22.5.2024 | Svátek má Emil


POLEMIKA: Klimatické mýty pana Jakla

25.1.2007

Nedá mi to, musím reagovat na množství nepřesností a nepravd v článku pana Jakla (Nebezpečí v oteplování – některých hlav, MfD 23.1., NP 24.1.) . Je až neuvěřitelné, že zatímco se ve světě debatuje o tom, jak na klimatické změny reagovat, u nás stále mnozí zaslepeně tvrdí, že se nic neděje. Ovšem od začátku. Za prvé se nejedná o oteplování, ale změnu klimatu. Oteplování je dobrým měřítkem této změny, to ovšem neznamená, že všude musí být horko. Naopak, důsledkem globální změny klimatu bude s velkou pravděpodobností vyšší výskyt extrémních jevů jako jsou například sucha, povodně, teplé zimy, extrémně dlouhé zimy apod. Letošní zima tudíž může a také nemusí být důsledkem této změny. To bude možné posoudit až s ohledem na další roky. Ovšem již dnes jsou mnohé průvodní jevy klimatické změny prokázány – nejedná se o nějakou víru, těmito problémy se zabývá obor fyziky atmosféry (meteorologie) a jednotlivé studie stojí na zcela exaktních základech. S určitou znalostí fyziky a matematiky si toto může ověřit každý. Dokladem toho jsou i tisíce odborně recenzovaných článků ve vědeckých časopisech. Tam se lze také dočíst, jakým způsobem se konstruují teplotní řady prokazující výrazné zvýšení teploty za posledních cca 150 let. V současné době již existují matematické postupy, které dokáží do jisté míry kvantifikovat podíl člověka na těchto změnách a tím rozlišit námi zapříčiněné trendy od přirozené variability klimatu. Je zřejmé, že taková změna rozhodně lidské společnosti neprospěje – copak lze čekat, že lidé uvítají změnu dlouho zažitých klimatických podmínek, že častější povodně, hurikány, sucha atd. přinesou lidem něco dobrého?

Množství příkladů z poslední doby dobře ilustruje, že mnohé vlády a odborníci takovouto hrozbu berou velmi vážně. Před klimatickými změnami například nedávno varoval jeden z nejvýznamnějších fyziků dneška Stephen Hawking, čínská vláda před koncem roku uveřejnila zprávu čtyřletého výzkumu, na kterém pracovalo šest vládních a vědeckých institucí a jež velmi důrazně varuje před dopady klimatické změny na čínské hospodářství. To není otázkou zeleného aktivismu anebo nějaké víry. Jedná se o poznatky, které přináší výzkum jednotlivých částí a mechanismů klimatického systému a tyto poznatky jsou pro naši společnost velmi varovné.

Nakonec malá poznámka: stejně jako je hloupé a nekorektní dávat letošní zimu za příklad klimatických změn, je hloupé a nekorektní používat současné počasí k argumentaci proti těmto změnám. Pokud chce někdo seriozně diskutovat o problémech klimatických změn, měl by přestat povšechně vykřikovat nesrozumitelná hesla a pustit se do analýzy konkrétních fyzikálních studií klimatu!

(Pozn.: původně psáno pro MfD)

Katedra meteorologie a ochrany prostředí, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Petr Pišoft