30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


KORONAVIRUS: Trump může za mrtvé v USA...

13.10.2020

... kdo potom může za mrtvé v Evropské unii?

Debata kandidátů na viceprezidenta USA se nesla v duchu obviňování Trumpovy administrativy za „naprosté nezvládnutí pandemie v USA“. Stačí se ale podívat na čísla a je to jasná lež!

Kamala Harrisová je kandidátkou na viceprezidentku USA a stane se jí, pokud Joe Biden, kandidát na prezidenta za Demokratickou stranu, vyhraje blížící se prezidentské volby. V debatě se stávajícím viceprezidentem Mikem Pencem vytáhla hlavní trumf, a to „nezvládnutí virové pandemie v USA administrativou Donalda Trumpa“. Je to právě vina Trumpa a jeho administrativy, že už v USA zemřelo přes dvě stě tisíc osob v souvislosti s pandemií.

Již mnohokrát jsem psal o tom, že pandemie je politicky zneužívána a že její zvládnutí či nezvládnutí v očích voliče dokáže ovlivnit výsledek voleb. Demokratická strana vsadila právě na to, že Trump situaci nezvládá, že covid podceňuje, že o něm vykládá „nesmysly“. I teď, poté, co se Trump sám nakazil a píše o svých zkušenostech s průběhem nemoci na Twitteru, protitrumpovská média doslova chrlí informace o tom, že Trump dál šíří virus, že se projel Washingtonem v autě (mimochodem pancéřovaném a vzduchotěsném), že porušuje podmínku karantény atd. Biden už naskočil na snahu médií eliminovat další dvě debaty kandidátů na prezidenta tím, že by probíhaly on-line bez veřejnosti a bez toho, že by kandidáti stáli proti sobě tváří v tvář. Trump takový typ debaty odmítá.

Existují přitom zcela jasná data o vývoji infekce v různých částech světa, takže je možné porovnávat a hodnotit právě tato data, nikoli jejich politické využívání, resp. zneužívání. Pro nás, jako pro stát v srdci Evropy, jsou podstatná čísla evropská. Právě ta můžeme porovnat s čísly z USA.

Magazín The New England Journal of Medicine porušil jednu ze svých zásad a ve své více než dvousetleté historii poprvé apeloval na změny v politických kruzích Spojených států. Čelní představitelé země podle respektovaného periodika nezvládají současnou situaci a je nutná jejich výměna. Informoval o tom web nbcnews. Počet nakažených v USA se blíží osmi milionům nakaženým a nemoci covid-19 dosud podlehlo více než 216 tisíc osob.

Podívejme se proto na evropská čísla.

evropská čísla

Na konci září dosáhl počet infikovaných přes šest milionů osob a počet zemřelých přes dvě stě čtyřicet tisíc. Američanů se tak nakazilo o 2 miliony více, ale zemřelo jich o 40 000 méně. Cynik by tedy musel konstatovat, že Trump to v USA zvládá podstatně lépe než my v Evropě.

Na tomto jediném příkladu lze tak demonstrovat, že covid je politika toho nejhoršího typu. Harrisová v zájmu svého zvolení popírá fakta a situaci se šířením viru dramatizuje, ačkoliv je v USA naprosto stejná situace jako ve většině států západního světa. Zcela jistě se na tom podepisuje způsob našeho života. Pouze Čína, země, kde údajně virus vznikl, je na tom ve srovnání s námi podstatně lépe, protože dokázala doslova znehybnit pohyb obyvatel. Víme, že to pomáhá nejvíce na příkladu naší vlastní zkušenosti z jara. Když jsme za cenu obrovských ekonomických ztrát zamezili pohybu, šíření viru jsme zásadně zpomalili. Současná situace je ve všech státech EU podobná. Ze všech zemí včetně Česka jsou hlášeny „rekordy“ v počtu nakažených. U nás zřejmě i proto, že na testy chodí zřejmě už jenom lidé buď s příznaky nebo „vytrasovaní“.

V USA je tak situace naprosto rovnocenná té v EU. Mohli bychom tedy po vzoru Harrisové tvrdit, že za počty zemřelých nese svou vinu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a i naše eurokomisařka Věra Jourová v jejím týmu? Pokud bychom na to měli žaludek jako Harrisová, mohli. Ostatně i naše takzvaná demokratická opozice se vyžívala v kritice vládní politiky v jarní fázi covidu, kdy jsme na tom byli velmi dobře. A pokračuje v tom i nyní, když se velký nárůst infikovaných vyskytuje napříč Evropou. Mimochodem, nejlépe jsou na tom v doupěti všeho zla, Bělorusku. Možná proto, že naše média naslouchají opozičním politikům v exilu. Ti o covidu nemluví, těm vadí Lukašenko.

Covid politika dnes dominuje médiím na celém světě. A přitom se dál dějí věci, které by nás měly znepokojovat mnohem více, jako například válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem. I tam je covid, ale nyní se umírá hlavně na frontách.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz