26.11.2020 | Svátek má Artur


NĚMECKO: Protiruské sankce a Nord Stream 2

25.4.2019

V rámci podivných sankcí proti Rusku po okupaci Krymu pokračují přípravy na plynovod Nord Stream 2, který má do Německa vést plyn z Ruska. Evropská lidová strana vyhlašuje, že ho nechce.

V rámci předvolební aktivity prohlásil její lídr Manfred Weber, že je proti pokračování v projektu Nord Stream 2. Kandidát Evropské lidové strany (EPP) na post předsedy Evropské komise (EK) Manfred Weber řekl, že pokud se šéfem komise skutečně stane, použije všechny právní cesty, aby zablokoval plynovod Nord Stream 2. Weber to prohlásil v rozhovoru v úterním vydání listu Polska The Times. Nord Stream 2 podle něho není v zájmu Evropy, protože zvýší její závislost na ruském plynu. „A my potřebujeme větší nezávislost na ruském plynu,“ řekl a dodal, že jako předseda Evropské komise by udělal všechno pro to, aby vznik plynovodu zablokoval.

To jsou na první pohled radikální názory, překvapivě pocházející přímo z Německa, protože Weber je Němec. Jeho politická dráha je uvedena například zde. Je členem CSU, vládní strany na celoněmecké i zemské úrovni. Není vůbec náhodou, že toto interview vyšlo v Polsku, protože právě Polsko je nehlasitějším kritikem projektu Nord Stream 2. Pokud je něco na tomto projektu „zajímavé“, pak jen to, že „přežil“ sankce proti Rusku po okupaci Krymu. Velmi se v něm angažoval a angažuje bývalý německý kancléř Gerhard Schröder za SPD, německou sociální demokracii. V současnosti je Schröder předsedou výboru akcionářů konsorcia Nord Stream AG, zřízeného kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream, který vede pod Baltským mořem. Je také poradcem švýcarského vydavatelství Ringier AG a angažuje se pro skupinu Rothschild Group, kde je členem jejího poradenského výboru (European Advisory Council of Rothschild).[1] Od září 2017 působí také jako předseda dozorčí rady ruské ropné společnosti Rosněft.

Německo, z něhož Schröder pochází, přitom vede s Ruskem prostřednictvím EU diplomatickou válku na poli protiruských sankcí. Že jsou tyto sankce přinejmenším „polovičaté“, je z projektu Nord Stream 2 patrné. Právě tento projekt by pomohl Rusku přitáhnout otěže německému hospodářství a zvýšil by jeho závislost na Rusku. Protiruské sankce jsou z pohledu pokračování projektu Nord Stream 2 nejen „polovičaté“, ale jsou zejména naprosto pokryteckou politikou, která nepomáhá vůbec ničemu.

Končící Evropská komise v čele s Jeanem-Claudem Junckerem byla ale „převodovou pákou“ Německa při správě EU a neudělala nic proti zájmům této země. Samozřejmě, je otázkou, jak moc upřímné je tvrzení lídra Evropské lidové strany Webera o ukončení projektu Nord Stream 2 a zda se nejedná jen o předvolební fígl. Nicméně, tak jako tak se musí politika EU vůči Rusku zásadně revidovat i ve světle výsledků ukrajinských prezidentských voleb, které opanovala nastrčená herecká figurka, chcete-li „loutka“.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czOtestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.