27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


IZRAEL: Když terorista není teroristou

16.9.2020

aneb O dvou omluvách a jedné pravdě

Co dělat, když se přátelé dopustí fatální chyby, snaží se ji zamaskovat, leč jejich selhání po čase vyjde v plné nahotě najevo? Postavit se celé věci čelem v duchu hesla „padni komu padni“. Právě o tom je tento článek.

Osmnáctého ledna 2017 došlo k tragickému incidentu v izraelské lokalitě Umm al Hiran na severu Negevské pouště. Časně ráno byla zahájena Nejvyšším soudem posvěcená demolice nelegální beduínské osady. Jeden z domů patřil i učiteli Yaqoubu Mousovi Abu Al Qiaanovi. Ten se slovy, že se nemůže dívat na likvidaci vlastního obydlí naložil věci do svého SUV a odjel.

Zanedlouho, když se objevil opodál a mířil z kopce, začala jeho toyota podezřele zrychlovat, vyjela mimo silnici a narazila do skupiny izraelských policistů. Jeden z nich, 1. seržant Eretz Levi, přišel o život. Policií byl ovšem zastřelen i řidič Abu Al Quiaan. Důvodem bylo ono nebezpečné zrychlení a způsob jízdy vozu. Vše nasvědčovalo tomu, že šlo o teroristický útok osobním automobilem (častý způsob vraždění Izraelců arabskými teroristy).

Taková byla i oficiální verze – Yaqoub Mousa Abu Al Qiaan byl nejvyššími policejními místy označen za teroristu s napojením na Islámský stát. Po policii totéž opakovali i politici. Včetně premiéra Netanjahua.

V této souvislosti je nutné uvést, že když nahlédneme do dobových zpráv o incidentu, zjistíme, že mnozí svědci byli skutečně přesvědčeni o tom, že učitel v autě měl nekalé úmysly. Web Jewish Exponent vycházející v americké Filadelfii citoval 23. ledna 2017 v článku “Israeli Arabs Set Violent Precedent to Thwart Future Demolitions of Illegal Communities“ Amichaie Yogeva, ředitele jižní skupiny neziskové organizace Regavim (která monitoruje a iniciuje právní akce proti nelegální výstavbě a záboru půdy ze strany palestinských Arabů a beduínů v Izraeli a v Judeji a Samaří), který uvedl:

Nikdo tam neměl jet v 5 hodin ráno bez rozsvícených světel. Neměl důvod tam být, protože žije v nedalekém městě Hura a v Umm al Hiranu pouze vybudoval několik prázdných staveb. Policie na něj křičela a vypálila varovné výstřely. Jeho jasným cílem bylo vrazit do policie.

Jeho tehdejší pohled na událost se ovšem od pozdějšího zjištění skutečnosti poněkud liší. To nic nemění na tom, že mnozí byli tehdy přesvědčeni, že šlo o teroristický útok. Deziluzi prožívá také rodina zabitého policisty – i ona žila dosud v přesvědčení, že Erez Levy se stal obětí brutálního teroristického ataku.

Ačkoli už tehdy o „teroristické verzi“ události mnozí pochybovali, nejen uvnitř beduínské komunity, ale i v širší izraelské společnosti (včetně bezpečnostní služby Šin Bet), šok pravdy přišel až v pondělí 7. září 2020. Televizní Kanál 12 odvysílal reportáž obsahující zjištění, že policejní vyšetřovací orgány manipulovaly s důkazy a v tom je údajně kryl tehdejší státní zástupce Šai Nitzan.

Ve skutečnosti se prý incident odehrál tak, že policisté vyhodnotili samotný příjezd Abu Al Qiaanova auta (ještě před jeho zrychlením) jako nebezpečný a přistoupili ke střelbě, přičemž kulka řidiči rozdrtila koleno, což mohlo být důvodem zrychlení. Přijíždějící učitel kvůli zranění ztratil kontrolu nad vozidlem, načež – a to už víme - najel do skupiny policistů a zabil Ereze Leviho. Nepotvrdilo se ani napojení zastřeleného beduína na Islámský stát. Dalším děsivým aspektem věci je, že policie nechala postřeleného Abu Al Qiaama vykrvácet, aniž by mu zajistila pomoc.

Zde je nutné uvést, že v zemi, kde vnitřní nepřítel (Arabové) používá poměrně často osobní automobily k teroristickým útokům, je namístě nejvyšší předběžná opatrnost. Zhusta zde platí: když včas nezlikviduješ útočníka, zlikviduje on tebe. Je samozřejmě extrémně obtížné včas rozeznat, kdy konkrétní automobil řídí terorista s vražednými úmysly a kdy normální člověk. O to je služba policie (vojáků) komplikovanější a snadno může dojít k tragickému omylu (jako v tomto případě).

Televizní odhalení pravdy vyústilo ve vystoupení premiéra Netanjahua, který se rodině zastřeleného 8. září veřejně omluvil. Navíc ale uvedl: „Řekli, že je terorista. Včera jsme zjistili, že teroristou nebyl. Vysocí činitelé orgánů v trestním řízení z něj udělali teroristu, aby chránili sami sebe a mně poškodili.“

Ačkoli mezi případem zastřeleného beduínského učitele a trestními kauzami premiéra není žádná souvislost, Netanjahu to vidí jinak. Státní zástupce Šai Nitzan, který měl krýt nesprávné postupy policie a důkazy proti ní v případě beduínské oběti policejní střelby, hrál až do svého odchodu z funkce v prosinci 2019 klíčovou roli na straně žaloby proti Benjaminu Netanjahuovi v jeho korupčních kauzách. A Netanjahu přirozeně argumentuje: Když Nitzan a spol. falšovali důkazy ve věci Abu Al Qiaana, falšují je i v mém případě.

Netanjahu dlouhodobě tvrdí, že se policie spolčila s dalšími orgány činnými v trestním řízení, médii a opozičními politiky, aby ho obvinila z korupce. Podle něj je do toho zapojen celý „velitelský řetězec“ - vysoce postavení vyšetřovatelé, policejní šéf a státní zástupce, přičemž jejich aktivity jsou podporovány a schváleny generálním prokurátorem státu. „To nebylo vyšetřování. To bylo zkorumpované politické spiknutí s cílem svrhnout předsedu vlády.“

Rozumí se samo sebou, že s tímto jeho závěrem souhlasí toliko jeho stoupenci; velká část společnosti včetně prezidenta něco takového odmítá.

Bývalý státní zástupce Šai Nitzan se ovšem v izraelských médiích brání. Jednak tvrdí, že to nebyl on, kdo označil zabitého beduínského učitele za teroristu – takto ho ocejchovali policisté na místě, policejní šéf, někteří ministři i sám premiér Netanjahu. Nitzanovi takové rozhodnutí podle jeho slov nepříslušelo. A pokud jde o zastavení vyšetřování střílejících policistů, uvedl bývalý státní zástupce, že tak učinil proto, že byl přesvědčen, že jsou si naprosto jistí, že zasáhli proti teroristovi. On sám došel k závěru, že neexistuje dostatek důkazů pro jedno či druhé tvrzení - že Abu Al Qiaana teroristický čin spáchal či nikoliv.

Konkrétně v rozhovoru pro server Ynet Nitzan zopakoval, že v žádném případě nebylo jeho úlohou určit, zda zesnulý byl terorista nebo nevinný. Jeho úkolem bylo rozhodnout, zda existuje prostor pro vyšetřování, případně stíhání střílejících policistů. Znovu řekl, že tvrzení, podle něhož to byl on, kdo rozhodl, že zemřelý beduínský řidič byl terorista je absolutně neopodstatněné. A pokračoval: „Kdo to o mně říká? Právě ti, kdo tehdy bez váhání tvrdili, že zemřelý byl terorista. Tedy - předseda vlády.“

Netanjahua pak ve své reakci označil za lháře. Tolik lží v jeho vystoupení (v den, kdy se omlouval) překročilo mez toho, co je ochoten akceptovat.

Jak patrno, záležitost vyvolala v Izraeli značné vnitropolitické napětí.

Ve čtvrtek 10. září navštívil rodinu zastřeleného s vyjádřením omluvy ministr hospodářství Amir Peretz. Sdělil, že on a ministr spravedlnosti Avi Nissenkorn vytvoří komisi, aby zvážila finanční pomoc pozůstalým. Lítost nad tragickými úmrtími (učitele i policisty) vyjádřila v úterý 8. 9. večer také izraelská policie.

Vdova po zastřeleném učiteli, paní Amal, uvítala Peretzova slova i omluvu premiéra („lépe pozdě než vůbec“) a dodala: „Doufám, že tato návštěva bude mít výsledky a že rodina dostane přiměřenou kompenzaci za to, co se stalo. Chci, abyste změnili optiku, jakou pohlížíte na beduínskou společnost. Je to normální komunita jako každá jiná komunita na světě. Má vynikající a dobré lidi, stejně tak špatné lidi a zloděje. Čím více bude beduínská společnost zanedbávána, tím více se bude šířit kriminalita a špatné věci.“

Popsaný příběh je skvrnou v životě izraelského státu. Byť jistou polehčující okolnost můžeme spatřit v tom, v jakých podmínkách izraelští policisté a vojáci pracují, zejména na Teritoriích (v Judeji a Samaří) - permanentně nad nimi visí hrozba teroristického útoku, ať už jako vražedný předmět slouží motorové vozidlo, nůž, sekera či kamení.Pozitivní je, že - byť s velkým zpožděním – vyšla pravda najevo, ve veřejnou známost. Tečku za touto konkrétní lidskou tragédií může udělat jedno jediné: po omluvě z nejvyšších míst férové odškodnění pro postiženou rodinu.

Přitom se ale nesmí zapomínat, že 18. ledna 2017 přišli o život dva nevinní lidé. Nejen Yaqoub Mousa Abu Al Qiaan, ale také izraelský policista Erez Levi. A také na to, že nebýt všudypřítomného arabského teroru, byli by jak beduínský učitel, tak izraelský policista s největší pravděpodobností naživu.

Odtah

Odtahová služba odváží z místa incidentu nabourané SUV zastřeleného učitele Abu Al Quiaana.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.