22.1.2022 | Svátek má Slavomír


IZRAEL: Je to tak nepochopitelné?

24.8.2019

V únoru 2018 byl na křižovatce u vjezdu do města Ariel v samařské oblasti Země izraelské ubodán Arabem devětadvacetiletý Itamar Ben Gal. Zanechal po sobě ženu a čtyři děti.

Roni Sassover

Hrůzostrašný čin vyvolal velké emoce. Také u Roni Sassoverové, dnes kandidátky pravicové aliance Yamina do záříjových voleb do Knesetu.

Roni je sekulární právnička a sama sebe označuje jako „osadníka z Tel Avivu“. To má svůj symbolický význam – v historicko-politickém kontextu. Já sám sebe zase označuji jako sudetského Čecha, neb ze Sudet pocházím – a jsem Čech. (Tím chci dodatečně demonstrovat, že Sudety nepatřily jenom Němcům. Kdo chce, porozumí.)

Roni tehdy na Twitteru (opakuji: pod dojmem hrůzného činu u Arielu, zdaleka nikoli jediného spáchaného na Židech arabskými teroristy) napsala, že jí babička, která se do Izraele přestěhovala po holocaustu a byla celoživotní voličkou labouristů (kdysi známá strana Mapaj), dala do života několik rad:

- Nejlepší Arab je ...

- Když se k Arabovi otočíš zády, vrazí ti kudlu do zad.

- Randi si s kým chceš, ale za manžela si vezmi Žida.

K tomu Roni doplnila: Babička měla vždycky pravdu.

Zde malá odbočka. Je těžké si představit, že by v atmosféře po Lidicích 1942 dala česká babička své vnučce do vínku podobné rady týkající se Němců? Myslím, že je možné si to představit velice snadno a dokonce to lze i pochopit.

Nicméně poznámky Roniny babičky vytažené do médií novináři vyvolaly bouři nevole u tamních Arabů. A patrně nejen u nich. Objevily se názory, že by měla být vyloučena z volebního klání (Roni je na devátém místě kandidátky aliance Yamina vedené exministryní Ayelet Šakedovou a má velkou šanci do parlamentu se dostat). Arabský poslanec Knesetu Ahmad Tibi se na Twitteru nesmyslně ptá: Co plánuje uskutečnit podle odkazu své babičky? Koncentrační tábory, kobercové bombardování? A neodpustil si urážku: Toto je důkaz, že když je otec bohatý, můžeš si koupit křeslo v Knesetu, ale ne mozek.

Příznačné je, že poslanec Tibi zcela pominul kontext celé věci, tedy to, co bylo příčinou vyjádření Roni Sassoverové: Nesnesitelný teror, který vůči spoluobčanům Roni páchají jeho soukmenovci.

Roni pak samozřejmě vysvětlila, že její vyjádření bylo vytrženo ze souvislosti onoho krvavého činu u Arielu. Televizi Kanál 12 řekla: Je zřejmé, že se to (její vyjádření – LS) týká arabských teroristů, ne všech Arabů. (Jako se podobná vyjádření Čechů za války a po válce na adresu Němců týkala těch, kdo páchali zlo, byť se hovořilo všeobecně o všech Němcích.)

A na závěr jeden názvoslovný oříšek. Pachatel vraždy Itamara Ben Gala žil v izraelské Jaffě a jeho rodiče bydlí každý jinde – otec v Nábulusu v Palestinskoarabské autonomii, matka v Haifě na severu Izraele. Kdo tedy Abdel al Karim Abdel Assi je? Palestinec? Izraelský Arab? Izraelec? Palestinský Arab? Nebo jen Arab?

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.