Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAEL: Atentát na rabína v Jeruzalémě

diskuse (32)

Atentát na známého rabína v Jeruzalémě vyvolal novou vlnu napětí a obavy z výstředností mezi Palestinci a nyní i mezi Židy

29. října 2014 kolem 22,00 hodin místního času skončila v Centru odkazu Menachema Begina výroční konference tzv. Chrámových věrných. Podnět k zasedání dal Jehuda Glick, někdejší vedoucí „Chrámového institutu“. Zúčastnilo se asi dvě stě převážně zbožných Izraelců, včetně poslanců Knesetu. Ve stejné době měl mít v této budově také známý spisovatel Tuvja Tenenbom přednášku - kterou rovněž zorganizoval Glick - o své nové knize „Sám mezi Židy“, která vyjde německy 10. listopadu v nakladatelství Suhrkamp. Autor však přednášku na poslední chvíli odřekl. Centrum stojí na pokraji biblického Hinonského (v překladu Pekelného) údolí, nad Jeruzalémskou kinotékou a na dohled od Starého města a hory Sijón.

Většina účastníků zasedání se již chystala k návratu domů, ale Glick ještě vedl rozhovory na ulici. Vedle skupiny zastavil černě oděný muž na motorce, oslovil Glicka hebrejsky s „těžkým arabským přízvukem“ a ptal se ho, zda on je ten rabín. Když Glick přisvědčil, vytasil motocyklista pistoli a třikrát na něj vypálil z bezprostřední blízkosti. To shodně potvrdilo několik svědků. Glicka bleskově dopravili do nemocnice Ša’arej Cedek, kde jej několik hodin operovali. Podle lékařů i příbuzných se těžce raněný rabín dosud potácí mezi životem a smrtí.

V obdivuhodně krátké době se policie i vnitřní bezpečnostní služba Šabak shodly na tom, kdo je pravděpodobným atentátníkem. Několik set metrů od místa činu, ve smíšené arabsko-židovské čtvrti Abu Tor, kterou v letech 1949-1967 rozdělovala jordánsko-izraelská hranice, se chystali v noci podezřelého zatknout. Sotva však policisté vkročili do motorkářova domu, začal po nich střílet. Podle policejního sdělení došlo mezi nimi a podezřelým k přestřelce a nakonec jej příslušníci bezpečnostních složek na střeše domu zastřelili.

Podle údajů organizace Hamás se jedná o dvaatřicetiletého Ibrahíma Mu´ataze Hidžázího, který strávil jedenáct let v izraelském vězení. Když jej v roce 2012 propustili, vyhrožoval v Jeruzalémě atentáty. Podle sdělení „Sdružení izraelských obětí teroru“ v mošavu Almagor byl domnělý atentátník zaměstnancem Beginova centra. Mělo by se vyšetřit, jak je možné, že policie neinformuje zaměstnavatele o zločinecké či dokonce teroristické minulosti palestinských zaměstnanců.

Arabové ve východním Jeruzalémě oslavovali atentát ohňostrojem a organizace Islámský džihád a Hamás blahopřály atentátníkovi k „mučednictví“.

Na příkaz ministra vnitřní bezpečnosti Jicchaka Aharonoviče uzavřeli ve čtvrtek po atentátu Chrámovou horu pro všechny návštěvníky - muslimy, židy i turisty. Arabští a muslimští mluvčí to odsoudili jako protiislámskou urážku a provokaci ze strany Izraele. Čtyři ze židovských demonstrantů, kteří se přesto chtěli mermomocí na chrámovou horu dostat, policie zatkla.

***

Chrámová hora, kterou muslimové nazývají al-Haram al-Kudsí aš-šaríf (Vznešená svatyně), je posvátná pro Židy, křesťany i muslimy.

Podle Bible byl Abraham ochoten obětovat na tom místě syna Izáka. Zřízení Šalomounova chrámu v této oblasti je historicky doloženo. Král Herodes tento chrám, v němž vyučoval Ježíš, obnovil a rozšířil. Zachovala se podstatná část vnějších opěrných zdí, k nimž patří Zeď nářků. Podle židovské tradice je skála v dnešním Skalním dómu (zvaném též Omarova mešita) „základním kamenem“ země. Tam zřídil král Šalomoun „nejsvětější svatyni“, v níž byla umístěna truhla smlouvy s Mojžíšovými deskami zákona. V roce 70 n.l. zničili chrám Římané a srovnali jej se zemí. Trosky původní stavby vně opěrných zdí se od devatenáctého století nacházejí při archeologických vykopávkách.

