Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÍRÁN: Staré recepty z ďáblovy kuchyně

diskuse (13)

Chomejnistický režim žije ve světě, jež nemá nic společného s realitou, je hluboce anachronický. Chlubí se tím, že dobyl svět pro chomejnistickou verzi islámu, i když ani jeden národ tento model neakceptoval a pravděpodobně ani neakceptuje. Na snímku: Íránský prezident Ebráhím Ráisí mluví na shromáždění před velvyslanectvím USA v Teheránu 4. listopadu 2022 při příležitosti 43. výročí obsazení velvyslanectví. (Foto: Atta Kenare / AFP prostřednictvím Getty Images)

________________________________________________________

Kuchyně je stejná, šéfkuchař je stejný. Suroviny jsou také stejné. Když se však v restauraci Chez Ayatollah podává čarodějnický lektvar, tak jej hosté znechuceně odmítají. Taková scéna se mi vybaví, když sleduji, jak se Íránská islámská republika snaží potlačit současnou lidovou vzpouru.

Pro záchranu vlastní kůže používá chomejnistický režim již od svého vzniku před 43 lety stejný recept – pár stovek lidí zabít, pár tisíc zatknout, armádu a bezpečnostní složky podplatit, celebrity zastrašit, zahraniční novináře zakázat, na demonstranty poštvat milice, ze všeho obvinit „agenty sionistů a CIA“, a vybájit si „separatistické“ ozbrojené gangy a útočníky ISIS, kteří přicházejí rozbít Írán a zabíjet nevinné šíity.

Tento postup používá režim i proti současnému povstání, aniž by to však uhasilo oheň hněvu, který zachvátil velkou část íránského lidu, zejména mládež.

V době psaní tohoto článku jsme měli k dispozici jména 385 zabitých demonstrantů, z toho 40 žen, 32 dětí, a 7 mužů z bezpečnostních složek. Podle statistik předložených Mezinárodnímu výboru Červeného kříže bylo dalších 12 500 lidí zatčeno. Útok na „svatostánek“ v Šírázu byl prezentován jako operace ISIS proti šíitským věřícím a přeměna města Záhedán ve válečnou zónu byla vylíčena jako obrana před teroristy útočícími na Írán z Pákistánu.

Nic z toho však nepřeklenulo propast nedůvěry, která Islámskou republiku sužuje.

„Lidé už prostě nevěří tomu, co říkají naše úřady,“ postěžoval si bývalý poslanec Islámského poradního shromáždění (parlamentu) Masúd Pezeškjan.

Protože je jasné, že starý recept už nefunguje, většina duchovních, vojenských, obchodních a propagandistických režimních elit k současným protestům buď mlčí, nebo se vyjadřuje dvojznačně. Tentokrát nepochodují do rytmu bubnů a stále bezradnější „Nejvyšší vůdce“ hraje osaměle na mandolínu, zatímco město hoří.

Co tedy dělat?

Tuto otázku si začínají klást i mnozí členové vládnoucí kliky.

Jednou z myšlenek, která nikdy nebyla vyslovena přímo, je odklon od vlády jednoho muže (ájatolláha) ke „kolektivnímu vedení“.

Triumvirát složený z prezidenta Islámské republiky, předsedy pseudoparlamentu a nejvyššího islámského soudce uspořádal velmi medializovaná setkání, k nimž za normálních okolností dochází jednou za měsíc.

Poprvé se také začíná alespoň trochu naznačovat možnost ústavních změn, které by sloučily funkci Nejvyššího vůdce s funkcí prezidenta. Druhou možností je to, že by tři či pět mulláhů zformovalo „Nejvyšší radu“.

Některé skupiny uvnitř establishmentu nebo na jeho okraji vyzývají Íránské revoluční gardy, aby se chopily moci a otevřely „novou kapitolu revoluce“. Někteří členové exilové opozice zase zoufale hledají íránského ‚Napoleona Bonaparta‘.

Existují však i jiné recepty.

Jedním z nich je propustit z domácího vězení dva lídry již zaniklého „Zeleného hnutí“ z roku 2009 a nabídnout zdiskreditovaným ‚newyorským chlapcům‘ v čele s bývalým prezidentem Hasanem Rúháním křeslo poblíž vládního stolu v naději, že se jim podaří sjednotit roztříštěné chomejnistické voliče. ‚Newyorští chlapci‘ by také mohli uzavřít dohodu s USA, dokud je víceméně stále u moci Bidenova administrativa ve Washingtonu.

