21.5.2024 | Svátek má Monika


JAPONSKO: Kaligrafie (16.)

9.2.2007

Aikido, světlá strana Síly

Aikido, nádherné bojové umění, pro které jsem zahořel již hodně dávno a s kratšími, někdy delšími přestávkami se jím zabývám dodnes. Je zajímavé sledovat styčné body šodó a aikido, dvou na první pohled zcela odlišných aktivit.

osenseiAikido je poměrně nové bojové umění (ve srovnání s ostatními bojovými uměními), jehož zakladatelem je Morihei Uešiba. Dle jeho slov, je aikido studiem moudrosti. Účelem aikido je pěstovat moudrost a sebeovládání a nikoli vytvořit agresivní bojovníky.

Praktikování aikido by mělo napomoci, aby člověk nepodléhal zlobě, nenávisti, strachu z vlastního pocitu méněcennosti, aroganci nebo jiným negativním emocím. Pokud nejste schopni sebekontroly a nemáte důvěru v sami sebe, nikdy nebudete znát lidi kolem sebe a nikdy jim nebudete důvěřovat. Klíčem k tomuto procesu je "musubi" – soulad, harmonické spolupůsobení. V praxi znamená musubi schopnost splynout jak fyzicky tak psychicky s energií vašeho soupeře. Je to studium správné komunikace. Cvičení aikido by mělo napomáhat sjednocení těla a mysli. Pokud se vám to daří, pak osoba s menší tělesnou výškou i váhou může přemoci většího protivníka na základě principu vstupu, když je útočníkem tažen, a principu přijmutí energie, když je útočníkem tlačen.

Již několikrát jsem napsal, že základní vlastností štětce je pružnost. Měkkost jeho chlupů činí velmi obtížným mít štětec plně pod kontrolou. Pokoušet se ovládnout štětec silou je marné. Štětec je tak flexibilní, že v podstatě funguje jako zrcadlo vašeho mentálního a fyzického přístupu. Strnulý přístup vytváří strnulé tahy štětcem. V obém, jak kaligrafii, tak v aikidu, je ochablost vaše zkáza. Ztráta kontaktu znamená ukončení komunikace a tím i slabou kontrolu jak štětce, tak protivníka. Pokusy zkrotit cokoli pouhým násilím jsou velmi obtížné, neboť daný objekt většinou nereaguje podle vašeho přání, představ nebo očekávání.

čáraKdyž začnete praktikovat aikido, začínáte se nejprve učit techniky ze statických úchopů. To umožňuje studovat přesné postoje, práci nohou a držení těla. Učíte se, že veškerý pohyb má vycházet z boků. Poté lze přistoupit k úchopům v pohybu, které umožňují rozvinout smysl pro načasování a vzdálenost a zkoumání prostorových vztahů mezi cvičícími.

Když začnete praktikovat šodó, začínáte se učit psát znaky stylem kaišo. Je to styl, který právě odpovídá statickým úchopům. Zde se učíte správnému ovládání štětce, studovat přesné tahy a ovládat tělo. Poprvé se setkáte s poučkou, že se píše celým tělem a že pohyb štětce vychází z vašich boků. Můžete to vyzkoušet na obyčejné vodorovné čáře a ještě přesvědčivěji na svislé čáře. Pokud ji budete psát jen pomocí paže, která drží štětec, vodorovná čára nebude rovná, svislá čára nebude svislá. Bude vždy ujíždět do leva nebo do prava. Ale pokud váš pohyb vyjde z vašich boků a pohnete celým tělem, čáry budou rovné. Objevení této pravdy mě stálo týden života. Jedna věc je chápat to hlavou a jiná nechat tělo, aby to přijalo za své. Alespoň po částečném zvládnutí stylu kaišo lze přistoupit k semikurzivnímu stylu gjóšo. Zde je možné začít zkoumat prostorové vztahy mezi znaky rozvíjet smysl pro načasování a rytmus jednotlivých tahů.

V aikidu existují určité základní pohyby, které se prolínají všemi technikami. Takovým základním pohybem je pohyb nazývaný "irimi-tenkan". Jedná se v podstatě o dva pohyby, "irimi" a "tenkan", které je možné též chápat jako protipóly určitého celku.

Irimi a tenkan jsou pohyby, které lidé v běžném životě používají bez přemýšlení. Představte si, že jdete po ulici v hustém davu lidí a vidíte, jak někdo v opačném směru jde proti vám. Co uděláte? Budete couvat? Ne, budete pokračovat klidně v chůzi směrem k němu a když dojde k vám, ustoupíte lehce do strany, abyste ho nechali projít. To je případ irimi.

Nyní si představte, že tento člověk do vás, třeba nechtěně, strčí v okamžiku, kdy vás míjí. Chytli byste ho a přitáhli se k němu, abyste udrželi rovnováhu? Spíše byste se pro udržení rovnováhy zatočili do kola a pokračovali v chůzi. To je případ tenkan. Irimi-tenkan je přirozená součást automatických reakcí na běžné životní situace.

spirálaV šodó se technika irimi-tenkan objevuje také. Hned na začátku jako rozcvička, stejně jako při rozcvičce v aikidu, se na arch papíru maluje spirála, kaligrafické irimi-tenkan. Spirála je vyjádřením principu irimi-tenkan. Při irimi vstoupíte do prostoru protivníka, štětcem vstoupíte do prostoru, kam se bude psát znak, a píšete. Tenkan je spirálovitý pohyb, kdy přijmete protivníkovu energii a pak ji zase uvolníte do prostoru, stejně tak se štětcem musíte být schopni přijmout pružnou energii štětce, abyste ji využili k vymrštění štětce do dalšího směru, jímž se má pohybovat. V každém okamžiku má být štětec schopen vyrazit do jednoho z osmi základních směrů.

Jak můžete sami spatřit, společných bodů mezi šodó a aikidem je hodně. O dalších důležitých pojmech, jako ki, dech-kokyú a načasování se zmíním příště.

(pokračování příště)

Štefan Havlíček