Sobota 12. října 2024, svátek má Marcel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MIGRACE: O stresových testech civilizace

… a o tom, že ne každý skončil úspěchem

Tak se, milí čtenáři, stalo, že včerejší pojednání o nedostatečném počtu zavřených pachatelů ze silvestrovské noci 2015 v Kolíně vzbudilo megadiskusi na Twitteru, rozvětvující se od počátečního příspěvku do asi dvaceti vláken.

Některé reakce jsou přesně toho rázu, jaký byste čekali, tj. daly by se shrnout slovy „On je fuj, pančelko!“ (Vůbec mám dojem, že sociální sítě mívají tendenci tlačit svoje uživatele zpátky do školky. Čest každému, kdo tomuhle tlaku odolává!)

Ale řada dalších byla zajímavých, i když třeba nesouhlasných. Tenhle druh diskuse mi po plánovaném Twitterexitu bude scházet.

I přemýšlel jsem, z jakého úhlu by se ještě o věci včera probrané dalo pohovořit. Jedna perspektiva mě napadla. Tady ji máte.

*****************************

Stresový test je situace, kdy nějaký systém pořádně zatížíte a sledujete, co to s ním udělá. Dá se uplatnit v různých situacích. Novostavbu Nuselského mostu testovalo roku 1970 tuším šedesát šest tanků. (Dneska by to byla polovina všech tanků v majetku Armády ČR.)

nuselsky most

Stavba Nuselského mostu a její stress test (zdroj)

Počítačoví fanatici budou znát programy typu CPU Burn, které na cílovém stroji rozjedou různé výpočty typu Fourierovy transformace tak, aby jej maximálně zatížily. Dnes už se moc nestává, že byste tím ten procesor opravdu spálili. Kdo by tohle skutečně chtěl vidět, musel by nejspíš otevřít šasi a odtrhnout od CPU celý chladič.

(Ale viděl jsem třeba Nokiu E52, která odešla do křemíkového nebe poté, co na ní majitel spustil podobně náročný výpočet a pak si nebohý telefon strčil do kapsy, kde nefungoval odvod tepla vzduchem. Nic dramatického se nestalo, přístroj zkolaboval tiše a nenápadně, ale oprava byla tuším za tři tisíce Kč.)

Stresové testy může provádět i kardiolog na pacientovi, kterého posadí na speciální ergometr a měří mu EKG, zatímco dotyčný šlape. Tady už vidíme, že s některými stresovými testy se to nesmí přehánět. Zničený procesor prostě vyhodíte nebo vyměníte. Zničeného dědečka … no, to už není tak jednoduché, zvlášť když to třeba není váš dědeček, ale nějaké rodiny, která ho sem přivezla, teď čeká před ordinací a zatím si stále ještě myslí, že se společně vrátí zpátky domů.

No, a o stresových testech jste se v poslední desítce let mohli dočíst také v souvislosti s evropským bankovním systémem. V tomhle případě jde jen o simulace: „coby, kdyby jako…“, žádné skutečné transakce se neprovádějí a čísla zůstávají jen na papíře. Při některých kolech banky opravdu těmito testy neprošly, třeba roku 2014 byla takových případů celá pětina. Loni se zase špatně vedlo anglickým bankám.

(A přitom je docela zajímavá otázka, zda vůbec ty bankovní zátěžové testy jsou dostatečně tvrdé a zda by skutečná krize nebyla ještě tvrdší.)

*****************************

Z tohoto hlediska představovala migrační krize sérii neplánovaných stresových testů různých evropských institucí, přičemž nelze říci, že by výsledky byly kdovíjak dobré.

Příklad? Před pár dny informoval Die Welt, že spolkový kriminální úřad obdržel od roku 2014 více než 5000 podnětů od samotných žadatelů o azyl ohledně přítomnosti možných válečných zločinců na německém území.

A jak to dopadlo? Cituji odpověď spolkové vlády z článku:

„Dass bisher nur ein Bruchteil der Hinweise von Flüchtlingen zu Ermittlungsverfahren geführt hat, liegt einerseits an der hohen Arbeitsbelastung der mit diesen Fällen betrauten Beamten in Polizei und Justiz. Weitere Gründe sind falsche Anschuldigungen und die oft sehr schwierige Beweislage bei Verbrechen, die im Ausland begangen wurden. „

„Že až dosud jen zlomek těchto podnětů od uprchlíků vedl k zahájení vyšetřování, je jednak způsobeno vysokým vytížením úředníků, kteří u policie a soudů tyto případy řeší, dalšími důvody jsou falešná obvinění a mnohdy obtížná důkazní situace u zločinů, které se staly v cizině.“

Tak toto je podle mého názoru selhání ve stress testu: kapacita příslušných úřadů byla prostě překročena, takže nedokáží zpracovat ani velmi vážná obvinění. Přitom objektivně vzato 5000 případů za 5 roků na celé osmdesátimilionové Německo není zas tak moc, zhruba tři denně. Ale jak vidíme, už i v téhle relativně malé míře jsou okolnosti tak obtížné, že nastává stress test fail.

