27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


GLOSA: Okamžitě propustit Navalného!

1.2.2021

Známý ruský opozičník Alexej Navalnyj byl umístěn na 30 dnů do vyšetřovací vazby po svém návratu z Německa, kde se léčil z otravy novičokem, kterou mu s největší pravděpodobností způsobila ruská tajná služba FSB. Použití této nebezpečné otravné látky potvrdilo nezávisle na sobě několik laboratoří v Německu, Francii a ve Švédsku.

Navalnyj se po skončení pobytu v německé nemocnici rozhodl dobrovolně vrátit do Ruska, kde byl okamžitě po příletu na letišti zatčen. Neplnil prý podmínky ochranného dohledu a porušoval prý i pravidla podmíněného trestu uloženého mu už dříve za zpronevěru. Skandální je, že o vyšetřovací vazbě rozhodla soudkyně na policejní stanici ve městě Chimki. To je velmi nestandardní přístup, v civilizovaných zemích rozhodují soudy v soudních budovách. Takhle to vypadá, že mají pravdu kritici Putinova režimu, kteří upozorňují na fakt, že v Rusku neexistují nezávislé soudy, ale rozhodující moc mají silové složky - policie a FSB.

Nejedná se však o jediné problematické rozhodnutí ruské justice. V roce 2014 byli Alexej Navalnyj a jeho bratr Oleg odsouzeni za údajnou zpronevěru 27 milionů rublů (cca 8 milionů korun) kosmetické firmy Yves Rocher. Oleg Navalnyj dostal trest 3,5 roku vězení nepodmíněně, jeho bratr Alexej ve stejné výši, ale s podmíněným odkladem. Tyto rozsudky potvrdil i Nejvyšší soud Ruské federace. Jenomže finanční ředitel ruské pobočky Yves Rocher Christian Melnik uvedl, že jeho firma neutrpěla žádnou škodu. Tohle je dost pádný důkaz toho, že justice v Rusku není nezávislá, ale slouží zájmu mocných.

Znepokojivé rovněž je, že pokračuje perzekuce Navalného spolupracovníků. Například jeho mluvčí Kiru Jarmišovou poslal soud na devět dní do vězení.

Ještě znepokojivější je fakt, že ruské úřady vyhrožovaly lidem, kteří se chtěli zúčastnit demonstrací na podporu Navalného, a tyto protesty nechaly brutálně potlačit. Tady je rozdíl proti České republice, kde se shromáždění na příslušných radnicích pouze ohlašují a ty je smí zakázat jen ve výjimečných případech. Pokud se však nevyjádří, platí, že akce je povolena. V Rusku je tomu opačně, tam musí úředníci jakékoliv veřejné shromáždění výslovně povolit. Jestliže tak neučiní, je konání demonstrací nezákonné. Právo shromažďovací je v Putinově říši opozici systematicky upíráno a pokud se lidé na protestní akci sejdou, stávají se oběťmi policejní brutality.

K smíchu a pláči je prohlášení ruského ministerstva školství, které před nedávnými protesty vyzvalo rodiče, aby své potomky nepustili na demonstrace. Místo toho prý jim měli nabídnout společné sledování oblíbených filmů, procházky v lese nebo parku, bruslení a jiné činnosti.

To nápadně připomíná socialistické Československo, které se občanům snažilo zabránit v účasti na náboženských poutích tím, že v době jejich konání byla do televizního programu mimořádně zařazována Angelika a jiné podobné filmy.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS