7.2.2023 | Svátek má Veronika


GLOSA: Výsledek je jasný

8.4.2016

Kdo bude politickým vítězem při ukončení migrační krize?

Chci doufat, že existence plotu na makedonsko-řeckých hranicích, hromadění migrantů v Řecku a menší humanitární krize „za plotem“ udělají na případné další migranty takový dojem, že si nelegální cestu do Evropy rozmyslí. Souhlasím s tvrzením, že dobré ploty mnohdy dělají dobré přátele.

Je tady také plán Angely Merkelové na výměnu nelegálních migrantů s Tureckem za migranty legální. Byl sice pozastaven hned druhý den po jeho zahájení, ale Evropská komise již předkládá návrh na přerozdělení těchto nových migrantů do členských zemí EU.

Předpokládejme, resp. doufejme, že se nekontrolovaný migrační proud opravdu zastaví. Kdo bude politickým vítězem řešení migrační krize? Maďaři, kteří postavili plot jako první? Makedonci, kteří se statečně postavili proti naprosto šílené řecké politice otevřených schengenských hranic? Nemylme se. Ploty přeci nejsou evropské řešení. Vítězem bude německá kancléřka a Evropská komise. Evropským řešením je přeci dohoda s Tureckem a přerozdělování migrantů, byť ani jedno nefunguje.

Při nespravedlnosti politiky nás může utěšovat, že kdyby se opravdu migrační proud zastavil, vítězem budeme my všichni.

Autor je senátor za ODS