28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


POLSKO: Opět trefa vedle

14.5.2015

Nikoli voličů, ale výzkumných agentur. Tak jako předtím ve Spojeném království a ještě dříve v Izraeli, i tentokrát jsme svědky stejného dilematu.

Polské demoskopické agentury nás ujišťovaly, že v prvním kole prezidentských voleb získá nejvíce hlasů Komorowski, abychom po sečtení všech hlasů s překvapením zjistili, že je všechno poněkud jinak.

Znovu, tak jako ve svém předchozím článku na toto téma, musím uvést: tato kritika není namířena proti výzkumným agenturám jako takovým, neb ony zpracovávají pouze údaje, které jim sdělí voliči. Pouze se, opět znovu, ptám, k čemu jsou takové informace vlastně dobré, jaký mají smysl.

Jelikož je po zkušenostech ze Spojeného království, Izraele a nejnověji Polska nemůžeme brát vážně (v záležitosti předvolebních preferencí), musíme se zamyslet nad tím, jak je tedy máme brát? Věřit jim i nadále žádný soudný člověk po zmíněných zkušenostech nemůže. Přestat jim tedy věřit? Bezpochyby, když se v tom základním mýlí. Pak se ale vracíme k původní otázce, jaký má zveřejňování jimi zjištěných volebních preferencí smysl.

Osobně je mi to velice líto, protože jsem si jist, že osobnosti, které v těchto institucích působí, jsou lidé inteligentní, bystrého analytického úsudku a vynikající sociologové. Jen ty výsledky vyvolávají jistý stín pochybnosti. Poněkud prekérní situace.

Připomeňme si polskou situaci. Z posledních pěti průzkumů před volbami prezidenta v 1. kole čtyři uváděly jako vítěze stávající hlavu státu Bronislawa Komorowského. Jak je patrné z údajů v šedém boxu. Druhý měl skončit s relativně výraznou ztrátou Andrzej Duda:

Polské předvolební preference - květen 2015

3/5 ... agentura Pressmix ... Komorowski 33,3 % / Duda ... 33,3 %

6/5 ... IBRiS ... Komorowski 39,7 / Duda 29

7/5 ...Millward Brown ... Komorowski 39 / Duda 27

6-7/5 ... TNS Poland ... Komorowski 35 / Duda 27

8/5 ... IBRiS ... Komorowski 39 / Duda 31

Jak to v prvním kole nakonec dopadlo, je známo. Tady jsou „překvapivá“ procenta, jak je přinesl web deníku Rzeczpospolita:

pol1

Abychom ale nekončili tak pesimisticky, všimněme si jedné alespoň částečně pozitivní stránky polských voleb hlavy státu. Mezi jedenácti kandidáty byla i jedna žena. Vzdělaná a mimořádně půvabná Magdalena Ogóreková (*1979), původním povoláním historička. Kandidovala jako nezávislá s podporou Svazu demokratické levice – a totálně pohořela. Poláci se zjevně nenechali ovlivnit její krásou a elegancí a dali jí necelých 354 tisíc hlasů. Tedy 2,38 procenta.

A komu že Poláci dali tak málo hlasů? Zde je úvodní stránka webu paní Magdaleny. Dokazující, že občané na sever od Čech, Moravy a Slezska se rozhodují nikoli podle kouzelné tváře, ale podle docela jiných kritérií:

pol2

Stejskal.estranky.cz