19.10.2021 | Svátek má Michaela


GLOSA: Odešel, aby zůstal

14.10.2021

Sebastian Kurz ukázal zvládnuté řemeslo politika

Je politika řemeslo? Říká se, že ano. Dokládá to už fakt, že dobrých a originálních politiků je tak málo. Patří k nim Sebastian Kurz, Rakušan, jenž se stal v 31 letech kancléřem a teď, ve svých 35 letech, z úřadu odešel. Odešel z morálních důvodů, pro podezření, že kdysi jednal korupčně: z peněz státu si zaplatil dobrý obraz v médiích. Krize kolem Kurze skončila velmi brzy, když včera do úřadu kancléře nastoupil Alexander Schallenberg, jenže to není vše.

To téma stojí za pozornost. Je-li politika řemeslo, Kurz patří k jeho špičkám. Aniž by upadl do populismu, dokázal být opozicí německé politiky v EU. Dokázal, že alternativy existují, byť kancléřka Merkelová říká, že ne. Dokázal, že lze mluvit s Budapeští a Varšavou, považovanými v Bruselu za otloukánky. Přitom dokázal sestavit vládní koalici konzervativců a zelených. Když navrhl ekosociální daňovou reformu, za vzor ho dávali i v Německu. To vše patří k řemeslu. Ale řemeslo politiky se opírá o důvěru a tu Kurz podezřením z korupce ztratil.

A teď přichází zásadní otázka. Má politik v takové situaci zcela odejít z veřejné sféry? Nebyla by ho škoda tak jako dobrého truhláře, který by přestal vyrábět nábytek po podezření ze staré korupce? Takhle to vnímají mnozí. Třeba Anna Schneiderová v listu Die Welt, když píše, že s Kurzem ztrácejí konzervativci svůj hlavní vývěsní štít. Jsou politici, kteří ani v této situaci neodejdou. Patřil k nim izraelský premiér Netanjahu, ale byť pak vyhrál volby, stejně skončil jako lídr opozice. Jsou politici, kteří odejdou úplně, ale pak se ukáže, jak obtížné je dobrého řemeslníka nahradit. A pak je tu cesta, po níž vyrazil Sebastian Kurz.

Opustil úřad kancléře. Ale prosadil do něj Alexandera Schallenberga, jenž zajistí pokračování jeho politiky. Sám zůstane v čele lidovců i jejich poslaneckého klubu, kde se politika tvoří. Je to morální? Myslíte-li si, že ne, jste papežštější než papež, zelenější než rakouští zelení, kteří to přijali. Kurz prostě ukázal dobře zvládnuté řemeslo.

LN, 12.12.2021Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.