18.6.2024 | Svátek má Milan


Orel (motýl) přistál (dva motýli)

20.5.2024

Chápu, je to zmatený titulek možná zmatené glosy. Dvě narážky v jednom titulku, to je fakt moc, kdo se v tom má vyznat. Sešla se narážka na Higginsův román o fiktivním atentátu na Churchilla a na výtvarné dílo Davida Černého, instalované o víkendu v centru Prahy. Kolem instalace Černého díla byla kontroverze, psal jsem o ní na Psu zde. Stručně shrnu – na fasádu obchodního domu Máj majitel objednal a oba žijící architekti právě rekonstruované budovy schválili od Davida Černého plastiku: jsou to dvě stíhačky spitfire s motýlími křídly. Na Černého dílo se sesypali lidé toho typu, jak jim říkal můj tatínek „suchoprdi‟. Umění musí být součástí nšeho života, soudruzi, ale musí být uměřené, a zde hrozí nebezpečí, že by mohlo i vyvolat zájem kolemjdoucích (i to byl argument). Dílo reprezentuje rozpínavost a drzost soukromého sektoru, který si privatizuje veřejný prostor, bez skrupulí útočí na smysly, aby získal pozornost, potažmo výhody, soudí renomovaný arbiter v oboru uměleckosti Josef Chuchma. Původně tedy byl projekt určen pro budovu NATO v Bruselu, nejspíš proto, aby bez skrupulí útočil na smysly a získal pro NATO výhody, každopádně „byl přijat a podpořen řadou osobností, jako byli a jsou např. Karel Schwarzenberg, Petr Pavel, Sir Stuart Peach a vedení NATO,‟ vysvětluje sám David Černý v Echo 24 . To je ale vedlejší, ať už je na obchoďáku nebo sídle NATO, přes odpor suchoprdů toho typu, kteří bránili vzniku Tančícího domu (neúspěšně, naštěstí) a Kaplického Blobu na Letné (úspěšně, naneštěstí), je v centru hlavního města instalováno cosi, co se vymyká běžným normám, dráždí, provokuje.

Tyto atributy bývají přisuzovány umění, ať si o tom Josef Chuchma myslí cokoli.

Je to samozřejmě všechno sporné a je velmi možné ba pravděpodobné, že suchoprdi dříve či později zvítězí a produkt soukromého sektoru z fasády sundají, za potlesku Josefa Chuchmy i té úřednice, která v televizi Davida Černého poslala do prdele. Je to možné, jisté to není.
Jedno ale mám za naprosto jisté.
Až ministr Baxa definitivně zřídí úřad oficiálního umělce s právem na apanáž z veřejné kasy, Davida Černého neuvidíme ve frontě na státní baxiš.

Aston Ondřej Neff