Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Odpověď na pohádku Mahmúda Abbáse

diskuse (3)

Psali jsme na NP 9. září o nehorázném antisemitském a holocaust relativizujícím vyjádření předsedy Palestinské autonomie Mahmúda Abbáse na zasedání Revoluční rady jeho organizace Fatah (ZDE). Součástí jeho vystoupení byla i lživá pohádka o tom, že první izraelský premiér David Ben Gurion, ačkoli Židy z arabských zemí v Izraeli nechtěl, nakonec organizoval mimo jiné v Iráku teror, vraždy a výbuchy v synagogách, aby mezi tamními Židy vyvolal strach a přiměl je do Izraele emigrovat.

Jaká je pravda? Irácké Židy skutečně zachvátil, když ne dřív, tak určitě po vzniku Izraele (1948) strach, ale z úplně jiného důvodu. Informovala o něm 14. září novinářka Lyn Julius v novinách The Jerusalem Post (The execution that marked the end of Iraqi Jewry). Na rozdíl o Abbásových fantasmagorií je tragický příběh, s nímž se nyní seznámíme, pravdivý.

V době vyhlášení Státu Izrael, který následně napadlo několik armád okolních zemí včetně Iráku, žil v Basře nejbohatší irácký Žid Šafik Ades. Pocházel ze syrské diaspory a po přestěhování do Iráku se věnoval byznysu – spolu se svým partnerem v podnikání, kterým byl muslim. Kromě jiného se zabýval dovozem automobilů značky Ford. Ades je charakterizován jako Žid v Iráku plně naturalizovaný, politický pragmatik, který rozhodně nebyl sionista; o toto židovské národní hnutí se nezajímal. Jako významný podnikatel a bohatý člověk měl přístup k nejvyšším politickým osobnostem. Britský spisovatel Martin Gilbert v knize „In Ishmael´s House – A History of Jews in Muslim Lands“ o něm píše, že „obědval s vládními ministry a večeřel s regentem“.

Tím regentem byl Abd Al Ilah; tuto funkci vykonával v letech 1939 až 1953, tedy do doby, než irácký král Fajsal II., jehož byl strýcem, dosáhl plnoletosti. Oba pak byli zastřeleni 14. července 1958 během protimonarchistického vojenského převratu vedeného generálem Abdulem Karimem Kásimem. Také na něj čekaly kulky popravčí čety – v roce 1963, když jeho režim svrhl baasistický převrat, kterého se zúčastnil i pozdější diktátor Saddám Husajn. Osobní setkání s Kásimem popisuje v jednom ze svých cestopisů legendární dvojice J. Hanzelka a M. Zikmund.

Vraťme se ale do Iráku roku 1948. Po vzniku Izraele vypuklo, resp. zesílilo v Iráku protižidovské pronásledování a represe. Jeho obětí se stal i Šafik Ades. V září 1948, za vyhrocené antiizraelské hysterie, byl zatčen, když předtím, v červenci 1948, v Iráku novelizovali trestní zákoník: režim vedle boje proti anarchii, nemorálnímu chování a komunismu vyhlásil boj i sionismu. Každý Žid mohl tedy být zločincem, stačilo svědectví dvou muslimů – v praxi bez možnosti odvolání. Ze zločinu sionismu byl obviněn také Ades, ačkoli sionistou nebyl; vedle toho byl lživě obžalován z toho, že tajně dodával auta Izraeli, s nímž byli Irák a ostatní Arabové v totální válce, a nesmyslně také z podpory komunistické strany a šíření anarchie. Lyn Julius k tomu uvádí: „Ades nikdy neprojevil žádný zájem o židovský stát, ani ho nepodporoval a dokonce se nezapojil do záležitostí židovské komunity. Daroval velké částky na palestinskou věc.“

Nebylo mu to nic platné. Po třídenním politickém monstrprocesu byl Ades odsouzen vojenským soudem k trestu smrti. Jeho manželka Aliza šla prosit o milost samotného regenta Abd Al Ilaha, ale ten odmítl. Byl v podobné situaci jako o čtyři později československý komunistický zločinec Klement Gottwald: kdyby projevil shovívavost vůči Rudolfu Slánskému, mohl skončit na šibenici také. Něco podobného sdělili poradci regentu Al Ilahovi ve věci zmírnění Adesova trestu. Veřejné mínění je vůči Adesovi natolik nepřátelské, že pokud nebude popraven, riskuje regent svoji pozici. Jen na okraj dodám, že veřejné mínění vybičované brutální protiizraelskou propagandou bagdádského režimu. 23. září 1948 byl Ades v Basře veřejně oběšen za frenetického jásotu asi 12 tisíc přihlížejících.

Židovská komunita byla v šoku. Právem se jí zmocnily ty nejhorší obavy. Když vlivný a nejbohatší irácký Žid, který ve svém domě hostil regenta a neměl žádné vazby na Izrael nebo sionismus, mohl být obžalován v monstrprocesu a oběšen, jaká na ně v zemi, v níž byli usazeni dva a půl tisíce let, čekala budoucnost?

Tragická kauza Šafika Adese byla ovšem pouhým vrcholem ledovce, nikoli ojedinělým excesem. Souzeny, pokutovány a uvězněny byly stovky Židů. Den před justiční vraždou Šafika Adese byli zatčeni dva židovští podnikatelé a jeden bankéř; o dva dny později dva bohatí obchodníci. Cílem režimu bylo nejen vynutit si vydíráním peníze na vedení irácké války v Palestině, ale také prezentovat židovskou komunitu jako pátou kolonu.

Lyn Julius uzavírá: „Každý čestný student historie musí vnímat popravu Šafika Adese jako rozhodující faktor, který vyvolal židovský exodus.“ Dodejme: nikoli nesmysly šířené palestinským vůdcem o teroru organizovaném v Iráku tehdejším izraelským premiérem.

Psáno exkluzivně pro Neviditelného psa.

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Jeden člověk zemřel, tři jsou vážně ranění, třiadvacet jich je...

ČTK, Lidovky.cz
17. 7. 2024

Německá policie v neděli krátce před finále mistrovství Evropy ve fotbale v obavě z islamistického...

Martin Shabu
17. 7. 2024

Bývaly doby, kdy šéfové tajných služeb končili ze dne na den bez vidiny dalšího zaměstnání. Známý...

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

Příbuzní izraelských vojáků a vojaček, které členové teroristického hnutí Hamás zabili či unesli...

ČTK, Lidovky.cz
17. 7. 2024

Na českém velvyslanectví v Paříži vypukl ve středu odpoledne požár. Informaci potvrdil mluvčí české...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz