Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PALESTINA: Nehorázné vyjádření šéfa autonomie

diskuse (10)

Není tajemstvím, že prezident Palestinské autonomie (PA) Mahmúd Abbás má svérázný vztah k holocaustu a jak se v nedávných dnech potvrdilo, také svérázný vztah k Židům (řečeno hodně diplomaticky).

V 80. letech minulého století studoval v Moskvě na Univerzitě přátelství národů. Jeho dizertační práce měla nadpis „Druhá strana: Tajný vztah mezi nacismem a sionismem“. V ní kromě jiného zpochybnil, že počet obětí holocaustu dosáhl šesti milionů. Byl tedy jakýmsi částečným popíračem zvěrského nacistického vraždění Židů.

Později sice svůj původní názor korigoval, ale, jak naznačil 30. dubna 2014 na portálu Shekel.cz Ladislav Faigl, je otázka, nakolik je změna jeho postoje myšlena upřímně.

Ať tak či onak, i kdyby se distancoval od svého přesvědčení, které prezentoval ve zmíněné disertaci (což nikdy neudělal), nic to nemění na tom, že má k Židům a okolnostem vzniku jejich moderního nezávislého státu postoj nejen svérázný, ale přímo nehorázný.

Zde je nutné uvést, že chceme-li znát skutečné názory špiček palestinských Arabů, musíme se zaměřit nikoli na to, co říkají v angličtině pro publikum v cizině, ale čím oslovují domácí posluchače v arabštině. Mnohokrát se potvrdilo, že mezi jedním a druhým je propastný rozdíl.

Stanice Palestine TV přinesla 3. září 2023 projev, který předseda PA M. Abbás pronesl letos 24. srpna na zasedání Revoluční rady Fatahu, což je legislativní sbor této bývalé (?) teroristické organizace, v jejímž čele Abbás stojí. Americký monitorovací institut MEMRI, který sleduje média v několika světových regionech, přinesl 6. září anglický překlad toho, čím M. Abbás argumentoval, když řečnil o antisemitismu a souvisejících námětech.

Pro české zájemce jsem připravil výběr toho nejpodstatnějšího.

M. Abbás tvrdil, že aškenázští Židé (to je Židé především ze střední a východní Evropy) nejsou Semité. Jeho slovy: „Pravda, kterou bychom měli světu objasnit, je, že evropští Židé nejsou Semité. Nemají se semitismem nic společného.“ A pokračoval opakovaně vědecky vyvrácenou teorií, že jejich příběh začal v roce 900 n. l. v říši Chazarů u Kaspického moře. Bylo to tatarské království, které konvertovalo k judaismu. Po zhroucení říše veškerá její populace odešla na sever a západ – do Ruska a západní a východní Evropy. Tam se rozšířili – a to jsou předkové aškenázských Židů. „takže,“ poučil posluchače Abbás, „když je slyšíme mluvit o semitismu a antisemitismu, tak když nic jiného, tak aškenázští Židé nejsou Semité.

Proč něco takového šéf PA hlásá? Aby zpochybnil právo (alespoň části) Židů na jejich vlast.

Pak se Abbás pustil na ještě tenčí led a dostal se za hranu přijatelnosti. „Říkají, že Hitler zabíjel Židy kvůli tomu, že byli Židé, a že Evropa proto Židy nenáviděla. Není to pravda. Bylo jasně vysvětleno, že (Evropané) bojovali proti (Židům) kvůli jejich sociální roli, a ne kvůli jejich náboženství. Psalo o tom několik autorů. Potvrdil to i Karel Marx, když řekl, že nepřátelství nebylo zaměřeno na judaismus jako náboženství, ale na judaismus kvůli jeho společenské roli. (Evropané)
bojovali proti těmto lidem kvůli jejich roli ve společnosti, která měla co do činění s lichvářstvím, penězi a tak podobně. Dokonce i Hitler…“

Takovéto vyjádření je přinejmenším ve svobodném světě vnímáno jako krystalicky čistý projev toho nejhanebnějšího a nejodpornějšího antisemitismu. Je to navíc stejná lež jako kdybychom tvrdili, že všichni muslimové bez výjimky jsou teroristé. Nemluvě o nebetyčné urážce obětí nacistického vražedného šílenství.

Abbás pokračoval: „Každý ví, že během první světové války byl Hitler seržant (většina pramenů uvádí, že desátník, ale to není podstatné-LS). Řekl, že bojoval proti Židům, protože měli co do činění s lichvou a penězi. Podle jeho názoru byli zapojeni do sabotáží, a proto je nenáviděl. My jen chceme objasnit, že nešlo o semitismus a antisemitismus. Pokud jde o východní Židy, jsou to Semité, protože všichni pocházejí z Arabského poloostrova a odcestovali do Al-Andalusu (historické arabské označení pro Pyrenejský poloostrov) a pak se vrátili. Jsme obeznámeni s touto historií.“

Takže zrůda jménem Hitler a jeho spolupachatelé nechali vyvraždit šest milionů Židů – a přitom nešlo o antisemitismus. Tímto způsobem uvažování poskytl Abbás odpověď na otázku, nakolik se distancoval od relativizace holocaustu, k níž se hlásil v době svých moskevských studií.

Šéf autonomie se následně rozhovořil o dalším klíčovém tématu – Balfourově deklaraci z roku 1917, která po včlenění do mezinárodního práva představuje jeden z dokumentů, o který mohou Židé opírat své právo na vytvoření národní domoviny na celém teritoriu někdejšího britského mandátu Palestina. Abbás: „Balfourova deklarace spatřila světlo světa jen díky naprosté shodě mezi (britským ministrem zahraničí) Balfourem a americkým prezidentem Wilsonem. Plně se shodli na její formulaci. Amerika tak byla partnerem Balfourovy deklarace. Kdo vynalezl ten stát (židovský)? Byla to Británie a Amerika – ne pouze Británie.“ Abbás si dále stěžoval na to, že ačkoli Spojené státy nebyly členem Společnosti národů, donutily ji zahrnout Balfourovu deklaraci mezi své závazky. Neuváděl to jen tak do větru: „Říkám to proto, abychom věděli, koho bychom měli obvinit z toho, že je naším nepřítelem, kdo nás poškodil a vzal nám naši vlast a dal ji Izraelcům nebo Židům.“

Člověku přitom prolétne hlavou, jak může být člověk s takovýmto myšlení partnerem v mírovém procesu s Izraelem a jestli vůbec bere vážně závazek o vzájemném uznání (Izraele PLO a naopak), když už nebere vážně závazek o vzdání se terorismu (a považuje teroristy za mučedníky a jim nebo jejich pozůstalým vyplácí měsíc co měsíc tučné odškodné).

Ani to ale není všechno. Publikovaná závěrečná pasáž Abbásova projevu připomíná chorobné fantasmagorie zoufalého politika, jehož kariéra se chýlí ke konci (15. listopadu mu bude osmaosmdesát) a který se těší jen minimální podpoře vlastního lidu. Server Themedialine.org napsal 20. dubna 2023, že 78 procent palestinských Arabů si přeje, aby Abbás odstoupil. Dodejme, že u moci se drží pouze proto, že od roku 2005 se v PA nekonaly prezidentské volby, třebaže funkční prezidenta je čtyřleté (s možností kandidovat pouze dvakrát po sobě). Pokud chce někdo ilustraci termínu „demokratický deficit“ v praxi, tady ho má.

POHÁDKA JEDNÉ NOCI

Abbás se na zasedání Revoluční rady pustil do vyprávění. „V roce 1948 čítala populace Izraele 650 tisíc lidí. V letech 1948/1949 obsadili 78 procent Palestiny. 650 tisíc lidí nestačilo, a tak si Ben Gurion (první premiér Izraele) stěžoval Britům, svému příteli Churchillovi. (Škoda, že Abbás neupřesnil, kdy k tomu dialogu došlo, ale v letech 1948/1949 nebyl Churchill ve funkci ministerského předsedy.)

Ben Gurion měl Churchillovi říci: „Člověče, mám problém. Sežeňte mi Židy z Evropy. Mám jich nedostatek. Mám tuhle rozlehlou zemi, ale žádné obyvatelstvo.“

Churchill reagoval: „Nemohu vám sehnat evropské Židy. Po světové válce emigrovali na různá místa, usadili se (v Evropě) nebo byli zabiti. Jediní, koho mohu dostat, jsou Židé z arabských zemí.“

Ben Gurion se zhrozil: „Bůh chraň! Udělejte mi laskavost, nechci Židy z arabských zemí. Bratře, ti Židé z arabských zemí jsou stejní jako Arabové. Vypadají jako Arabové. Mají stejnou kulturu, stejné jídlo. Nechci je.“

A Churchill: „Dělejte, jak chcete. Jiné řešení neexistuje.“

Abbásova fantasmagorie končí slovy: „Nejenže Ben Gurion souhlasil, ale poslal své lidi do Iráku zabíjet, ničit a klást výbušniny v synagogách, aby přinutil irácké Židy k emigraci. To se také stalo v Egyptě v roce 1956 – Lavonova aféra (v té šlo ale úplně o něco jiného-LS) – a pak v Maroku a dalších zemích. Židé nechtěli emigrovat, ale byli k tomu donuceni pomocí nátlaku, donucování a vražd.“

Chtělo by se říci: zazvonil zvonec a pohádky je konec. Jenomže jde o víc než jen o snůšku lží. Jde o to, že je pronáší a věří jim nejvyšší představitel palestinských Arabů, který má podporu západního světa jako klíčová figura v (tak jako tak mrtvém) procesu palestinsko-izraelského narovnání.

Taková je syrová pravda o smýšlení Západem respektovaného Mahmúda Abbáse. Ano, EU, Američané a další země Abbásova slova tvrdě odsoudili. Není to ale málo? Bude Západ i nadále finančně podporovat tohoto odpudivého antisemitu?

Psáno exkluzivně pro Neviditelného psa.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Eva Obůrková
19. 7. 2024

Léto budiž pochváleno, protože přeje koupání! Ať už jste si zamilovali písečné pláže, zatopené...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

Miroslav Petr
19. 7. 2024

„Vzhledem k tomu, že se čas na řešení krátí, odhaduji, že většina domácností výměnu nestihne,“ říká...

Matyáš Müller
19. 7. 2024

V průběhu pátečních ranních hodin se oba vrtulníky, které Česká republika vyslala do Bulharska pro...

Zbyněk Petráček
19. 7. 2024

Možná jste si v posledních letech všimli posunu. Bývalo zvykem, že armádu a policii nejvíc hájili...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz