30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


MANIPULACE: Palestinci nebo teroristé

13.7.2023

V noci z neděle na pondělí 2. až 3.7.2023 zahájili izraelští vojáci řízenou a přesnou operaci s cílem zmařit teroristické aktivity v oblasti Dženínu, která spočívala v překvapivých útocích na teroristickou infrastrukturu v tomto městě, které se postupně stalo epicentrem teroru. .

Do operace bylo zpočátku nasazeno přibližně 2 tisíce vojáků a také bezpilotní letouny, které byly použity k přesným úderům, jejichž cílem bylo uvolnit cestu pozemním silám.

Po počátečním zahájení operace v pondělí 3. července 2023 bylo při náletu zabito nejméně osm palestinských teroristů.

Ovšem mediální mainstream na celém světě převrátil fakta naruby. New York Times, BBC, The Washington Post a CNN ve svých titulcích nezdůraznily povahu a rozsah izraelské operace v Dženínu, když ji různě označily za sérii „úderů“, „útok“ a „smrtící nálet“, zatímco skutečnost, že Dženín je ohniskem teroristických aktivit, uvedla pouze jedna novinová zpráva - Associated Press (popisující Dženín jako „baštu bojovníků“).

Takové titulky vyvolávají ve čtenářích falešný dojem, že Izrael se v Dženínu nevybíravě zaměřil na všechny Palestince bez rozdílu, na rozdíl od protiteroristické operace, jejímž cílem je zničit teroristickou infrastrukturu a zadržet podezřelé ozbrojence.

BBC nesplnila svou povinnost informovat o úplných a nezkreslených faktech, když odvysílala záběry palestinského premiéra Muhammada Ištaji , který tvrdil, že se Izrael snaží „uprchlický tábor [Dženín] zcela vymazat“. Moderátoři a zaměstnanci BBC toto zjevně nepravdivé tvrzení nezpochybnili ani neuvedli do souvislostí.

Několik médií, včetně Associated Press a The Daily Mail, se snažilo zpochybnit, zda cílem operace bylo skutečně zničit teroristickou infrastrukturu, přičemž první z nich naznačilo, že izraelské obranné síly (IDF) možná zasáhly „přeplněnou oblast“ , a druhý z nich přidal na nejednoznačnosti tím, že v titulku použil kolem slova „protiteroristický“ uvozovky.

Deník The Washington Post označil Dženín za „centrum ozbrojeného palestinského odporu“, přičemž zřejmě zapomněl, že teroristé se zbraněmi v ruce, kteří vstupují do Izraele - jako řada teroristů z Dženínu - aby vraždili izraelské civilisty, mají k „odporu“ daleko.

Kromě toho deník The Washington Post také tvrdil, že Izrael „provedl invazi“, přestože izraelské bezpečnostní akce jsou zákonnou povinností.

Stejně tak otázku zákonnosti operace zamotal deník The Daily Mail, který mylně informoval, že IDF při plnění své povinnosti zabránit terorismu postupovaly v rozporu se zákonem.

Mezitím deník The New York Times popsal Dženín jako „centrum palestinských bojůvek“ a nedostatečně vysvětlil, jak se město proměnilo v centrum terorismu, z něhož jsou organizovány útoky na nevinné izraelské civilisty.

New York Times později změnil titulek svého článku - který původně operaci nazýval „útokem“ - na „Izrael podnikl nejprudší letecký útok na Západní břeh Jordánu za téměř dvě desetiletí“, což byla zjevná snaha zvýšit napětí.

A konečně, jen velmi málo médií skutečně informovalo o tom, že všichni mrtví Palestinci byli spojeni s teroristickými organizacemi.

Přestože po internetu kolovaly fotografie mužů se zbraněmi v rukou, většina hlavních zpravodajských organizací mrtvé muže jednoduše označila jako „Palestince“, aniž by uvedla jejich spojení s teroristy.