Je to dost nepříjemné zjištění: ani tak bohatá a technicky vyspělá země, jako je SRN, nezvládá vyšetřit, kolik má na svém území skutečných hrdlořezů či naopak nespravedlivě obviněných (protože věřím, že některá ta udání jsou falešná, vždycky bývají). Pamatujete na heslo „Wir schaffen das“? Tenhle konkrétní stress test rozhodně nebyl „geschafft“.

No, a případ silvestrovské noci v Kolíně roku 2015 byl něco podobného. Mnozí, kdo kritizovali můj článek, poukazovali na to, že je dobře, že systém dodržel pravidlo „in dubio pro reo“ a neodsoudil k trestům lidi, kterým nebylo možno nic prokázat. Co na to já?

V logice se často mluví o „nutné, ale nikoliv postačující podmínce“. Na tom vlastně nic těžkého k pochopení není. Chci-li po krejčím, aby mi ušil košili, tak k tomu potřebuje nějaké nutné věci: oči, ruce, světlo, nitě, látku a tak dále. Schází-li jedna jediná z těchto věcí, žádné košile se nedočkáte a nemůžete tu transakci označit za úspěch.

A podobně je to s tím justičním systémem. Ano, justiční systém musí dodržovat svoje vlastní principy, o tom žádná. Ale stejně tak musí mít aspoň nějakou úspěšnost v postihu zločinců, jinak je to jenom mašinerie na generování protokolů z výslechů. A dívám-li se na to, že se tehdy v tom Kolíně během pár hodin stalo značné množství deliktů na jednom místě (komentátor Henryk Broder, sám polského židovského původu, označil tehdejší silvestrovskou noc za pogrom), ale výsledkem je pár potrestaných, tak by bylo výsměchem realitě tvrdit, že výsledkem tohoto neplánovaného stresového testu německé justice byl úspěch. Maximálně se tak dá říci, že se úplně nevzdala a nějak se snažila. Ale úspěch to nebyl, byl to klasický fail.

Co říci závěrem? Nepřeji si vystavovat naše civilizační instituce dalším a dalším stresovým testům plynoucím z masové migrace. Na rozdíl od některých lidí si totiž nemyslím, že jsou nezničitelné. Naopak, civilizace, či aspoň některé její kusy, se dá zničit dosti snadno. Stačí se podívat, jak skončil Libanon, dříve nejvyspělejší kus Levanty (Bejrútu se říkalo „Paříž Východu“). Odvolávat se na to, že naši předci porazili Hitlera, a že my tím pádem taky zvládneme cokoliv, mi přijde strašně pošetilé. Minulé výsledky nejsou žádnou zárukou výsledků budoucích; a jedním z těch vítězů nad Hitlerem byl Stalin i se svými gulagy. Počet obětí v nich je dodnes těžké určit. „Úžasný“ spojenec – a taky jsme na to doplatili.

Osobně si myslím, že ona už si tohle většina evropských politiků mimo to zeleně-progresivní spektrum uvědomila, aspoň jejich činnost tomu odpovídá – nějak se ty hranice snaží přivřít. Ale stále mají problém to říci otevřeně a nahlas, jako by šlo o nějakou nemravnou myšlenku, kterou smějí vyslovovat jen „populisté“. Ještě tak nejupřímnější je rakouský kancléř Sebastian Kurz, ale i on musí nějak obalovat a zjemňovat.

No, když těm „populistům“ tohle verbální pole přenecháte, tak se pak nedivte, že dostávají hlasy. Zázrak by byl, kdyby se tak nedělo.

*****************************

Hudební epilog
Tohle mi hrálo, když jsem psal. Líbí se mi poznámka jednoho z posluchačů: „Before Heavy Metal, there was Heavy Wood!“

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY
Toto je kniha nejen čtivá, ale hlavně chytrá. Škoda, že se nepředčítá na středních školách. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Jejich zapomenuté příběhy sepsal Marian Kechlibar a my se z nich můžeme poučit i dnes.
Objednat si ji můžete na této adrese.

Zapomenuté příběhy1

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Zdeněk Roller
12. 10. 2024

Kkdo chce, najde si nenávistný výrok i ve větě „Právě vyšlo slunce.“ Ach jo.

Miloš Zbránek
12. 10. 2024

Než se stal vojákem a než loupil a vraždil z bohulibých důvodů, loupil a vraždil jako amatér.

Lubomír Stejskal
12. 10. 2024

Přemýšliví lidé se musí ptát, jak jednostranné propalestinské propagandě čelit.

Aston Ondřej Neff
11. 10. 2024

Nejdřív si ministr Marian Jurečka usmyslí, že nejpalčivější sociální případ je manželka prezidenta...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Pavel Kohout
12. 10. 2024

Když je řeč o překážkách podnikání v Evropě, často se hovoří o tématech na unijní úrovni – ať už...

Lidovky.cz, ČTK
12. 10. 2024

Ruský opozičník Alexej Navalnyj, který zemřel letos v únoru, ve vězení přemítal o smrti,...

Marek Hudema
12. 10. 2024

Na Ukrajině se začíná mluvit o volbách. Lidé si myslí, že se prezident Zelenskyj i jeho vláda...

12. 10. 2024

V debatě o výši koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média se trochu ztrácí to, jak...

ČTK, Lidovky.cz
12. 10. 2024

Kandidátka na prezidentku USA Kamala Harrisová zveřejnila zprávu o svém zdraví. Prý je ve výborném...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz