25.10.2021 | Svátek má Beáta


KORONAVIRUS: Jak "pokroková" ideologie dovedla Španělsko ke katastrofě

14.5.2020

Španělská vláda tvořená koalicí socialistů a komunistů čelí žalobě za údajnou nedbalost při řešení koronavirové pandemie. Žaloba vládu viní z toho, že své úzké ideologické zájmy nadřadila nad bezpečnost a zdraví obyvatel, a tak zbytečně zhoršila humanitární krizi, kterou nyní zažívá Španělsko, momentálně druhá nejvíce postižená evropská země po Itálii.

Hromadná žaloba podaná 19. března 2020 obviňuje španělskou vládu z toho, že vědomě ohrozila veřejnou bezpečnost tím, že vyzývala veřejnost k účasti na 75 feministických pochodech pořádaných 8. března 2020 po celém Španělsku při příležitosti Mezinárodního dne žen. Španělská vláda je podle všech standardů silně ideologická, neboť vládnoucí komunistická strana Podemos byla založena s pomocí peněz od venezuelské vlády. Demonstrující po celé zemi protestovali proti věčnému údajnému zdroji útlaku: patriarchátu západní civilizace.

Těchto pochodů se zúčastnily statisíce lidí a také několik prominentů - včetně vícepremiéra španělské vlády, který je zároveň předsedou hnutí Podemos, jeho partnerky, premiérovy manželky a matky - kteří byli všichni později pozitivně testováni na covid-19.

Tato soudní kauza zahrnující více než 5000 žalujících obviňuje španělského premiéra Pedra Sáncheze a jeho místní zastupitele v 17 španělských autonomních regionech z „prevarikace“ (prevaricato – právní termín ve španělštině pro lhaní a klamání). Vláda byla údajně předem rozhodnuta zajistit, aby se feministické pochody 8. března 2020 konaly, a úmyslně bagatelizovala varování před pandemií. Jednalo se o tato varování:

Září 2019. Rada pro monitorování globální připravenosti - mezinárodní sdružení odborníků svolaných Světovou bankou a Světovou zdravotnickou organizací - varovala před „velmi reálnou hrozbou rychle se šířícího, vysoce smrtelného pandemického respiračního patogenu, smrtelného pro 50-80 milionů lidí, schopného zničit až 5 % světové ekonomiky.
31. prosince 2019. Čína upozornila Světovou zdravotnickou organizaci na několik případů neobvyklého zápalu plic ve Wu-chanu – městě s 11 miliony obyvateli v centrální provincii Chu-pej. Jednalo se o dosud neznámý virus.
7. ledna 2020. Čína identifikovala jako příčinu záhadné nemoci ve Wu-chanu nový koronavirus.
21. ledna 2020. Světová zdravotnická organizace potvrdila přenos viru z člověka na člověka.
29. ledna 2020. Španělské sdružení lékárníků varovalo, že lékárnám v důsledku zvýšené poptávky docházejí roušky. V lednu stouply prodeje roušek v porovnání s předchozím rokem o 3000 %.
30. ledna 2020. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace označil epidemii koronaviru za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu.
31. ledna 2020. První známý případ nemoci covid-19 ve Španělsku byl potvrzen na ostrově la Gomera - jednom z Kanárských ostrovů - kde byl pozitivně testován německý turista, který byl hospitalizován v místní nemocnici.
12. února 2020. Největší světový veletrh mobilních telefonů Mobile World Congress, na který se do Barcelony chystalo více než 100 000 účastníků z 200 zemí, byl kvůli koronaviru zrušen. Finanční ztráty Barcelony a tamějšího hotelového průmyslu se odhadují na 500 milionů eur.
24. února 2020. Více než 1 000 hostů a zaměstnanců hotelu Costa Adeje Palace na Tenerife na Kanárských ostrovech bylo dáno do karantény poté, co byl italský občan pozitivně testován na covid-19.
27. února 2020. 62letý muž ze Sevilly byl pozitivně testován na covid-19. Byl to první místní přenos viru ve Španělsku. Muž řekl, že si myslí, že se nakazil během bankovního kongresu v Málaze, kde seděl vedle kolegy, který byl na dovolené na Kanárských ostrovech a tam se setkal s lidmi z Asie. Lékaři prohlásili tento případ za „velmi důležitý“, protože dokázal, že covid-19 se již ve Španělsku skrytě šíří.
2. března 2020. Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučilo evropským zemím zrušit masová shromáždění lidí, aby se zabránilo přenosu koronaviru.
2. března 2020. Španělská Agentura pro léky a zdravotnické prostředky zaslala dopis distributorům léčiv, aby omezili reklamy na roušky a přerušili jejich distibuci do španělských lékáren. Na doporučení ministerstva zdravotnictví bylo záměrem agentury zajistit zásoby roušek pro nemocnice a zdravotnická centra v době, kdy se začínalo prudce zvyšovat množství potvrzených případů. Opatření zabránilo jak prodeji roušek do lékáren ve Španělsku, tak prodeji roušek do zahraničí.
3. března 2020. Regionální ministerstvo zdravotnictví ve Valencii oznámilo, že první člověk zemřel na koronavirus ve Španělsku 13. února. To, že byl zesnulý nakažen koronavirem, zjistily zdravotnické orgány až 19 dní po jeho smrti – je to svědectví toho, jak byly španělské úřady pomalé v detekci epidemie. Vzhledem k tomu, že onemocnění koronavirem končící smrtí trvá dva až osm týdnů, navíc se 14denní inkubační dobou, je možné, že se tento člověk nakazil již začátkem ledna.
3. března 2020. Španělské úřady ve snaze zamezit šíření koronaviru nařídily, aby se hlavní fotbalové a basketbalové zápasy hrály bez diváků za zavřenými dveřmi.
6. března 2020. Doporučení španělského ministerstva zdravotnictví: „Musí převážit princip opatrnosti. Ohrožení dosud neznámým virem znamená, že musí být provedena předběžná opatření založená na existujícím vědeckém poznání virů.“

Navzdory těmto varováním člen španělské vlády mající na starost záležitosti týkající se koronaviru Fernando Simón dne 7. března 2020 na celostátní tiskové konferenci tvrdil, že účast na manifestacích 8. března nepředstavuje žádné riziko. Řekl: „Pokud by se mě můj syn zeptal, jestli tam může jít, tak bych mu řekl, ať si dělá, co chce.“

Neohrožený novinář Matthew Bennett žijící ve Španělsku zjistil, že španělská vláda neohlásila mezi 6. a 9. březnem 2020 nové případy koronaviru, zjevně ve snaze bagatelizovat nebezpečí pro účastníky manifestací.

9. března 2020 poté, co se počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Madridu za jeden den zdvojnásobil, prezidentka autonomního regionu Madrid Isabel Díaz Ayuso nařídila uzavření všech škol v hlavním městě na dobu dvou týdnů. Rozhodnutí regionální vlády centrální vládu překvapilo a v podstatě ji přinutilo jednat.

10. března 2020. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa, Katalánec, který vystudoval filosofii a nemá žádné medicínské zkušenosti, řekl: „Dnešní situace může být odlišná od včerejší, neustále se mění a to bude pokračovat, dokud tuto situaci nepřekonáme.“

11. března 2020. Španělská vláda přiznala, že věděla už 8. března, tedy ještě před feministickými manifestacemi, že se koronavirová infekce vymkla kontrole.
12. března 2020. Premiér Sánchez v reakci na kritiku, že povolil demonstrace, řekl, že jeho vláda reaguje na „dynamický“ vývoj koronavirové nákazy tak, že „přehodnocuje“ situaci „každou hodinu“ dle doporučení vědeckých expertů.
14. března 2020. Španělská vláda vyhlásila celostátní stav ohrožení, který v podstatě umístil 45 milionů lidí do karantény přinejmenším na 15 dní. Všechny zbytné cesty byly zakázány a lidem bylo nařízeno, aby zůstali ve svých domovech kromě případů nouze, nákupu potravin a léků. Veškeré školy a univerzity v zemi byly uzavřeny.
29. března 2020. Nejpřísnější karanténa v Evropě byla prodloužena do 11. dubna.

Kvůli imunitě premiéra byl soudní případ předán španělskému Nejvyššímu soudu.

Pro veřejné činitele usvědčené ze zločinu zneužití úřední pravomoci článek 404 trestního zákoníku ustanovuje trest zákazu vykonávání veřejných funkcí po dobu 9 až 15 let.

Madridský právník Víctor Valladares, který vede tuto právní kauzu, řekl:

„Výzvy k účasti, přímá účast vládních špiček na těchto demonstracích a nečinnost centrální vlády vedené obviněným předsedou vlády Pedrem Sánchezem byly v přímém rozporu s tím, co Evropské unie uvedla ve své zprávě. Proč nebyl vydán zákaz všech masových akcí?“

Žalobu na vládu mezitím podaly také Madridská asociace lékařů a zdravotníků (AMYTS) a Konfederace lékařských odborových svazů (CESM). AMYTS ve své stížnosti požaduje, aby centrální vláda a místní úřady zajistily během 24 hodin pro nemocnice v Madridu roušky, ochranné brýle a odpadní kontejnery.

Španělský bloger Elentir, který provozuje blog Contando Estrelas, web s politicky bystrými analýzami důležitými pro pochopení současné španělské politiky, napsal:

„První smrt v důsledku koronaviru se ve Španělsku stala 13. února, ale tato skutečnost byla zjištěna až s 19denním zpožděním. Tváří v tvář riziku plynoucímu z masových akcí ohlášených na neděli 8. března měly být tyto feministické manifestace zrušeny. Fernando Simón k tomu řekl toto: ‚Nemáme konkrétní důvod k tomu, abychom demonstrace plánované na 8. března zrušili.‘“

„9. března, den po feministických pochodech, ministr zdravotnictví Salvador Illa výslovně všem chronicky nemocným lidem doporučil, aby kromě případů nouze neopouštěli své domovy... Toto řekl hned po feministických manifestacích konaných 8. března.“

„To se mi zdá opravdu jako vtip, že vláda s tímto oznámením čekala čistě z politických důvodů až do dnešního dne. Socialisticko-komunistická vláda opět povýšila své politické zájmy nad veřejné dobro. Toto hrubé selhání by mělo vést k rezignacím.“

Španělskou vládu za její chování při koronavirové krizi kritizují i členové samotné Socialistické strany. 22. března Juan Luis Cebrián, spoluzakladatel deníku El País a známá hlásná trouba Socialistické strany, napsal:

„Krokodýlí slzy mnoha politických lídrů tvrdících, že si nikdo nedovedl představit něco takového jako koronavirus, nedávají žádný smysl. Nejen že si to někteří lidé představovali, oni to i předpovídali a vážně před tím varovali. Nepochybně zde bylo zanedbání na straně ministrů zdravotnictví a jejich šéfů. Ve Francii ze stejného důvodu podali stížnost na vládu již tři lékaři. Důsledkem toho všeho je, že ve většině západních zemí jsou kapacity boje proti epidemii zahlceny. Reagovaly pozdě a chybně. Chybí: nemocniční lůžka, zdravotnický personál, respirátory a transparentní oficiální informace.“

„24. února Světová zdravotnická organizace oficiálně prohlásila, že budeme čelit pandemii. Přestože si několik zemí uvědomilo vážnost této hrozby, tak nebyla přijata žádná opatření proti šíření tohoto viru. Španělská vláda podporovala účast na masových demonstracích, lidových slavnostech a populárních festivalech, pozdržela nutné financování výzkumu a snižovala nebezpečí pandemie. A člen vlády, který se navzdory doporučením vědců odvážil bez uzardění prohlásit, že účast na manifestacích nepředstavuje pro jejich účastníky žádné riziko, je stále ve funkci.“

„Nyní není vhodná příležitost k debatě, ale je legitimní očekávat, že občané... budou mít právo vymáhat právní odškodnění, pokud se prokáže vina ze zanedbání.“

Španělsko je jedna ze zemí nejvíce postižených virem: K 29. březnu 2020 bylo onemocnění covid-19 diagnostikováno u více než 80 000 lidí a více než 6 500 lidí na něj zemřelo. Současný počet nakažených může být vzhledem k nedostatku testů pro osoby bez příznaků až desetkrát vyšší. A jak pandemie dále pokračuje, je Španělsko na nejlepší cestě k tomu, aby předběhlo Itálii a stalo se nejpostiženější evropskou zemí.

Autor je významný spolupracovník Gatestone Institute se sídlem v New Yorku.

Překlad původního textu: Coronavirus: How „Progressive“ Ideology Led to Catastrophe in Spain
Překlad: René David

Převzato z webu Gatestone Institute
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.