NĚMECKO: Volby a česká politika
Německo je největším sousedem České republiky a je i jejím nejvýznamnějším obchodním partnerem. Německé politické strany – minimálně prostřednictvím svých nadací – ovlivňují i české politické prostředí. A určité tamní trendy mohou být charakteristické pro širší region střední Evropy, případně mohu představovat inspiraci či varování pro české politické subjekty. Proto mají každé německé volby i dopad na českou politiku.
Přesvědčivé vítězství Merkelové ukazuje na možnost udržet silnou pozici vládní strany, pokud její politika není provázena výraznějšími skandály. Nepotvrdily se spekulace o vlivu aféry s americkým odposloucháváním v Německu, protože takováto zahraničně-politická témata volby nevyhrávají. Naopak se posílil význam euroskepticismu v německé politice. Alternativa pro Německo skončila sice těsně po pětiprocentní hranicí, ale její výsledek jí dává šance na budoucí rozvoj. Sociální demokraté mírně zvýšili zisky, ale ty jsou stále slabé. Svoje etablování na politické scéně potvrdila radikální strana Levice. Spojenectví 90/Zelení sice zůstane v Bundestagu, ale oslabené. Liberálové z FDP budou poprvé v německých dějinách mimo Spolkový sněm.
Na zahraniční politiku Německa bude mít výrazný vliv to, jaká koalice nakonec vznikne. Velká koalice křesťanských a sociálních demokratů by výraznější dopady mít neměla. Koalice CDU a zelených by oslabila transatlantické vazby, což by ještě více platilo při případné spolupráci na vládě mezi SPD, S90/Zelenými a Die Linke. V oblasti česko-německých vztahů by vládní účast zelených znamenala zvýšenou kritiku dostavby Temelína, jinak nelze výraznější změnu očekávat.
Volební úspěch CDU/CSU se může snažit propagačně využít TOP 09 a KDU-ČSL, protože se jedná o partnerské strany v Evropské lidové straně. Obecně ovšem elektorát v ČR nemá o německé politické scéně příliš silné povědomí, a proto je takovéto využití ve volbách málo účinné. Navíc může posloužit konkurenci, která hraje s obecnými "antiněmeckými kartami". I blok národovců kolem Bobošíkové může mít problémy s využitím relativně silného zisku Alternativy pro Německo s ohledem na řadu německých nacionalistů v řadách této nové formace, jejíž vedení však pozitivně cituje řadu názorů Václava Klause.
Německý volby 2013 přinesly koncentraci stranického systému ve smyslu redukce počtu subjektů ve Spolkovém sněmu, i když před volbami se zdálo, že stran by v dolní komoře mohlo být oproti předcházejícímu období naopak více. Obecnější inspirací pro českou politiku může být fakt, že i vládní strana po dvou volebních obdobích může dosáhnout velmi silného volebního výsledku. Ani ten ale nemusí skýtat záruku vládní účasti a stabilní vlády. Zde se německý a český stranický systém začínají podobat. Celkově však vliv německých voleb na současnou českou kampaň a na volební výsledky bude malý, evropská politika však bude novou německou vládní koalicí pochopitelně ovlivněna silně.