Někteří členové establishmentu prosazují leninskou taktiku „jeden krok vzad, dva kroky vpřed,“ což znamená nabídnout ústupky nyní a později zavést přísnější kontrolu. A tak byla z ulic stažena nenáviděná mravnostní policie, údajně pro „nedostatek pracovníků“.

A dokonce i v centru Teheránu se může stále více žen pohybovat bez povinného hidžábu.

Součástí stejného balíčku je i navýšení platů příslušníkům armády, Íránských revolučních gard a různých bezpečnostních složek o 20 %, zatímco menší zvýšení důchodů má zmobilizovat starší lidi, o nichž lze předpokládat, že dosud mají na revoluci pozitivní vzpomínky.

Dalším nápadem je vypsání referenda o ústavní reformě, které by povstání odvedlo energii, s jistotou, že referenda poskytují diktátorům bezpečný způsob, jak znovunastolit moc, a obchodníkům s iluzemi pomáhají prodávat modré z nebe.

Problémy, kterým režim čelí, však mohou být mnohem větší, než v co doufají jeho odpůrci a čeho se obávají jeho stoupenci.

Chomejnistický režim žije ve světě, jež nemá nic společného s realitou, je hluboce anachronický. Chlubí se tím, že dobyl svět pro chomejnistickou verzi islámu, i když ani jeden národ tento model neakceptoval a pravděpodobně ani neakceptuje. Ve světle toho, že i libanonská odnož Hizballáhu si stále více nacpává kapsy zlatem ze společných podniků s ropou a plynem se „sionistickým nepřítelem“, připomíná proroctví Nejvyššího vůdce, že se Izrael vypaří, pověstné obchodníky s hadím olejem.

Chomejnistický režim žije v jiné době a navíc si také myslí, že žije i na jiné planetě.

Neuvědomuje si, že Írán se nachází uprostřed nejhlubší politické zlomové linie na světě a že je obklopen nepřáteli, falešnými přáteli a pohrdavými sousedy. Nejvyšší vůdce se chlubí, že je v trojkoalici s Čínou a Ruskem, která má „ukončit americkou nadvládu“. Skutečnost je však taková, že ani Čína ani Rusko nejsou ochotny dát do chomejnistické žebrácké misky ani halíř.

Stejně tak je chomejnistický režim ohrožen prohlubující se generační propastí.

Většina Íránců jsou mladí lidé, kteří chtějí žít tady a teď, nikoliv ve vzdálené minulosti falešné čistoty nebo v imaginární budoucnosti mučednictví a ráje. Chtějí být šťastní, bavit se, tvořit, pracovat, cestovat po světě, zkrátka užívat si normálního života. Nejvyšší vůdce však opakuje, že nikdy nedovolí, aby se Írán „stal normální zemí“.

Moudří vůdci si z historických a generačních změn dělají spojence, aby prospěly nejen svému lidu, ale i sobě. Nemoudří vůdci chápou změny jako nepřítele své i svého lidu a ze všech pak učiní poražené.

I kdyby chomejnistický režim současnou bouři přečkal, tak připomíná pacienta na přístrojích, kterému rychle dochází čas.

Ani v nové obměně nezvýší starý recept z ďáblovy kuchyně íránskému lidu chuť k jídlu.

Amir Taheri byl v letech 1972 až 1979 výkonným šéfredaktorem íránského deníku Kayhan. Publikoval jedenáct knih a na řadě publikací spolupracoval. Od roku 1987 je sloupkařem deníku Asharq Al-Awsat.

Tento článek byl původně publikován v deníku Asharq Al-Awsat a je zde otištěn s laskavým svolením autora.

Překlad původního textu: Iran: Old Recipes From the Devil’s Kitchen
Překlad: René David

Poskytl Gatestone institute

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

vp Vojtěch Povejšil, jic Jiří Čihák
22. 7. 2024

Ve třetím předkole Evropské ligy narazí fotbalisté Plzně na Kryvbas Kryvyj Rih z Ukrajiny. Rozhodl...

min Miloslav Novák
22. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté se na úvod boje o postup do Ligy mistrů musí obejít bez kapitána. Filip Panák...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Policie pátrá po muži, který v Praze při pádu na eskalátoru v metru srazil seniorku, vážně zraněné...

ČTK, vb Valentýna Bílá
22. 7. 2024

Hasiči po nočním dohledu postupně uzavírají zásah a předávají požářiště v Postřekově na Domažlicku...

Josef Kopecký
22. 7. 2024

Do Senátu se pokusí dostat celkem jedenáct poslanců. A snahu „utéci“ do horní komory parlamentu,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz