27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


INDONÉSIE: Nesmyslné popravy

4.5.2015

Hned v úvodu musím přiznat, že jsem „podjatý“. Patřím k zásadním odpůrcům trestu smrti. (Inu, progresivní konzervativec.) Vysvětlím proč.

Stát, který si osobuje právo popravovat (nejen své) občany, musí po mém soudu garantovat, že NIKDY, opakuji NIKDY nedojde k tomu, že bude zbaven života (de facto tímto státem zavražděn) nevinný člověk. ABSOLUTNÍ trest vyžaduje ABSOLUTNÍ záruku, že nikdy nedojde k justiční vraždě.

„Justičně férový“ stát, který toto garantovat nedokáže (a takový, obávám se, neexistuje), by trest smrti ve svém trestním zákoníku mít neměl. Má-li jej, pak může docházet (a také nesčíslněkrát došlo) k následující absurditě absurdit.

Je popraven člověk za vraždu a dodatečně se zjistí, že ji spáchal někdo jiný. Čistě lidsky vnímáno došlo ke „státní“ vraždě nevinného. Bude za tuto vraždu někdo zodpovědný z justiční mašinerie onoho státu popraven? O takovém případu jsem neslyšel – ač „logicky“ by popraven být měl, platí-li v onom systému, že za vraždu se uděluje absolutní trest.

A tady je ta absurdita absurdit: nevinný člověk je po smrti a ti, kteří ho zavraždili (nechali zavraždit) běhají po svobodě.

Toto je jeden z důvodů, proč jsem proti absolutnímu trestu. Nedávné šokující přiznání FBI, že kvůli chybám při analýzách důkazů poslala na smrt desítky lidí mě v tomto přesvědčení jen utvrdilo.

Krátce k Indonésii, která nám připravila před pár dny další morbidní divadlo. Popravila osm pašeráků drog. Ti byli chyceni tamními úřady s narkokontrabandem – což znamená, že drogy se nedostaly ke svým adresátům a tudíž nemohly způsobit žádné fatální následky. Právě to považuji za jistou „polehčující“ okolnost a důvod pro nevykonání exekuce. Tím nechci říci, že pašeráci měli být omilostněni, ale místo toho, aby je Indonésie postřílela, měla jim udělit dlouholeté tresty vězení. Jejich popravu považuji za extrémně přísnou – a hlavně, v souladu s názorem australského PM Abbotta, za zbytečnou. Jde-li o to, aby tito lidé již nepáchali stejnou trestnou činnost, není nutné je hned stavět před popravčí komando.

Ačkoli to spolu souvisí jen nepřímo, připomenu vyjádření, které se objevilo v médiích. Když byl v Saúdské Arábii odsouzen k smrti jakýsi Indonésan, byla to Indonésie, kdo žadonil u úřadů v Rijádu o shovívavost. Když teď Západ žádal o shovívavost indonéské úřady v případě pašeráků, obrátila se k nim Jakarta zády.

Stejskal.estranky.cz