21.9.2021 | Svátek má Matouš


IZRAEL: Tři mrtví teenageři...

1.7.2014

Stalo se to, na co se všichni báli myslet. Tři pohřešovaní kluci, dva šestnáctiletí a jeden devatenáctiletý, které izraelské bezpečnostní složky hledaly více než dva týdny, nežijí. Byli uneseni arabskými obyvateli blízkého města a pravděpodobně ihned po únosu zavražděni. Takto popisují průběh otřesné události izraelské zdroje:

Eyal Yifrach, 19, Naftali Fraenkel, 16, a Gil-ad Shaar, 16, tři izraelští teenageři, jejichž těla byla nalezena v pondělí, si v noci na 12. června uvědomili velmi rychle, že byli uneseni. Pokoušeli se stopem dostat domů, někde na silinici číslo šedesát, severně od Hebronu, poblíž osady Alon Shvut, se brzy po desáté hodině večerní octli za neznámých okolností ve voze Hyundai i35, v němž seděli Arabové Amer Abu Aysha and Marwan Kawasme.

Bohužel příliš pozdě poznali, že nejde o normální izraelské vozidlo, jeden z nich ještě stihl v čase 10:25 zavolat policii a zašeptal: „Byli jsme uneseni.“ Službukonající policistka se pokoušela klást otázky, ale nedostala žádnou odpověď. Hovor trval dvě minuty a potom byl přerušen. Policistka volala osmkrát zpět, ale třikrát bylo obsazeno a pětkrát byla přepojena na hlasovou schránku.

Únosci, kteří si všimli, že jeden z chlapců telefonoval, pravděpodobně brzy poté na zadním sedadle vozidla všechny tři chlapce zastřelili. Někdy mezi okamžikem únosu a vraždou ještě chlapce zřejmě svázali. Vrazi jeli poté ještě asi dalších 10 minut, než vyměnili vozidlo. Hyundai i35 zapálili, předtím těla přenesli do dalšího vozu, a odjeli k místu poblíž pole u města Halhul. Zavražděné chlapce narychlo pohřbili na pozemku, který patří rodině Kawasme, jíž je jeden z únosců členem. Těla pohřbili narychlo a jenom částečně, protože byli přesvědčeni, že je jim policie na stopě. Podle vojenských zdrojů byla těla nalezena v pokročilém stádiu rozkladu, svázaná.

Role policie byla v této věci více než žalostná. Vyšší důstojník policie informaci o hovoru nepředal dále, protože se domníval, že jde o falešný poplach, jakých jsou v této oblasti tisíce. Bezpečnostní složky proto zjistily, že jde o únos až zhruba sedm hodin později.

Dohra je ve stále stejné tónině. Vojenská ambulance transportující těla zavražděných byla místními Araby zasypána kamením. Na Izraelce, kteří se snažili dostat na místo, kde byli mrtví chlapci nalezeni, zaútočil dav z blízkého města. Hamas vyhlašuje, že odvetná akce „otevře brány pekla“. Arabské weby se plní oslavnými výkřiky. Z Evropské unie se ozval první hlas vyzývající Izrael k návratu k mírovým jednáním (!). V příštích dnech se jistě z evropských médií dočkáme „vysvětlení“ na téma utiskovaných Palestinců, které je nutno chápat. Jak se dá pochopit vražda tří kluků? Co by ne, když jde o „osadníky“, „sionisty“, zkrátka o Židy.

V tuto chvíli zasedá izrealská vláda a podle výroků premiéra se zdá vcelku jisté již teď, že mezinárodní média budou mít brzy co odsoudit. Zabít židovské kluky už nejde beztrestně.

A tak na závěr snad jenom Baruch dajan ha-emet, požehnaný buď, spravedlivý soudče, slova, jimiž se v těchto chvílích loučí s oběťmi arabského teroru miliony lidí v Izraeli a po celém světě a která mají v této tragické události význam jiný než obvyklý.Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.