27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


NĚMECKO: Rada nemoudrých

31.5.2011

Doporučení etické komise je jasné. Že výroba energie přináší rizika vždy, o tom se mlčí – stejně jako o národohospodářských a sociálních důsledcích požadovaného energetického převratu

Německá vláda se v noci na pondělí shodla na ukončení výroby jaderné energie do roku 2022. Řídila se přitom doporučeními zvláště k tomuto účelu zřízené „etické komise pro budoucnost jaderné energie“. Stefan Dietrich to komentuje v pondělním vydání Frankfurter Allgemeine Zeitung:

Sedmnáct moudrých rokovalo sedm týdnů o osudu sedmnácti jaderných elektráren. Presumpce neviny se tu nepředpokládá. I uvážení ekonomických souvislostí bude nejspíš povrchní – komise měla jen za úkol „nově posoudit rizika jaderné energie“. Ono „nově“ bohužel znamená, že každá možnost – jakkoli nepravděpodobné - jaderné havárie, jako byla ta ve Fukušimě, musí být kvalifikována jako nepřípustná. Zapomíná se přitom, že s nepředvídatelnými riziky je spojena každá výroba energie. Rozsah škodlivých vlivů na zdraví a životní prostředí, jaké s sebou nese výroba energie z fosilních paliv, se lidstvu úplně ozřejmil až se stoletým zpožděním. Škodlivé následky tohoto požadovaného energetického převratu budou z menší části ekologické, z větší národohospodářské a sociální.

S tím budou konfrontovány příští generace. Spolkové kancléřce jde teď ale především o to, vrátit se z politicky riskantní vysokohorské túry prodloužení funkční doby znovu na širokou ulici „společenského konsensu“. A ten je jádra prostý. Ježto ale spolková vláda přijala etický aspekt posuzování jaderné energie, bylo by též záhodno nechat si tuto cestu ukázat nejen od sociologů a filozofů hospodářství, biskupů a odborů, ale i od lidí, kteří disponují dlouholetými zkušenostmi v energetice a kteří nesli zodpovědnost za to, že Německo bylo dosud – ano, i díky jádru – zásobováno elektřinou spolehlivě.

Odborníci ale s tímto politicky korektním postupem zjevně nesouhlasí. Už závěry „komise pro bezpečnost jaderných reaktorů“ o jejich technickém stavu ne zcela zapadají do nového konceptu. Nyní ale spolková vláda konečně dostane od samozvaných „moudrých“ ono kýžené doporučení: odstávka do deseti let je „možná“. Na etickou komisi se už nicméně žádný politik neodvolá, ukáže-li se tato cesta kamenitou či zcela nesjízdnou.