Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NÉMECKO: Co se děje s německými sociálními demokraty?

diskuse (9)
Před třemi měsíci vystřídal v čele německé sociální demokracie Kurta Becka zkušený straník Franz Müntefering, který před časem odstoupil z funkce kvůli těžké nemoci své ženy. Po její smrti se zase vrátil do politiky a jeho návrat byl spojen s velkými očekáváními, protože preference strany za minulého předsedy padly a pohybují se kolem dvaceti procentních bodů.

Paní kancléřka Angela Merkelová má problémy s vrcholící hospodářskou krizí, ale zdá se, že opoziční sociální demokracie tuto situaci neumí využít a neprofituje z ní. Proto novináři soudí, že takové chování SPD pod vedením pana Münteferinga může být pro něj tvrdým testem. Příští rok navíc stojí tato strana před mnoha volbami: má před sebou pět zemských voleb, volby do Evropského parlamentu a celostátní volby. Chce-li mít úspěch, musí přijít s jasnou a srozumitelnou nabídkou, ale takovou proměnu zatím nic nesignalizuje.

Novináři píší: Pan Müntefering je po návratu do vrcholové politiky štíhlejší, ale rozhodně ne razantnější, což by tato strana, v které probíhá ještě ostřejší boj mezi levým a pravým křídlem než dříve, rozhodně potřebovala, protože občané chtějí od něho slyšet, jakou jim zajistí budoucnost. Současné německé sociální demokracii chybí jasný profil. V něčem připomíná rozhádanou naší Občanskou demokratickou stranu.

Problém Franze Münteferinga je i v tom, že není hospodářským expertem, což jeho pozici v době hospodářské krize značně oslabuje, a to platí i o sociálnědemokratickém kandidátovi na kancléře Franz-Walteru Steinmeierovi, takže místo této dvojice, která by v takovéto době měla být hodně vidět, je z celé strany SPD silně slyšet jen hlas Peera Steinbrücka.

Situace je pro vedení SPD skutečně velice složitá, protože země se nachází uprostřed krize a na útoky stranických rivalů v takovém čase nikdo není zvědavý, se starými recepty si nikdo nevystačí. Němci říkají, že v takové situaci si politici neškrábou obličeje.

O to častěji ale padají otázky, jestli padla volba na správného kancléřského kandidáta. Lidé se ptají: Je pan Steinmeier v době krize schopen v souboji s paní Merkelovou skutečně sbírat body? Má schopnost artikulovat nová a překvapivá témata a pak je vášnivě prosazovat, jako to uměl Gerhard Schröder? Bohužel, říkají experti, na takové otázky neexistují jednoznačné odpovědi.

A Münteferingův druhý problém spočívá v tom, že od té doby, co z vrcholné politiky odešel, se jeho strana vůbec nezměnila a zůstávají v ní staré nevyřešené problémy ve vztahu k Schröderově agendě 2010, která sociální demokracii viditelně rozdělila. Kurt Beck nějakému názorovému sblížení nepřispěl. Některým analytikům se zdá, že situace je nejen těžká, ale možná i neřešitelná. Sám Müntefering i pan Steinmeier jsou na straně pravého křídla sociálních demokratů, ale levé křídlo je čím dál tím hlasitější. Za této situace je Münteferingova mise opravdu nezávidníhodná. Münteferingovo staré heslo zní: Politika není nic jiného než organizace, a o to se v lednu pokusí. I on ví, že levice ve straně sílí, ale říká, že v lednu předloží jasný program a bojovat bude dokonce. Kdyby ale prohrál, moci ve straně by se chopila levice, což by mohlo dokonce vést i k rozštěpení sociální demokracie v Německu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz