž v roztrhávání triček na podporu volební kampaně onoho politika. Je jím Vladimír Putin a toto video bylo součástí jeho kampaně za opětovné zvolení po medvěděvském intermezzu. Zajímavé je, že video se tváří jako občanská iniciativa zdola, avšak pak se ukázalo, že je produktem prověřených stranických kádrů. To vyvolává půvabnou podobnost s aktuální kampaní „Za Babiše bylo líp“ (viz třeba zde a zde).

Na pátém místě následuje poutavě rytmická píseň Takového jako Putin (Такого как Путин ), kde zpěvačka popisuje své problémy se svým ruským přítelem a jako řešení vidí najít takového muže, jako je Putin, tj. „plného sil, který nepije a který nezahýbá“. Zvláště působivé je, že klip se zpěvačkou sledují dva ruští muži a souhlasně pokyvují hlavou. Z toho je vidět další, dosud nezmíněná, superschopnost Vladimíra Putina, a to zasáhnout proti notorickému sexismu a přimět ruské muže k genderové sebekritice. To je výkon, před nímž západní woke úderníci mohou jen blednout závistí.

A čtvrté místo ještě přitvrzuje. Nachází se na něm píseň Můj Putine ( Мой Путин ). V ní se zpěvačka Mašani během romanticky laděného klipu vyznává z lásky k Putinovi. To je shrnuto v refrénu, který zní: „Můj Putine, můj milý Putine, vezmi mě s sebou, já chci být s tebou.“ Píseň má však alegorické vyznění, neboť Mašani je oblečena do ruské trikolóry a zjevně ztvárňuje celé Rusko toužící po Putinově mužné náruči. V klipu se však též nachází i její alter ego, dívka v ukrajinských barvách, jež se trápí ztracena v pustém labyrintu. Příběh nakonec dopadne dobře, když se i Ukrajina dostane ven z pasti a také může následovat Putina.

Na třetím místě se umístil vzácný exemplář – píseň Do toho, Putine (Действуй, Путин ), která nostalgické posluchače jistě nadchne mladickým zápalem a ryzím, až pionýrským provedením. Text je dost informativní a refrén je chytlavý: „Pro Rusko je silný argument – Putin, Putin, Putin prezident.“ Píseň pak konzistentně končí slovy: „Putin, Putin, Putin prezident. Nejlepší prezident na světě!“ A také je tam sólo na garmošku.

Na druhé místo se probojovala píseň Vladimír Putin je chlapík! (Владимир Путин молодец!). Úderný ruský termín moloděc je v textu ještě znásoben ve formě: „Vladimír Putin moloděc, politik, vůdce a borec.“ Oproti předchozímu tento klip zaujme i bombastickou výpravou. Například scéna s vítajícími dvořany by zabodovala i ve Versailles krále Ludvíka XIV. V klipu je též možno letmo pozorovat útok imperialistického ptáka a také je v něm věnován prostor státnickému projevu Putina hovořícího o „bratrském ukrajinském národu“ (a v tomto kontextu pak již není překvapivé, že tento výrok francouzský prezident Macron opakuje ještě dnes).

První místo obsadila píseň Strýčku Vláďo, jsme s tebou (Дядя Вова, мы с тобой ) z roku 2017. V působivém klipu sází na osvědčenou ruskou kombinaci dětí, uniforem a smrti. Školáci v uniformách dramaticky zpívají, jak mají rádi mír, jak budou bránit Sevastopol a Krym a jak do náruče vlasti vrátí i Aljašku. Celé sdělení shrnuje refrén: „Ať je na světě mír, ale jestli hlavní velitel nás zavolá do poslední bitvy, strýčku Vláďo, my jsme s tebou!“

Putinova vnitřní prázdnota

Výše uvedené ukázky mohou být zdrojem potěšení, pobavení i obav, podle preferencí každého čtenáře. Nicméně zároveň ukazují, že současný stav v Rusku nevznikl ze dne na den a také žádné jednorázové „deeskalační“ gesto jej nevymaže. Bohužel však tento styl myšlení prezentující současnou situaci ve vztazích s Ruskem jako nějakou jednorázovou a výjimečnou odchylku, která pomine a následně bude možné se vrátit obvyklému byznysu je hluboce zakořeněn v Německu (pro přehled anglicky viz článek s přiléhavým názvem Putinovi užiteční němečtí idioti nebo viz česky Scholzův odpor vůči dodávkám zbraní), ale podobné sklony má také Itálie a zejména Francie, kde to patrně souvisí s Macronovou touhou diplomaticky exhibovat. Projevem toho jsou pak výzvy k „záchraně míru“ a k „neponižování Ruska“, přičemž „cenou útěchy“ mají být přirozeně ústupky (územní či jiné) ze strany Ukrajiny. Z dosavadního vývoje a z výše uvedených příkladů však vyplývá, že takováto snaha dál opečovávat Putinovo ego a podporovat ruský narcismus vede ke špatným koncům.

Buď se můžeme po vzoru „pacifistů“ vyskytujících se od progresivistů po „vlastence“ děsit nad vizí, kdy strýček Vova vede ruské děti do „posledního boje“, anebo se můžeme realitě postavit čelem. Buď můžeme dál plnit ruské požadavky a snažit se Putina nerozzlobit, anebo můžeme přestat s posilováním tohoto bizarního mýtu a konečně odhalit jeho vnitřní prázdnotu.

 Převzato ze serveru Konzervativní noviny

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz