21.6.2021 | Svátek má Alois


MINIFEJETON: Koupání v jezeře zakázáno

22.8.2009

Procházím předměstím Paříže kolem rozlehlého, paneláky lemovaného jezera v Créteil, když narazím na tabuli s nápisem: „Koupání v jezeře zakázáno. Z důvodu strmého svahu břehů, hloubky dna i rozdílu mezi teplotou na hladině a v hlubších vodách je koupání nebezpečné, pročež se zakazuje!“ Následuje schematický nákres břehů, rozdílů teplot i vertikála s údajem o maximální hloubce šest metrů.

Z objevu mám upřímnou radost: konečně jsem se, černé na bílém, dočetl, proč v letech mých pařížských studií takřka všechny mé letní pokusy osvěžit se v rybnících kolem metropole skončily nezdarem. Všichni ti, kdo mě vyháněli z vody, měli jediný cíl: předejít tomu, abych klesl ke dnu jako kdysi Titanic! Scénář byl stále týž: V letní výhni se proplížím mezi rybáři obklopujícími v sevřených řadách rybník a ponořím se do chladivé vody. Zatímco se vzdaluji od břehu, za mými zády se rodí hluk; pak zaslechnu výstražné volání z megafonu. Jednou na mě kdosi zavolal policistu, jenž vzrušeně běhal po břehu, pískal na píšťalku a „v zájmu mého bezpečí“ mě vyzýval k návratu.

Vím, že se Francouz koupe jen v betonovém bazénu nebo v moři, přesto se dodnes nedokážu smířit s představou, že v kolébce lidských práv nemá člověk právo utopit se v rybníce, je-li tak hloupý, že do něj vleze, neuměje plavat. Navíc ve srovnání s lázní v klidných vodách créteilského jezera (vyzkoušel jsem) je tolik oblíbené ráchání v Atlantiku mnohem nebezpečnější.

Jedna francouzská známá poté, co jsem jí vyzradil své sklony, vzkřikla: „Neblázni, vždyť v rybníce jsou ryby!“ Nechtěla uvěřit, že si ty ryby dávají dobrý pozor, aby se plavci neotřely o stehno.

Tabule se zákazem koupání v Créteil je nadbytečná, úplně by byl postačil prostý nápis: Pozor, kapři!

Vyšlo v deníku Metro
www.danes.cz
Autor je spisovatel a politologPostarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.