30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


KONFLIKT: Dvorana „palestinské slávy“

10.4.2023

Jedním z charakteristických rysů izraelsko-palestinského konfliktu je využívání terorismu ze strany palestinských organizací a jednotlivců s cílem ublížit izraelským civilistům a prosazovat své politické cíle násilnými prostředky.

Tyto teroristické útoky připravily o život tisíce Izraelců a nespočet dalších zranily a traumatizovaly.

Přestože se podílejí na páchání násilí na nevinných civilistech, řada palestinských teroristů si získala mezinárodní oblibu, jejich činy a myšlenky oslavují levicoví aktivisté, někteří akademici a umělci.

Nyní zmíním seznam pěti nejoblíbenějších palestinských teroristů na Západě

1. Leila Khaled

Leila Khaled je členkou Lidové fronty pro osvobození Palestiny (LFOP). Roku 1969 se podílela na únosu letu společnosti TWA z Říma do Tel Avivu, který byl nakonec odkloněn do Damašku.

O rok později byla Khaled součástí dvoučlenného týmu, který se pokusil unést let společnosti El Al z Amsterdamu do New Yorku. Během útoku Khaled vyndala pojistky ze dvou granátů, které měla u sebe.

Poté, členové izraelského komanda zneškodnili její partnera, byla Khaled přemožena ochrankou a vzata do vazby. Po přistání na londýnském letišti Heathrow byla Khaled zadržena ve Velké Británii. O necelý měsíc později byla propuštěna výměnou za rukojmí, která byla unesena při jiném únosu.

Leila Khaled v současné době žije v jordánském Ammanu. Přestože se zúčastnila dvou únosů, které ohrozily životy stovek civilistů, je již téměř půl století mezinárodně oslavována politickými aktivisty i umělci.

V roce 1981 vydala britská skupina The Teardrop Explodes píseň s názvem „Like Leila Khaled Said“.

Roku 2005 Lina Makboul natočila film s názvem „Leila Khaled Hijacker“, v němž švédsko-palestinská filmařka označila Khaled za „můj idol“.

V roce 2014 byly na dvou samostatných nástěnných malbách v Belfastu v Severním Irsku zobrazeny portréty Leily Khaled držící pušku.

V září 2020 i v dubnu 2021 pozvali studenti a vyučující „Programu studia arabských a muslimských etnik a diaspor“ na Sanfranciské státní univerzitě Leilu Khaled, aby promluvila online v rámci svého programu „Čí jsou vyprávění?“. Z obou projevů nakonec sešlo, přičemž zářijovou přednášku Zoom zrušil kvůli protiteroristické politice této streamovací platformy.

2. Rasmea Odeh

Rasmeu Odeh, rovněž členku LFOP, roku 1970 Izraelci uvěznili z důvodu jejího podílu na spáchání dvou teroristických útoků v roce 1969: jednak na bombovém útoku na jeruzalémský supermarket, který si vyžádal životy dvou studentů Hebrejské univerzity, a jednak pokusu o bombový atentát na britský konzulát v Jeruzalémě o čtyři dny později.

Odeh byla propuštěna roku 1980 v rámci výměny vězňů a v roce 1995 se přestěhovala do Spojených států. V roce 2004 obdržela americké občanství.

V roce 2014 americký soud Rasmeu Odeh odsoudil za imigrační podvod, protože v žádosti o imigraci a občanství USA lhala o svém odsouzení za terorismus. V září 2017 byla Odeh deportována do Jordánska.

I když se jedná o odsouzenou teroristku, která má na svědomí smrt dvou nevinných civilistů a zranění bezpočtu dalších, stala se Odeh váženou celebritou a ikonou levicových politických aktivistů po celém světě, řada organizací ji zvaly na vystoupení, aby promluvila a šířila své názory.

V květnu 2017, jen několik měsíců před její deportací ze Spojených států, místní pobočka organizace Studenti za spravedlnost v Palestině (SJP) ji pozvala na setkání a Northwestern University v Chicagu, kde měla proslov.

Podle mluvčího SJP chtěla organizace uspořádat akci na „počest úžasné práce, kterou [Rasmea Odeh] vykonala“.

Roku 2018 ji představitelé Vrije Universiteit v Amsterdamu vybídli, aby vystoupila ve Verrekijkerově centru na diskusi o „palestinském boji za osvobození“. Univerzita následně centrum uzavřela.

3. Marwan Barghouti

Marwan Barghouti je vedoucím předákem Tanzimu (militantní frakce Fatahu) a vysoce postaveným členem teroristické organizace Brigády mučedníků Al Aksa, kterou USA označily za teroristickou.

V současné době si odpykává pět doživotních trestů v izraelském vězení za organizování střeleckých útoků během druhé intifády, měl hlavní zodpovědnost za teroristický atentát na restauraci Seafood Market v Tel Avivu, při kterém zahynuli tři Izraelci, dále se pokusil o zaútočit pomocí nálože na obchodní dům Malha v Jeruzalémě.

Barghouti rovněž vyzval k třetí intifádě a obhajoval obnovení násilí proti izraelským vojákům i civilistům.

Navzdory své teroristické pověsti je Barghútí na Západě oslavován, je považován za uznávaného vůdce a líčen jako „politický vězeň svědomí“.

Několik zpravodajských organizací Barghoutiho násilnickou minulost zamlžilo, agentura AP o něm hovoří jako o „populárním, charismatickém vůdci“ a Christiane Amanpour ze CNN ho popisuje jako „aktivistu“.

Podobně deník The New York Times označil Barghútího za „palestinského vůdce a poslance“.

V roce 2017 vedl Marván Barghútí hladovku palestinských vězňů v izraelských věznicích. Mezi stávkujícími vězni byli i členové teroristických organizací Hamas a Palestinský islámský džihád, které jsou na seznamu teroristických organizací USA i EU.

Ačkoliv hladovku vedl odsouzený terorista a jejími účastníky byli členové mezinárodně uznaných teroristických organizací, studentští aktivisté z tak vážených institucí, jako je Kolumbijská univerzita, Chicagská univerzita a DePaulova univerzita, se spojili, aby otevřeně projevili solidaritu s hladovějícími vězni.

4. Ghassan Kanafani

Ghassan Kanafani byl známý palestinský spisovatel a básník, vedoucí představitel palestinské teroristické organizace LFOP. Kanafani, který působil jako mluvčí LFOP, ospravedlňoval útoky na izraelské civilisty, včetně únosů letadel a masakru turistů na izraelském letišti Lod v roce 1972.

V reakci na masakr na letišti Lod zabily Kanafaniho o dva měsíce později izraelské síly.

Navzdory svým vazbám na mezinárodně uznávanou teroristickou organizaci a ospravedlňování útoků na civilisty je Kanafani stále ikonou u protiizraelských aktivistů, části akademiků a krajně levicových politických skupin.

Podporu Kanafanimu vyjadřují mnozí studenti a akademici na univerzitních kampusech, Texaská univerzita v Dallasu povolila vydat na své půdě sborník Ghassan Kanafani 2022.

Podobně byla Kanafaniho podobenka uvedena v brožuře k akci sponzorované Institutem islámských studií, katedrou historie a Centrem pro studium Spojených států na Torontské univerzitě.

5. Ahmad Sa’adat

Ahmad Sa’adat, je generální tajemník LFOP od roku 2001, v současné době si odpykává 30letý trest odnětí svobody za naplánování vraždy izraelského ministra kultury Rehavama Ze’eviho v říjnu 2001.

Přestože je Sa’adat odsouzeným teroristou a stojí v čele mezinárodně uznávané teroristické organizace, těší se zájmu, úcty a respektu protiizraelských organizací a politických extremistů, kteří bojují za jeho propuštění z vězení.

Organizace Samidoun napojená na LFOP běžně pořádá veřejná shromáždění v Kanadě i ve Spojených státech, aby rozšířila povědomí o Sa’adatově věznění a zasadila se o jeho propuštění.

V roce 2019 umožnila Minnesotská univerzita, aby se na její půdě konala konference Národních studentů za spravedlnost v Palestině. Na tomto setkání byl Ahmad Sa’adat glorifikován a účastníkům bylo předáno jeho poselství.

Ahmad Sa’adat se stal také předmětem zájmu mezinárodních orgánů: Amnesty International se od roku 2002 zasazuje o jeho propuštění, OSN zveřejňuje práce, které jsou Sa’adatovi nakloněny, a Meziparlamentní unie (celosvětová organizace sdružující národní parlamenty) vyzývá k jeho propuštění.

Jak je z výše uvedeného patrné, palestinští teroristé, kteří obhajovali a páchali násilí na nevinných civilistech, jsou na Západě populární, dokonce velebeni.

Aby mezi Izraelem a tzv. Palestinci nastal mír, je třeba nahradit hlasy Leily Khaled, Rasmey Odeh, Marwana Barghútího a dalších hlasy tzv. Palestinců, kteří se zasazují o mír a spolupráci.

A dále je nutné, aby média konečně pojmenovala podlé činy těchto nepřátel míru, a tím pomohla zvrátit proces normalizace, který probíhá ve vztahu k lidem a skupinám, jejichž motivací je pouze touha ničit.