18.6.2024 | Svátek má Milan


Dejme prostor slovu prdel

22.5.2024

Nevidím mnoho důvodů, proč se zabývat ať už Xaverem Veselým nebo Magdou Vášáryovou, nicméně výroku Veselého se bude věnovat poslanecká sněmovna a z nedostatku lepšího to tedy za námět ke glose stojí. Tedy fakt, kterak se slovo prdel (a další jemu emočně souměřitelná) stává součástí politického slovníku. Použil ho pan Veselý s adresací na paní Vášáryovou a zcela nedávno jsme ho slyšeli zaznít hned dvkrát v televizní uměnovědné besedě věnované zkrášlení hlavního města, kde šlo o plastiky z díla sochaře Davida Černého. Tehdy byla adresace směřována ze strany státní úřednice k sochaři. Historie používání tabuizovaných slov je ovšem bohatá a do hluboké minulosti shající, připomenu slavné merde generála Cambronna v bitvě u Waterloo.

ironie

Má úvaha je v této souvislosti následující.
Slovo prdel je tabuizované a pokud ho někdo použije v médiích, budí to pozornost. Dal jsme ho do titulku už proto, že chci vyzkoušet, jak se to projeví na statistice čtenosti. Určitě se nestane, že by se čtenost bídně propadla. Zatím to vždycky bylo tak, že použití takového slova čtenost vystřelila hodně do výšky. Takže ta úvaha. Tabuizován byl alkohol, v USA ho zakázali ale protože ho pil každý, nakonec ho legalizovali. Sto let uteklo jako voda. Marihuana je zakázaná, ale protože ji hulí každý, proč ji nezlegalizovat? Trend tímto směrem jasně směřuje. Proto volám, zlegalizujme i slovo prdel. Je české, zvučné, lid ho miluje a používá. Do eurovoleb se to nestihne, ale je to škoda. Jak řízně by zněly slogany, dejme tomu, koalice SPOLU:

Spolu porazíme ty, kteří hazardují s bezpečím naší země i celé Evropy.
Pošleme do prdele ty, kteří hazardují s bezpečím naší země i celé Evropy, nemá to větší průraznost?

Babiš volá:
Jdeme bojovat za Česko! Ne se klanět Bruselu.
Prosím vás, „ne se klanět Bruselu‟, to může vymyslet jen napůl počeštělý Slovák: „ne se klanět‟, co je to za slovosled? Do prdele s Bruselem, to je pořádný slogan, ten požene lidi k urnám!

Má to ovšem ten háček, že legalizace umožní použití prdele všem účastněným, takže se nakonec u těch voleb všichni sejdou u jedné urny.

Naštěstí to nehrozí. Návrh není na stole. Sněmovna bude jednat jen o panu Veselém a paní Vašáryové a prdel zůstane u ledu.

Aston Ondřej Neff