19.3.2024 | Svátek má Josef


IZRAEL: Diskriminace Židů na Chrámové hoře

28.5.2022

Během třetího květnového týdne navštívila jeruzalémskou Chrámovou horu trojice věřících židovských teenagerů. Rozhodli se nerespektovat tzv. status quo. Ten říká, že na Chrámové hoře se mohou modlit toliko muslimové, Židé nikoli (ačkoli se jedná o nejposvátnější místo jejich náboženství nejen v Izraeli, ale v celém širém světě).

Mladí věřící Židé se tomuto druhu diskriminace ve vlastním hlavním městě odmítli podřídit a na svatém místě udělali něco, za co je policie sebrala a posléze administrativně potrestala 15denním zákazem vstupu na Chrámovou horu. Jejich „zločin“: Odříkali modlitbu „Slyš Izraeli …“ a poklonili se Nejvyššímu.

Mladí muži se s trestem nesmířili a podali odvolání k jeruzalémskému magistrátnímu soudu. Ten v neděli 22. května rozhodl v jejich prospěch. Soudce Zion Saharay dočasný zákaz vstupu na Chrámovou horu zrušil. (Týká se pouze jejich kauzy.) S odůvodněním, že úklonu a modlitbu nepovažuje za dostatečný důvod pro omezení náboženské svobody založené na obavách policie, že by to mohlo vyvolat nepokoje. Rozumějme: ze strany netolerantních a fanatických arabských muslimů.

Proti tomuto verdiktu se ale policie odvolala.

Web izraelské televize KAN 11 ve středu 25. 5. večer oznámil, že odvolání bylo jeruzalémským distriktním soudem vyhověno. Znamená to, že 15denní zákaz vstupu na Chrámovou horu pro ony tři věřící mladé muže platí. Soudkyně Einat Avman-Mollerová v rozsudku uvedla, že právo na náboženskou svobodu pro Židy na Chrámové hoře není absolutní a může mu být nadřazen jiný zájem – jmenovitě ochrana veřejného pořádku.

Znamená to tedy, že na statu quo se nic nemění a na Chrámové hoře stále platí zákaz židovských modliteb (a jiných náboženských projevů, třeba klanění se Bohu Izraele). U vědomí toho, že muslimové se mohou na stejném místě modlit a klanět svému bohu – Alláhovi zcela svobodně, čehož například během islámských svátků využívají desetitisíce věřících, nelze než konstatovat, že Židé jsou v této části své metropole nábožensky diskriminování (vlastní vládou).

Zkusme si představit, že by Izrael zavedl jiné pravidlo. Muslimové se mohou modlit toliko v mešitě Al Aksa, zatímco na veřejném prostranství Chrámové hory pouze Židé. Co by asi následovalo?