V roce 132 vydal císař Hadrián nařízení, že Židé již nesmějí na Chrámovou horu vstupovat a zřídil na tomto místě Diův chrám. V sedmém století postavili muslimové na Chrámové hoře (původně zvané Bet al-Makdís, tedy „chrám“ jako v hebrejštině) mešitu al-Aksá a Skalní dóm, kteréžto budovy tam stojí dodnes. Přímo na horu nesmějí Židé už téměř dva tisíce let vstupovat. Od třináctého století vzdávají své svatyni úctu u „Zdi nářků“, neboť ta je „nejsvětější svatyni“ nejblíže. V době jordánské okupace v letech 1949-1967 nesměli Židé ani ke Zdi nářků. Když v roce 1967 Izrael dobyl východní Jeruzalém, nařídil tehdejší ministr obrany Moše Dajan, že na Chrámové hoře nesmějí Židé pronášet žádné modlitby. Izraelští vrchní rabíni Židům tradičně zapovídají přístup k Chrámové hoře, neboť místo „nejsvětější svatyně“ není známo a do ní smí podle biblické představy vstupovat pouze velekněz. Přesto i zbožní Židé - v doprovodu policie - navštěvují Chrámovou horu, dávají však pozor, aby se nepřibližovali ke Skalnímu dómu. Izrael sice proklamuje svůj nárok na svrchovanost a udržuje mezi Skalním dómem a mešitou al-Aksá malou policejní stanici, avšak muslimská správa - Wakf - podléhá Jordándsku. To také dodnes vyplácí platy muslimským strážcům a pracovníkům na Chrámové hoře.

Již dva tisíce let sní Židé o zázračném znovuzřízení chrámu. Jelikož to však nemůže být dílo lidských rukou, věří, že při příchodu Mesiáše nechá Bůh hotový chrám sestoupit z nebe. Ti, kdo chtějí být na tento den „připraveni“ vytvářejí v Chrámovém institutu v jeruzalémském Starém městě, který kdysi vedl Glick, rekonstrukce chrámového náčiní, například harfy, trubky, lopatky na kadidlo a také kněžská roucha.

Muslimové však věří, že Židé chtějí už před Mesiášovým příchodem mešitu al-Aksá zničit. Poprvé vyzýval na základě tohoto argumentu v roce 1929 ke krvavým protižidovským pogromům pozdější Hitlerův spojenec, jeruzalémský muftí Hadždž Amín al-Husajní. Pogromy skoncovaly s přítomností židovských Jemenců jak v jeruzalémské čtvrti Silvan, která je předmětem sporů, tak v městě Hebronu, v jehož dnešním centru Židé bez přerušení žili téměř tři tisíce let. V novější době volal po povstání se stejným argumentem šéf Organizace pro osvobození Palestiny Jásir Arafat. Na podzim roku 2 000 se během povstání zvaného „Intifáda al-Aksá“ stalo obětmi vraždění více než tisíc Židů.

Několika pokusům židovských extrémistů zničit obě mešity a obnovit chrám již nyní, před příchodem Mesiáše, izraelská policie energicky zabránila. Elitní policejní jednotka střeží Chrámovou horu ve dne v noci, aby snad nějaký sebenepatrnější tamní incident nevyvolal „světovou válku“.

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz

Aston Ondřej Neff
10. 12. 2024

Fiala a Stanjura jednali v pondělí s prezidentem Petrem Pavlem o rozpočtu.

Jan Ziegler
10. 12. 2024

Vynucený útěk syrského diktátora do Moskvy je těžkou porážkou Putina a jeho bandy.

Petra K.
10. 12. 2024

Jak si dovolenou užívali ohaři Rumštajn a Talířovna.

Robert Troška
10. 12. 2024

Jaký má přesah filmový muzikál Čarodějka, uvedený u nás 5. prosince 2024?

Robert Troška
10. 12. 2024

Vzrůstající trend omezování svobody ze strany politiků ODS.

Aston Ondřej Neff
7. 12. 2024

Propagandisté ruské říše zla se nemusí namáhat.

Aston Ondřej Neff
9. 12. 2024

Zatímco se šušká o nové pravicové straně, Motoristé v sobotu uspořádali svůj první sjezd.

Martin Mařák
9. 12. 2024

Ideologické zásady Motoristů mne zaujaly, musím uznat, že se jedná o příjemnou změnu.

přečetl Panikář
9. 12. 2024

Ústavní soud nařídil zopakovat prezidentské volby, jejichž druhé kolo mělo proběhnout o víkendu.

Marian Kechlibar
9. 12. 2024

Mezi pacientem a lékařem existuje informační asymetrie.

Lidovky.cz, ČTK
10. 12. 2024

Policisté zadrželi šestačtyřicetiletého muže, který v Praze brutálně napadl dva lidi. Jedním z nich...

ČTK, ku Karolína Kučerová, sdlk Jakub Sedlák
10. 12. 2024

Ústavní soud soud opět umožnil předsedovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi a podobným...

Lidovky.cz, ČTK
10. 12. 2024

Rusko postoupilo ve svém válečném tažení u devíti ukrajinských obcí, napsali v noci na Telegramu...

Josef Kopecký
10. 12. 2024

Ministr kultury Martin Baxa řekl, že konečné hlasování o zvýšení poplatků pro Českou televizi a pro...

jog Josef Gabzdyl
10. 12. 2024

Ne zcela obvyklým případem mučivé smrti andulky v jednom z ostravských zverimexů se bude zabývat...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz